Stalne gužve, duge liste čekanja, nedostatak kadra i reagenasa..., problemi su sa kojima se svakodnevno suočavaju pacijenti u domovima zdravlja u Kantonu Sarajevo.
I neljubaznost medicinskog osoblja, istina ne svog, jedan je od problema sa kojima se susreću građani, a nedavno ju je u ambulanti Kovačići, koja je u sastavu Doma zdravlja Novo Sarajevo doživio, kako on tvrdi, i novinar i poznati analitičar Almir Terzić.
Namjeravao je da sa uredno popunjenim obrascem svoj zdravstveni karton iz Zavoda za medicinu rada KS (jer firma u kojoj radi nema ugovor sa Zavodom) prebaci u ambulantu Kovačići, ali su doktorica i medicinska sestra odbile preuzeti zdravstveni karton, odnosno dati saglasnost o njegovom prenošenju.
Terzić se pismeno obratio i Komisiji za zaštitu javnog zdravlja, sanitarnu zaštitu i zaštitu stanovništva KS, navodeći između ostalog "da su način i postupci na koji su to uradili i doktorica i medicinska sestra za njega, kao pacijenta, bili krajnje ponižavajući".
- Ovim je grubo prekršeno moje pravo na ostvarivanje zdravstvenih usluga jer mi je kao osobi, čija firma redovno plaća zdravstveno osiguranje, pokušano onemogućavanje da to činim. Molim Vas da poduzmete odgovarajuće mjere, te da mi odgovorite da li kao pacijent ubuduće neću moći ostvarivati pravo na zdravstvenu zaštitu u KS, odnosno je li ovo što mi se desilo poruka i svim pacijentima u KS - navodi Terzić.
Dodaje da je nakon intervencije bivšeg direktora JU Dom zdravlja KS, dr. Milana Miokovića, kojem se nakon incidenta obratio, "preraspoređen u ambulantu Grbavica".
- Ostaje pitanje mogu li nakon svega vjerovati u zdravstveni sistem KS, jer ne želim, niti mi je namjera, da prilikom svake usluge koju trebam ostvariti, moram upućivati žalbe ili tražiti intervencije - stoji između ostalog u pismenom obraćanju Terzića Komisiji za zaštitu javnog zdravlja, sanitarnu zaštitu i zaštitu stanovništva KS.
Predsjednica Komisije, prof. dr. Fatima Gavrankapetanović-Smailbegović, kaže da je upoznata sa slučajem, te da je stava da između medicinskih radnika i pacijenata mora postojati bezuvjetno poštovanje.
- Razumijem da su medicinski radnici, doktori i medicinske sestre, preopterećeni, rade težak i odgovoran posao. Ali sve to moramo ostaviti sa strane i biti na usluzi pacijentima jer smo tu zbog njih. Biti empatičan, ljubazan, saslušati, uputiti koju lijepu riječ ne košta nas ništa. Pacijent može oprostiti sve osim neljubaznosti. Ovaj slučaj svakako treba ispitati, vidjeti činjenično stanje i postupiti u skladu s tim - kazala je Gavranbkapetanović-Smailbegović te dodala da se mora raditi na uspostavljanju boljeg zdravstvenog sistema u KS, a to će se između ostalog uraditi i ako budemo sankcionisali one koje se ne ponašaju u skladu sa etikom i osnovnim moralnim načelima medicinske struke.
Što se tiče zdravstvenih osiguranika, koji pripadaju JU Dom zdravlja KS, prema riječima Armana Šarkića, glasnogovornika, pravilo je da oni imaju pravo prenijeti karton ako iz ličnih razloga žele promijeniti ljekara, odnosno tim porodične medicine.
- To je od početka dato pravo i nije ni teritorijalno određeno, iako su Zavod zdravstvenog osiguranja i Dom zdravlja preferirali da se ipak gleda gdje osiguranik ima prebivalište jednostavno zbog praktičnosti. Ukoliko je pacijent nezadovoljan uslugom, promijenio adresu stanovanja ili iz nekog drugog razloga ne želi biti u postojećem timu porodične medicine, ima pravo na promjenu, s tim što u našoj proceduri stoji da se mora popuniti formular u kojem se navode razlozi promjene doma zdravlja ili amulante. Također na formularu mora biti pečat ljekara kod kojeg osiguranik ide, jer time doktor daje pristanak da ga prima, ali i pečat ljekara kojeg pacijent napušta - pojašnjava Šarkić.
Uz svu širinu prava, prema riječima Šarkića, mora se voditi računa o kapacitiranosti timova porodične medicine.
- Prema postojećem normativu još uvijek na jedan tim porodične medicine dolazi 1.700 pacijenata. Postoje timovi koji imaju više kartona, ali i oni koji imaju manje nego što je određeno protokolom. Zato je vrlo važno da pacijent i kada odabere tim porodične medicine ima u potpunosti kvalitetnu zdravstvenu uslugu. Hoću da kažem da timove, koji imaju 2.000 ili 3.000 kartona ne treba još dodatno opterećivati, što se dešava u centralnim objektima, u Novom Gradu koji je najmnogoljudnija općina - pojašnjava Šarkić.