Na deponiji "Krupačke stijene" kod Trnova, u noći sa ponedjeljka na utorak zapaljen je otpad koji je ostavio posljedice na susjedna naseljena mjesta, ali i veliki dio Sarajeva čiji su se stanovnici jučer ujutro probudili u dimu i nesnosnom smradu.
Mjerenja koncentracije čestica u zraku tokom jučerašnjeg dana pokazala su nagli porast na nekoliko mjernih stanica u Kantonu Sarajevo.
Svima je ugroženo zdravlje
Iako je tokom dana zabilježen pad koncentracija zagađujućih materija, iznad Sarajeva i jutros je bilo dima, ali i smrada kojeg su naročito osjetili stanovnici naselja sa područja općina Novi Grad i Ilidža.
Trenutna mjerenja, kako navode iz Zavoda za javno zdravstvo KS, ukazuju na ponovni rast PM 2.5 i PM 10 čestica u zraku.
Zbog toga se osobama, koje ne koriste pravilno i pravovremeno terapiju, a hronični su plućni i / ili srčani bolesnici, onima sklonim težim alergijskim reakcijama, te osjetljivim kategorijama stanovništva (starija populacija, hronični stabilni bolesnici, trudnice, mlađa djeca), preporučuje da intenzivne aktivnosti na otvorenom svedu na minimum, a za ostatak populacije da razmisle o smanjenu intenzivnih aktivnosti na otvorenom dok se ne ukloni izvor onečišćenja.
Radnicima na otvorenom preporučuje se nošenje maski za lice sa zaštitnim respiratornim filterima FFP2, FFP3 (Američka oznaka N95 i N99).
- U Smiljevićima je zvanična, gradska, ograđena deponija, koja ima zaštitare, portire, rampu, vagu na kojoj se vaga količina donesenog otpada, neko pritom gleda šta ste donijeli, ima li guma, katrana, bitumena... U entitetu Republika Srpska (RS), ne postoji nijedna zvanična, dakle legalna deponija, a ilegalnih imate bezbroj.
Na takve deponije možete donijeti sve, od medicinskog do nuklearnog otpada iz Rusije i niko neće imati pojma da ste to tamo odložili. Hoću da kažem, da nam je to glavni i osnovni problem u ovom trenutku. Ti ljudi nemaju svijesti da, osim što truju građane Sarajeva, to rade i sebi i svojim porodicama - kaže prim. dr. Edo Selimić, pulmolog.
Ne znamo šta je gorjelo i šta i dalje gori
Prema njegovim riječima, "u uređenim državama regije i Evropske unije ne može se desiti da postoji divlja deponija, a naročito da neko 'slučajno' zapali otpad".
- Mi tokom zime, kada nas okuje smog znamo šta dišemo, znamo da tada sagorijeva čvrsto, tečno, gasovito fosilno gorivo, eventualno koja plastična kesa ili flaša. Problem je ovo sad, jer ne znamo šta stanovnici Sarajeva od jučer ujutro dišu, koje čestice su se nalazile i koje se i dalje nalaze u zraku?
Mi ne znamo šta je na deponiji "Krupačke stijene" gorjelo i šta i dalje gori, jer čujemo da vatra i dalje tinja. Zimski smog jeste kancerogen, ali ovo što sada imamo kancerogeno je na desetu. Niko živ ne zna šta udišemo, koja su to hemijska jedinjenja, a kako stvari stoje nećemo nikada ni saznati pravu istinu - naglašava Selimić.
Dodaje da od ovakvog zraka stradaju svi organi, a ponajviše pluća i sluznica respiratornih organa.
- Disajni organi su prvi na udaru, ali se onda te čestice krvlju raznose do svih organa. Rekao bih da je kompletan organizam ugrožen - kaže Selimić.
Na pitanje postoji je efikasan način zaštite, Selimić, odgovara da ga u ovom trenutku ne vidi.
- Vi zimi možete staviti bolju masku koja će "uhvatiti" čestice. Kako bi se zaštitili od ugljen dioksida, ugljen monoksida, azotnih i sumpornih jedinjenja, koji su nastali sagorijevanjem nepoznatih stvari na deponiji Krupačke stijene, morate imati vojnu masku. Da stvar bude gora, sve ovo se dešava u vrijeme velikih vrućina koje dodatno pogoršavaju cjelokupnu situaciju. Najveći smrad se osjeti ujutro kad svi, jer je hladovina, izlaze da obave poslove koje imaju, otvaraju kuće i stanove da ih prozrače, a vani ih dočeka zagađen zrak. Rekao bih da nam je jedini spas dragi Bog i strujanje vjetra - pojasnio je Selimić.