Deponija u Krupačkim stijenama izbila je u žarište javnosti nakon požara u noći sa prošlog ponedjeljka na utorak koji je ostavio posljedice danima na susjedna naseljena mjesta, ali i veliki dio Sarajeva.
Osim činjenice da deponija na kojoj se odlaže otpad sa općina Trnovo, Istočna Ilidža i Istočno Novo Sarajevo, ne posjeduje potrebne dozvole, ova deponija se nalazi na području treće vodozaštitne zone sarajevskog polja.
Anes Podić iz Udruženja Eko akcija za Faktor pojašnjava kako je odluka o formiranju deponije donijeta 1987. godine, a deponija je nastala deset godina kasnije.
- Cjelokupno slivno područje Željeznice je treća vodozaštitna zona. Procjedne vode deponije završavaju u Željeznici. Znači, kiša kada padne na otpad, prođe kroz otpad i iscijedi se u Željeznicu. Željeznica je izuzetno važna za kvalitet vode u sarajevskom vodovodu jer se vodom iz Željeznice dijelom snadbdijeva izvorište u Sokolović Koloniji – kaže Podić.
Što imate čistiju vodu u Željeznici, dodaje, to su veće šanse da je voda u izvorištu dobrog kvaliteta.
- Desilo se da je Trnovo jedino dobilo prečistač kanalizacije prije rata zbog toga. Sad, ta se voda prečišćava, imate neko prirodno prečišćavanje. Međutim, ocjena stručnjaka da je u dijelovima godine kada je nizak nivo vode u izvorištu, kada se poveća brzinom kojom voda prolazi kroz tlo koje prečišćava, onda slabi to prečišćavanje i povećava se rizik da se voda u izvorištu kontaminira.
Kako god, ta deponija ne bi smjela biti tamo. Imate drugi faktor što se Istočno Sarajevo snadbdijeva vodom sa izvorišta na Jahorini. Međutim, u kriznim trenucima kada ta izvorišta presuše, onda im se iz Kantona Sarajevo preusmjeravala voda. I zaista je u interesu, mi ćemo suše imati sve češće i gore, i Sarajeva i Istočnog Sarajeva da se zaštiti vodozaštitna zona – obrazložio je.
Ističe kako se ova deponija mora riješiti.
- Ne bi smjeli dobiti vodnu dozvolu u ovakvoj situaciji, ali i vode deponije u Smiljevićima se, također, ne prečišćavaju. Završavaju u rijeci Bosni te ugrožavaju naselja čiji se vodovodi napajaju u Bosni na sličan način kao sa Željeznicom. Naš odnos prema okolišu je katastrofalan – rekao je Podić.
Navodi kako je ovo je višedecenijski problem.
- Njima je nuđeno da im se otpad odlaže u Smiljevićima, ali su oni to odbili jer im povećava cijenu. Sve se na kraju vrti oko novca. Nama je zapravo odlaganje smeća u cijeloj BiH u strašnom neredu i pravi probleme okolišu – zaključio je dodajući da je se ništa neće riješiti dok se prvenstveno ne postavi prečišćač procjednih voda.