open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Banja Luka
Budžet RS-a bez podrške opozicije u NSRS
Opozicija je uputila brojne primjedbe na predloženi budžet, kao i prethodno na Prijedlog programa ekonomskih reformi RS za period 2020.-2022. godina, po hitnom postupku, jer smatraju da prestavlja "spisak lijepih želja"
17.12.2019. u 21:17
get url
text

U Narodnoj skupštini RS-a večeras je završena rasprava o Prijedlogu entitetskog budžeta za iduću godinu, po hitnom postupku, koji iznosi 3,425 milijardi KM.

Ministrica finansija Zora Vidović tvrdi da je budžetski okvir realno ambiciozan i da je njegov cilj da podizanje BDP-a čiji je predviđeni rast u 2020. godini 3,5 posto.

U završnoj riječi istakla je da je aktivno radi na povećanju investicija koje bi trebale da povećaju BDP.

Opozicija je uputila brojne primjedbe na predloženi budžet, kao i prethodno na Prijedlog programa ekonomskih reformi RS za period 2020.-2022. godina, po hitnom postupku, jer smatraju da prestavlja "spisak lijepih želja".

Iz Poslaničke grupe "Zajedno za BiH" traže da se usvoje njihovi amandmani kojima traže više sredstava iz Budžeta RS-a za povratak u RS, muslimansko dobrotvorno društvo "Merhamet" te udruženja i organizacije civilnih žrtava rata Bošnjaka i Hrvata.

Razmatran je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o doprinosima, po hitnom postupku, a na dnevnom redu posebne sjednice Narodne skupštine RS-a je i Prijedlog odluke o iznosu garancija koje može izdati RS u 2020. godini.

U planu Vlade RS je izdavanje garancija do iznosa od 500 miliona KM za kredite lokalnim zajednicama, fondovima socijalne sigurnosti i institucijama u iznosu do pola milijarde maraka.

Plan je da se u oblasti saobraćajne infrastrukture podignu krediti od oko 200 miliona KM, energetike 150 miliona te iz resora zdravstva u vezi s izgradnjom novih kapaciteta oko 150 miliona KM.

Pred poslanicima su, između ostalog, i odluke o dugoročnom i kratkoročnom zaduživanju tog bh. entiteta u 2020. godini.

Taj bh. entitet planira da se u 2020. godini dugoročno zaduži u maksimalnom iznosu do 315 miliona KM, dok bi kratkoročna zaduženja mogla da iznose do 227,8 miliona KM.

comment
prikaži komentare (0)
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.