Nakon što su komunalna preduzeća pokrenula akciju čišćenja naselja, koja je uslijedila po proglašenju epidemije zarazne bolesti leptospiroze u maju, Sarajevo je ponovo zapušten grad.
Prljave ulice, zarasli travnjaci,
smeće na svakom koraku prizori su koji se mogu vidjeti u svim dijelovima grada.
U Sarajevu je veliki problem to što se
smeće ne odvozi, a upravitelji haustora ne vrše deratizaciju, dezinsekciju te dezinfekciju kako bi trebalo.
Neprovođenje dezinfekcije, koja u glavnom gradu Bosne i Hercegovine nije urađena dvije godine, upravo je i bio okidač za pojavu leptospiroze, a
vraćanje na staro prijeti širenju bolesti kod ljudi koju prenose zaraženi glodari, psi, domaće i divlje životinje putem urina, navode iz Zavoda za javno zdravstvo KS.
Prema njihovim podacima, ukupan broj prijavljenih slučajeva leptospiroze od početka epidemije je 110.
I dalje najveći broj oboljelih je sa područja Općine Novi Grad (76 oboljelih), odakle nam, tačnije iz naselje Dobrinja, gdje su otkriveni prvi slučajevi leptospiroze, dolaze najnovije fotografije smeća koje niko danima ne odvozi.
Prepuni kontejneri i otpaci oko njih primamljivi su psima lutalicama koji tokom noćnih i u jutarnjim satima, u potrazi za hranom, razvlače smeće po cijelom naselju.
- U ulicu Omera Hajama iz KJKP Rad nisu došli deset dana da odvezu
smeće, a epidemija je na snazi - kaže jedna od stanovnica ove ulice u naselju Dobrinja.
- Na cijeloj Dobrinji je katastrofa. Kose travu traktorima, a onda pola ostane. Niko ne skuplja pokošeno već ono truhne i tako redom. Šta rade ovakvom naselju, nikad gore nije bilo - dodaje druga stanovnica.
- Ne zna se šta je gore, smeće ili trava. Samo održavaju Bulevar, a makneš li se dalje, katastrofa. Trg Djece Dobrinje izgleda kriminalno, siđem iz zgrade i kupim smeće okolo - kaže jedna stanovnica Dobrinje.
Kada je riječ o smeću rasutom oko kontejnera, stanovnici kažu da to rade i neki stanari kojima je teško prići i smeće baciti u kontejner, nego ga ostave pored.
Također, problem predstavljaju i osobe koje "prebiraju kontejnere" u potrazi za određenim stvarima.
- Iz kontejnera povade smeće kako bi pronašli ono što im se sviđa ili treba, a onda okolo sve tako ostave - kažu građani.
Koji je razlog što se smeće ponovo redovno ne odvozi iz sarajevskih naselja, da li je u pitanju nedostatak radnika ili nešto drugo, pokušali smo saznati od KJKP Rad, no v. d. direktora preduzeća Mirsad Jašarević nije se javio na telefonske pozive kao ni glasnogovornik Mirza Ramić.