Senat Univerziteta u Sarajevu (UNSA) zajedno sa rektorom Tarikom Zaimovićem održao je danas press konferenciju na kojoj je bilo govora o aktuelnim temama koje se tiču ove visokoobrazovne institucije.
Medijima su se obratili rektor Univerziteta u Sarajevu Tarik Zaimović, dekan Prirodno-matematičkog fakulteta Nusret Drešković, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (SPUS) Imran Pašalić i advokat Univerziteta Enver Smajkan.
Rektor Tarik Zaimović je na početku obraćanja poručio kako moraju prestati politički pritisci na rad Univerziteta u Sarajevu ističući da je ministrica Adna Mesihović koja je preuzela mandat prije godinu dana za to vrijeme uspjela da napravi nešto što nije napravljeno nikada za vrijeme postojanja Univerziteta.
- Univerzitet u Sarajevu se nalazi u najneizvjesnijoj i pravno najnesigurnijoj situaciji od svog osnivanja. Želio bih da potcrtam nekoliko detalja. Promjena na čelu Ministarstva - došli smo u situaciju da se osporavaju dva glavna propisa za funkcionisanje Univerziteta u Sarajevu. Osporavaju se propisi na kojima se zasniva rad Univerziteta: Zakon o visokom obrazovanju i Zakon o naučnoistraživačkoj djelatnosti - kazao je ističući da se ignorišu mišljenja predstavnika u organima i komisijama.
Dodao je da UNSA ne može sarađivati s Ministarstvom koje odbija saradnju s UNSA.
- Osporena je finansijska stabilnost i uredan rad Univerziteta. Prvi put smo morali intervenisati sa zahtjevom za preraspodjelu za uredbu za isplaću novembarskih plaća na nekim članicama UNSA. Kontinuirano potcrtavamo i nismo htjeli da utječemo na odlučivanje Ministarstva, ali pozivamo i Skupštinu i Vladu KS da vrati u zakonite okvire rad Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade. Vidimo tumačenje propisa, federalnih propisa, odlučivanje ko je ovlašteno lice, ko nije. To nisu nadležnosti Ministarstva i Univerzitet u Sarajevu se gura u pravnu nesigurnost - rekao je Zaimović.
Zaimović je dodao da pored osporavanja zakona, osporava se i doneseni statut, te da nijedan propust nije napravljen prilikom izbora rektora, sve odluke su donesene jednoglasno.
- Primijetili ste da nismo htjeli da se petljamo u rad Ministarstva i inspekcije. Nakon što predamo tužbu i zahtjev za izvadanje mjere osiguranja, nećemo se nastaviti petljati u rad različitih organa. Oni trebaju postupati u skladu sa zakonom. Želim da naglasim da je UNSA donio odluku o izboru rektora u skladu sa zakonom, statutom i poslovnikom i važećim propisima. Nijedan propust nije napravljen.
Sve odluke Senata koje su donesene na dvije tematske sjednice su donesene jednoglasno od svih članova. Nijedan član nije postavio pitanje o aspektima procedure. Akte koje donosi Senat tumači samo Senat.
Dosad ste imali isključivo priliku da vidite osvrt koji je dolazio od Ministarstva. Mi ćemo sada ponuditi jedan drugi osvrt. Sve je bilo u skladu s propisima, nema propusta od Univerziteta. Glasanje po ovlaštenjima je u skladu s našim aktima, ne postoje dileme, ne možete u jednom momentu reći: "Mi to ne prihvatamo". Nama se kaže da smo nešto trebali dodati u konkurs. Ako postoji manjkavost u zakonu, to je onda problem Skupštine koja je donijela zakon, a ne Univerziteta.
Sazvali smo ovu press konferenciju da bismo potvrdili svoj stav. Javno smo rekli da planiramo pokrenuti upravni spor, tužiti Ministarstvo za doneseno rješenje i tražiti mjeru osiguranja, nema se potrebe tu šta objašnjavati i pisati o upisu u sudski registar. Razlog zašto ga do danas nismo pokrenuli nije do nas, nego do postupanja KUIP-a koji nije dostavio obavezan dokument. Ove sedmice ćemo uredno predati tužbu.
Ne treba se ministrica uznemiravati. Branit ćemo autonomiju do kraja, nema inspekcija i ministarstva uplita u izbor rektora, to je autonomno pravo Senata UNSA. Ne dopuštamo politici da bira rektore i dekane UNSA. Nemojte dopustiti da ovo bude plijen jedne političke stranke, to je smrt za Univerzitet - naveo je Zaimović i pozvao novinare da stanu u odbranu Univerziteta.
Zaimović je naglasio i da se Univerzitet ucjenjuje plaćama, te da je nemoguće raditi s ovakvim pritiscima.
- To je sramota. Plaće se ne isplaćuju potpisom rektora. Neistine se iznose. Ne postoji akt koji potpisuje rektor, a na osnovu kojeg se isplaćuju plaće. One se isplaćuju Zakonom o visokom obrazovanju, kolektivnim ugovorom, Zakonom o trezoru FBiH, Zakonom o budžetima i drugim propisima. U zakonu jasno stoji da ministar mora osigurati plaće - objasnio je ističući da je sve uneseno u rad trezora.
Imran Pašalić, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (SPUS), govorio je o problemima s kojima se studenti suočavaju.
Imran Pašalić, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (SPUS)
- Posljednje tri godine studenti studiraju u pravnoj nesigurnosti koja je poruzrokovana čestim mijenjanjem Zakona o visokom obrazovanju, kao i posljednjim zakonom koji je donesen 2022. godine, gdje je na težak način definisano oslobađaje studenata od plaćanja školarine po osnovu njihovog rada i prosjeka - kazao je Pašalić.
Pašalić je dodao da je prekšen ugovor o studiranju.
UNSA kao najveća obrazovna institucija kojoj ne može parirati niko kao ni privatni univerziteti na kojima predaje ministrica Mesihović se susreće da je prvi put morao odgoditi promociju diplomanata i magistranata. Najbolji studenti ne mogu preći na budžet, a sada je onemogućena promocija onih koji su svoje školovanje završili. To je najveći sramni čin resornog ministarstva - kazao je Pašalić.
Pašalić je dodao da se ovime pokazuje koliko vrijede najbolji studenti UNSA.
- Ovo što se radi je strašno, da se studenti na ovaj način omalovažavaju. Uvijek se naše mišljenje uvažavalo. Određeni zastupnici koji dolaze iz istih struja kao i ministrica studente nazivaju lažovima - istaknuo je.
Napad na imovinu Univerziteta
Nusret Drešković, dekan Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, kazao je kako mora da konstatira da svi pritisci na UNSA u značajnoj mjeri doprinose da se kvalitet akademskog rada ometa.
Nusret Drešković, dekan Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
- Level UNSA je evropski level. Dosegli smo kapacitet za pripreme na taj put i sada kada se podižemo na level svjetskih univerziteta, imamo ovu vrstu ometanja. Želim da dodam da je po mom ličnom uvjerenju na sceni jedna sinergija, nije to pritisak jednog pojedinca, to je sinergijsko djelovanje različitih institucija i pojedinaca koji žele da unište UNSA sada kada je u fazi podizanja. U tom kontekstu želim da istaknem da je to za nas neprihvatljivo. Univerzitet je pokazao strpljivost i nadu da će oni koji donose odluke, a to je prije svega Skupština, biti svjesna da ima bogatstvo koje treba da čuva, a ne da gura unazad - kazao je.
Drešković je naveo i da postoji odsustvo reakcije onih koji treba da štite Univerzitet.
- Skupština šuti, cijela Vlada nije poduzela ništa kada je u pitanju zaštita Univerziteta... Prvi put kada smo čuli za Kvadrant C kojim se planira održavanje privatnog interesa na račun javnog. Sad je napadnuta imovina univerziteta od onih koji treba da je štite kao najveću svetinju - dodao je.
Za kraj je poručio da je Univerzitet formiran u teškim uvjetima, a da se trpe pritisci od onih koji treba da ga štite.
- Zamolio bih Skupštinu da dobro razmisli i da nipošto ne zanemaruju pitanje Univerziteta nego da ga posmatraju kao najveće političko pitanje u državi. Zamolio bih i da pratite Kvadrant C jer je to pitanje napada na imovinu Univerziteta. Pozvat ću građane da fizički branimo UNSA, to je moj poziv za novinare - zaključio je.
Na kraju se obratio i advokat UNSA Enver Smajkan.
Enver Smajkan, advokat UNSA
- Zakon je isključio mogućnost da organ uprave, ministarstvo i prosvjetna inspekcija ispituje zakonitost objave koju je donio Senat. Mi imamo situaciju da se prosvjetni inspektor proglasio nadležnim i ispitivao zakonitost odluke Senata. Inspektor je izrekao upravnu mjeru koja ničim nije propisana i naredio Univerzitetu da poništi odluku Senata o izboru rektora. Pošto rektor zastupa Univerzitet, on je naredio rektoru da poništi svoj izbor. Svaki komentar je suvišan - naveo je ističući da je ministarstvo bilo dužno poništiti takvu odluku.
Dodao je i kako je ministrica i dalje dužna da poništi tu odluku.
- Inspekcija je nadležna da kontroliše subjekte da li krše zakon. Inspektori su se dosjetili i počeli da izričnu upravne mjere koje ničim nisu propisane, a upravne mjere su samo dvije: jedna koju može izreći prosvjetni inspektori, a to je zabrana primanja studenata... Imamo brutalno kršenje zakona od inspektora. Nije ni Senat ovlašten poništiti odluku, može iz drugih razlika, tj. ukinuti ako postoje neki razlozi kao što je razrješenje - naveo je.
Za kraj je rekao kako je tužba spremna i kako će ministricu podsjetiti da je dužna staviti van snage svoju odluku.
- Pojedini članovi akademske zajednice se zlostavljaju nepostojećim odlukama. Imamo pravno nasilje, razbojništvo, ne znam šta je ovo. Za 40 godina nisam vidio ovakvo pravno nasilje - zaključio je.
Rektor Zaimović je komentirao navode o neisplaćivanju plaća za uposlenike UNSA te kazao kako on ne potpisuje plaće i da to nema veze s tim što on nije upisan u sudski registar s obzirom na to da ni u oktobru nije bio upisan u registar, a plaće su bili regularne.
- Ne postoji akt koji koji potpisuje rektor, a u vezi s plaćama. Ne postoji. Ovdje se Univerzitet ucjenjuje plaćama. Plaće se isplaćuju po zakonu i kolektivnom ugovoru, nema rektor ništa s tim - naveo je.
Poručio je i da je Skupština KS izabrala ministricu i da je ona dužna snositi odgovornost za njeno postupanje. Zaimović je naveo i da plaće za UNSA iznose 13 miliona KM, te da sredstva odobrava Ministarstvo finansija.