Na sjednici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine kasno sinoć imenovan je Upravni odbor Radio-televizije Federacije Bosne i Hercegovine od četiri člana.
Zoran Krešić iz reda Hrvata imenovan je na jednogodišnji mandat za člana u ovom tijelu, Adnan Huskić iz reda ostalih naroda za dvogodišnji mandat, Daniela Gogić iz reda Srba za mandat od tri godine i Medina Mujić iz reda Bošnjaka za četverogodišnji mandat. Odlučeno je također da Daniela Gogić bude predsjednica Upravnog odbora.
Imenovanje je podržalo 50 zastupnika, protiv je glasalo njih 41, dok suzdržanih nije bilo. Za ovo imenovanje presudna je bila odluka zastupnika NES-a.
Prethodila je burna rasprava.
NES-ov zastupnik Sandi Salkić kazao je kako FTV radi već 12 godina bez Upravnog odbora.
- Mišljenja sam da je u ovom trenutku daleko bitnije od činjenice da se o imenu Zorana Krešića kojeg je SDA imenovala 2016. godine može toliko politizirati. U odabiru između pomjeranja s mrtve tačke ili nastavka agonije nakon politiziranja svakako sam za proaktivan sistem i rad – naveo je dodajući da će podržati glasanje.
Zastupnik SDA Hamdija Abdić upitao je šta se desilo pa je Salkić promijenio mišljenje u dva dana.
- Da li je to pokušaj da se sruši vlast Unsko-sanskog kantona? To je dobar mamac, ali nisam naučio da se ovako olako mijenjaju mišljenja – navodi Abdić.
Salkić je dodao da je mišljenja da je tema previše politizirana.
- Mislim da ima više argumenata da podržimo ovaj UO, nego ne. Nemojte se brinuti za Sandija Salkića, on ima svoje glasače. Ja ću njima položiti račun, a ne vama - kazao je NES-ov zastupnik.
Mahir Mešalić (DF) također je istakao kako je Salkić promijenio mišljenje za manje od 48 sati.
- Rekao je čovjek da Zoran Krešić narušava međuljudske odnose unutar FBiH - kazao je Mešalić te mu je predsjedavajući Dragan Mioković oduzeo riječ.
Mandat Upravnog odbora FTV-a je istekao 2013. godine. Od tada do danas aktivno u UO od četiri člana sjedi samo jedan član.
Zastupnički dom odobrio je sinoć i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima, čiji je predlagač Federalna vlada.
- Predloženim zakonskim rješenjem se smanjuje zbirna stopa doprinosa za 13,25 posto, odnosno za pet i po indeksnih poena, odnosno sa 41,5 posto na 36 posto. Naime, smanjuje se stopa doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje na teret poslodavca za tri i po indeksna poena, kao i stopa doprinosa za zdravstveno osiguranje na teret poslodavca za dva indeksna poena - navela je Vlada.
Predložene izmjene i dopune dio su seta fiskalnih mjera koje na osnovu svojih programa rada Vlada planira provesti, a posebno se to odnosi na nove zakone o doprinosima i porezu na dohodak.
Predlagač kao razloge za donošenje zakona o doprinosima navodi rasterećenje privrede i smanjenje troška za plaće posebno imajući u vidu poslodavce koji će u 2025. godini imati veći trošak zbog isplaćivanja u skladu s odlukom o iznosu najniže plaće.
Istovremeno se predloženim izmjenama i dopunama, kako je navedeno, u cijelosti provodi presuda Ustavnog suda Federacije Bosne i Hercegovine od 21.3.2023. godine.
Na sjednici Zastupničkog doma sinoć je odobrena i odluka Federalne vlade o izdvajanju novca u Fond solidarnosti FBiH za 2025. godinu.
- U Fond solidarnosti Federacije Bosne i Hercegovine, u 2025. godini izdvajat će se 10,2 posto od ukupnih prihoda ostvarenih na osnovu doprinosa za obavezno zdravstveno osiguranje - navedeno je u odluci.
Ostalih 89,8 posto predviđeno je za zavode zdravstvenog osiguranja. Izdvajanje od 10,2 posto namijenjeno je za osiguranje sredstava federalne solidarnosti za finansiranje prioritetnih vertikalnih programa zdravstvene zaštite od interesa za Federaciju BiH te za pružanje prioritetnih najsloženijih oblika zdravstvene zaštite iz određenih specijalističkih djelatnosti na teritoriji FBiH - navedeno je u odluci.