U narednom periodu tražit ću raspuštanje
Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine ukoliko se nastavi blokiranje ove institucije, ako se agonija nastavi, zaprijetio je delegat
Zlatko Miletić nakon što su jučer delegati SNSD-a ponovo uskratili kvorum pa nije održana sjednica Doma naroda na čijem su dnevnom redu bile smjene SNSD-ovih kadrova.
- Nema smisla da ovdje sjedimo i uzimamo novac od građana BiH, a ne radimo ništa - dodao je Miletić.
Sudeći po onome što piše u Ustavu Bosne i Hercegovine i u Poslovniku o radu Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Dom naroda može biti raspušten bez mogućnosti da SNSD to zaustavi.
Šefik Džaferović (SDA), predsjedavajući Kluba delegata iz reda bošnjačkog naroda u Domu naroda Parlamenta BiH, kazao je da su sve opcije moguće, kada je u pitanju deblokada Doma naroda.
- Ovo stanje se treba završiti tako što će se poštovati Poslovnik. Ja sam govorio o potrebi intervencije OHR-a, govori se o krivičnoj prijavi protiv (predsjedavajućeg Doma naroda iz SNSD-a Nikole) Špirića, govori se o raspuštanju Doma naroda. Nismo kao klub o tome zauzeli stav – rekao je Džaferović.
No pojasnio je ko i kako može raspustiti Dom naroda.
- To može Predsjedništvo BiH ili Dom naroda sam sebe ako to većina izglasa. Idu onda novi izbori za Dom naroda. Ili može Predsjedništvo BiH većinom glasova – rekao je Džaferović.
Istakao je da tu nema mogućnost veta, odgovarajući na pitanje mogućeg zaustavljanja neke eventualne odluke Predsjedništva BiH o raspuštanju Doma naroda s obzirom na to da je SNSD-ova Željka Cvijanović član Predsjedništva BiH.
- Po Ustavu je to moguće sve... Ja sam tako razumio Poslovnik Predsjedništva BiH, tako je bilo dok sam bio član Predsjedništva BiH - podsjetio je Džaferović.
U Ustavu BiH piše da se "Dom naroda može raspustiti odlukom Predsjedništva ili samog Doma, pod uvjetom da je odluka Doma o raspuštanju donijeta većinom koja uključuje većinu delegata iz reda najmanje dva naroda, bošnjačkog, hrvatskog ili srpskog".
U Poslovniku o radu Predsjedništva BiH piše da "Predsjedništvo nastoji konsenzusom donijeti odluku o raspuštanju Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine. Ako se ne postigne konsenzus, dva člana Predsjedništva ipak mogu raspustiti Dom".
Kontaktirali smo i Miletića. Zanimalo nas je kada će tražiti raspuštanje Doma naroda i od čega to ovisi, te da li je moguće raspustiti Dom naroda bez SNSD-a.
- Dobio sam danas poziv za dvije sjednice za 29. maj. Nemogu prejudicirati šta će se desiti, ali ako bude problema kao dosad, ne budemo se pomakli s mrtve tačke, ne vidim smisao da sjedimo ovdje. U tom smislu, član 4. Ustava, koji govori o Parlamentarnoj skupštini, predviđa da na dva načina Dom naroda može biti raspušten, da ga rasputi Predsjendištvo ili sam Dom gdje je potrebna većina delegata koja sadržava najmanje po tri delegata iz svakog naroda - stava je Miletić.
Kazao je da je misli da bi "oni to prihvatili", ali da pokušava da utječe na njihovu svijest da se probude kako bi počeli raditi svoj posao.