open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Posjeta delegacije WFH
Centar za hemofiliju KCUS-a aplicirao na Twinning program Svjetske federacije za hemofiliju
Centar za hemofiliju Klinike za hematologiju KCUS-a tokom proteklih godina ostvario je značajan napredak u pružanju savremene, sveobuhvatne skrbi za osobe s hemofilijom
AUTOR: Faktor
10.07.2025. u 20:33
get url
text
Delagacije WHF kolegama u KCUS-u
Delagacije WHF kolegama u KCUS-u
Predstavnici Svjetske federacije za hemofiliju (WFH) posjetili su Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) u sklopu međunarodnog Twinning programa, gdje su sa ljekarima Klinike za hematologiju i predstavnicima Udruženja hemofiličara Bosne i Hercegovine (UHBH) održali radni sastanak na temu unaprijeđenja zdravstvenih usluga pacijenata sa hemofilijom, saopćeno je iz KCUS-a.

Prepoznati rezultati

Centar za hemofiliju Klinike za hematologiju KCUS-a tokom proteklih godina ostvario je značajan napredak u pružanju savremene, sveobuhvatne skrbi za osobe s hemofilijom. Zahvaljujući stručnoj posvećenosti i snažnoj orijentaciji prema pacijentima, Centar je ušao u proces apliciranja za međunarodni Twinning program Svjetske federacije za hemofiliju, što predstavlja priznanje kliničkom radu, naučnim rezultatima i unaprijeđenju multidisciplinarne njege.
- Rezultati koji su prepoznati od strane pacijenata i stranih strukovnih udruženja su uvođenje naprednih terapija, uključujući emicizumab i faktore produženog djelovanja za odrasle pacijente, upotreba mobilnih aplikacija WAPPS-Hemo alata za personalizovanu farmakokinetičku profilaksu, edukacije medicinskih sestara, izrada godišnjih izvještaja na državnom nivou (Annual Global Survey WFH), aktivno učešće sa naučnim radovima na evropskim i svjetskim kongresima i EAHAD certifikacija hemofilija centra u skladu sa evropskim standardima.
Uprkos izazovima unutar zdravstvenog sistema, uključujući nedovoljnu podršku unutar pojedinih struktura, vođeni smo isključivo interesima pacijenata i stručne izvrsnosti – kazala je voditeljica programa, dr.sci. med Emina Suljević-Hadžimešić.

Prednosti Twinning programa

Twinning program omogućava kontinuiranu četverogodišnju saradnju sa jednim od najvećih i najznačajnijih evropskih centara za bolesti krvarenja i trombozu Center for Thrombosis and Hemorrhagic Diseases, IRCCS Humanitas Research Hospital Milano, Italija.
Sekretar Udruženja hemofiličara u BiH, Admir Mehić ističe da pacijenti koji se liječe u KCUS-u imaju odličnu saradnju i izvrsna iskustva sa medicinskim osobljem sa Klinike za hematologiju KCUS-a.
- Pacijent sam kojem je dijagnostiocirana hemofilija po rođenju. Udruženje hemofiličara u BiH formirano je 1998. godine, upravo zbog toga što tada u to vrijeme nismo imali zdravstvenu skrb kao sada. U posljednih pet godina, zahvaljujući osnivanju i radu Centra za hemofiliju KCUS-a, imamo mnogo kvalitetniji tretman za pacijente oboljele od hemofilije.
Imamo odličan tim ljekara i medicinskog osoblja, među kojima posebno želim istaći saradnju sa dr. Eminom Suljević-Hadžimešić za nesebičan doprinos i zalaganje tokom proteklih godina. Danas pacijent sa hemofilijom ima dostupnu terapiju i profilaksu, što u suštini znači da imaju mogućnost da žive normalan život. Naravno pacijenti poput mene, koji su živjeli u periodu kada nije bilo adekvatnih lijekova, danas imaju određene posljedice, poput degradacije zglobova, ali generalno mlađi pacijenti imati će bolji kvalitet života u odnosu na nas – ističe Mehić.

Usavršavanje ljekara

On dodaje da je snabdijevanje lijekovima relativno dobro riješeno u našoj zemlji, ali da uvijek postoji prostor za unaprijeđenje.
- Smatram, da će ova saradnja pomoći da se naši ljekari dodatno usavrše i nauče neke nove vještine i metode neophodne u našem liječenju od iznimnog značaja za svakodnevno funkcionisanje – izjavio je Mehić.
Šefica Klinike za hematologiju, prof.dr. prim Lejla Ibričević-Balić ističe da je posjeta visoke delegacije i ispunjavanje uslova apliciranja za Twinning program najbolja potvrda izvrsnosti u radu i visoke kvalitete usluga koje se pružaju u ovoj zdravstvenoj ustanovi.
- Osim odlične prilike za razmjenu znanja i iskustava, ovaj program potvrđuje da i centri iz zemalja u razvoju mogu biti ravnopravan partner u globalnoj zajednici hemofilije, ukoliko postoje vizija, znanje i etika rada. Raduje nas da smo prepoznati od strane međunarodnih partnera sa kojima ćemo u narednim godinama još aktivnije raditi na unaprijeđenju rada u cilju pružanja kvalitetnijih usluga našim pacijentima.
Stručno usavršavanje i kontinuirana edukacija osnov su uspješnog rada, posebno u savremenom dobu u kojem mi živimo i radimo, kada se gotovo na dnevnoj osnovi dešavaju promjene i novine u svim oblastima medicine. Razvojem naprednih dijagnostičkih tehnika dolazimo i do najnovijih saznanja o velikom broju oboljenja, koja nam ranije nisu bila dostupna. Stoga je praćenje najnovijih trendova u dijagnostici i liječenju od iznimnog značaja za pržanje optimalnih zdravstvenih usluga, u svim sferama našeg rada. Klinika za hematologiju otvorena je za svaki vid saradnje od koristi za struku i pacijente – izjavila je prof.dr. Ibričević-Balić.
POSJETA DELEGACIJE 1
FOTO:
Press KCUS-a
1 od 3
left-arrowright-arrow
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.