Učenici sarajevskih škola okupili su se danas kod Spomen - obilježja ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992-1995. i prigodnim programom odali počast ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva.
U programu obilježavanja 5. maja - Dana sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva učestvovala su djeca iz predškolskih ustanova, učenici sarajevskih škola koji su izveli muzički performans.
Neispričane priče
U obraćanjima učesnika je istaknuto da se danas svi sjećaju 1.601 nevine duše, njihovih imena, lica, osmijeha, njihovih neispričanih priča.
- To nisu brojevi, to su naša djeca, djeca Sarajeva. Zauvijek su ostali u našem gradu, našem pamćenju, našem amanetu - poručeno je sa skupa.
Predsjednik Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992–1995. Fikret Grabovica je kazao da spomenik pred kojim stoje podsjeća, opominje i naređuje nezaborav.
- Danas je još jedan susret emocija, protkanih bolom, na mjestu koje predstavlja simbol stradanja djece, grada u opsadi, njih 1.601 nevino ubijenih, nasilno otrgnutih iz roditeljskog zagrljaja. Ovo mjesto simbol stradanja obavezuje nas da spriječimo da se današnjoj mladosti i budućim generacijama ne dogodi slično zlo – kazao je Grabovica.
Vrisak
Zar ovaj spomenik, dodao je, ovi stubovi sa imenima djece koji se okreću do u beskraj ostajući duboko urezana u naše sjećanje ali i savjest cijelog dunjaluka, nisu dovoljan signal i znak i dokaz da se mora zločin sankcionisati i zločinac kazniti.
- Mi roditelji ubijene djece mi smo vrisak onih kojih nema. I zato dok živimo mi živjet će i naša borba i bespoštedno zalaganje za dokidanje nepravde zla i zločina prema djeci – poručio je Grabovica.
Vlada Kantona Sarajevo proglasila je 5. maj Danom žalosti u znak sjećanja na ubijenu djecu Sarajeva.