U Bosni i Hercegovini počinje drugi toplotni val ovog ljeta, a kako ove sedmice dani budu odmicali temperature će sve više rasti, kažu iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Zbog ekstremno visokih temperatura, koje će dostizati i 40 stepeni Celzijusa, ljekari upozoravaju sve građane, a posbno rizične grupe, hronične bolesnike, starije osobe i djecu, da se drže savjeta zdravstvenih stručnjaka.
Skloniti se od 11 do 17 sati
- U ovako ekstremnim situacijama moramo se i ekstremno ponašati, a to znači držati se hladovine, klimatiziranog prostora, izbjegavati fizičku aktivnost te obratiti pažnju na adekvatnu prehranu i unositi dovoljno tekućine - kaže dr. Kenan Ljuhar, specijalista urgentne medicine u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć Kantona Sarajevo.
Visoke temperature zraka naročito su opasne za hronične bolesnike, ali i mlađe osobe, koji, prema riječima Ljuhara, tokom dana često doživljavaju kolapse.
- Preporučio bih da se sve aktivnosti smanje u periodu kad sunce najesktremnije grije, a to je do 11 do 17 sati. Ako izlazite, odjenuti se lagano, a najugodnija odjeća je od prirodnih materijala (pamuk, lan), te glavu i oči zaštititi šeširom i sunačnim naočalama. Naravno, nikako ne zaboraviti kožu koju također treba zaštititi adekvatnom kremom sa odgovarajućim faktorom, 30 plus. Veoma je važno da hronični bolesnici redovno uzimaju terapiju. Nikakve promjene terapije i doza ne vršiti na svoju ruku bez prethodne konsultacije sa ljekarom - kaže Ljuhar.
Kada je riječ o prehrani, preporučuju se laganiji obroci sa svježim voćem, povrćem, mesom peradi i ribom.
- Kod ekstremnih temperatura dolazi do pojačanog znojenja kada se gube elektroliti, pa je vrlo važno unositi dovoljno tečnosti, najbolje obične vode, ali ne iz frižidera. Mogu naravno i cijeđeni sokovi koji su pripremani kod kuće te biljni čajevi - kazao je Ljuhar.
Usljed visokih temperatura dolazi do naglog prekomjernog povećanja temperature tijela što može dovesti i do toplotnog udara.
Organizam tada ne uspijeva znojenjem održati normalnu temperaturu tijela, navode ljekari te dodaju da su simptomi koji upućuju na toplotni udar - porast tjelesne temperature koja prelazi 39 stepeni, crvena, vruća i suha koža, bez znakova znojenja, ubrzan puls te ubrzano i plitko disanje.
Mogu se javiti i glavobolja, mučnina i povraćanje, uznemirenost, razdražljivost, zbunjenost i gubitak svijesti.
- Kada se posumnja na toplotni udar, osobu treba smjestiti u prostoriju koja je klimatizirana, a ako to nije moguće, treba je premjestiti u hlad i odmah pozvati hitnu medicinsku pomoć. Dok se čeka ljekar, tjelesnu temperaturu treba sniziti ispod 38 stepeni na način da je oslobodite viška odjeće i stavljate hladne obloge. Pomoći će ručnik nakvašen hladnom vodom koji možete staviti na čelo ili iza vrata. Osobi koja ima simptome toplotnog udara davati da polako pije vodu - pojasnio je Ljuhar.