Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine sutra treba održati hitnu sjednicu na kojoj se delegati trebaju izjasniti o dopunama zakona kojim se sprečava planirani rast plaća funkcionera, barem u ovoj godini.
Radi se o dopuni Zakona o plaćama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine koji je po hitnom postupku, na prijedlog zastupnika SDA, već usvojen u Zastupničkom domu Parlamenta BiH prije dva i po mjeseca. Dakle, preostalo je da ga izglasa Dom naroda da bi mogao stupiti na snagu.
I dok za ranije slične prijedloge nije bilo dovoljno ruku, ovaj bi sutra mogao i proći ako bi opozicija glasala za i ako HDZ ili SNSD ne budu bojkotovali sjednicu jer bez njihova po tri delegata nema ni kvoruma.
Delegat Radovan Kovačević iz SNSD-a nedavno je izjavio da SNSD nastavlja da radi "u svim ustavnim institucijama Bosne i Hercegovine". Sutrašnju sjednicu je zakazao SNSD-ov Nikola Špirić kao predsjedavajući Doma naroda. Zato je za očekivati da SNSD-ovci dođu, no nikad se ne zna.
Za konačno izglasavanje potrebno je osam ruku za, a one moraju uključivati po trećinu iz oba entiteta, a to znači dva glasa iz Kluba delegata iz reda srpskog naroda, te četiri iz FBiH.
Hitnu sjednicu Doma naroda sa ovim zakonom na dnevnom redu, zajedno sa još jednim prijedlogom koji se tiče povećanja primanja vojnika, policajaca i namještenika, zatražili su delegati Šefik Džaferović i Safet Softić iz SDA, Džemal Smajić iz Stranke za BiH i Dženan Đonlagić iz DF-a (iz Kluba Bošnjaka), te Zlatko Miletić iz stranke Za nove generacije, iz Kluba Hrvata.
Za očekivati je da oni glasaju za zakon koji sprečava rast plaća članova Parlamenta, Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Predsjedništva Bosne i Hercegovine.
Delegat Nenad Vuković (PDP) kazao je za Faktor da će doći na sjednicu i da će podržati zakon.
- Naravno da ću podržati, tu nema spora – rekao je Vuković.
Nismo uspjeli dobiti izjavu Želimira Neškovića iz SDS-a, ali ako je suditi prema ranijim glasanjima o sličnim zakonima, on bi mogao podržati zakon.
I to bi bila dva glasa iz RS-a.
Nedostajao bi još jedan glas za opću većinu.
Kemal Ademović (NiP), zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda, također je ranije glasao za slične zakonske prijedloge.
Ostaje još Ilija Cvitanović (HDZ 1990). On nam se nije javljao na telefon tako da zasad nije poznat njegov stav, a prošli put je bio suzdržan prilikom glasanja za dopune Zakona o plaćama pristigle iz Predsjedništva BiH, kojim se ograničava rast plaća funkcionera.
Prema predloženim dopunama Zakona o plaćama, ovogodišnja uvećana osnovica od 631,5 KM ne bi se primjenjivala za obračun plaća članova Vijeća ministara BiH, Parlamenta BiH i članova Predsjedništva BiH. Njima bi osnovica bila kao u 2024. godini, odnosno 600 KM.
Važno je napomenuti da predložene dopune Zakona o plaćama moraju stupiti na snagu prije ovogodišnjeg budžeta institucija BiH. U protivnom ne mogu se primjenjivati. A lider HDZ-a Dragan Čović danas je kazao da očekuje da će se budžet institucija BIH za ovu godinu sutra naći pred Vijećem ministara BiH.
Ako sutra zakon i bude usvojen u Domu naroda, postavlja se pitanje hoće li iko imati obraza obratiti se Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine kako bi pokušao osporiti dopune Zakona i na bilo koji način usporiti njegovo stupanje na snagu.
Ustav Bosne i Hercegovine propisuje: "Naknada za lica koja obavljaju funkcije u institucijama Bosne i Hercegovine ne može biti umanjena za vrijeme trajanja mandata nosioca funkcije".
- Nema osnova da bilo ko pokreće postupak pred Ustavnim sudom BiH jer se usvajanjem Prijedloga dopuna Zakona, plaće članovima Predsjedništva, zastupnicima i delegatima, ministrima i zamjenicima ne smanjuju, nego zadržavaju na sadašnjem nivou, bez mogućnosti povećanja zbog planiranog povećanja osnovice u budžetu za 2025. Zato je bitno da se zakon usvoji prije budžeta za 2025. godinu – istakao je Šerif Špago, predsjedavajući Kluba zastupnika SDA, koji je i predložio sprečavanje rasta plaća državnih funkcionera kroz dopune Zakona.