open-navfaktor-logo
Prijava
search
Tuzlanski kanton
Infografike o herojima i heroinama stižu u sve škole: Djeca o periodu agresije ne trebaju učiti na društvenim mrežama
AUTOR: J. B.
04.11.2024. u 16:24
get url
text
Infografika o 13 dobitnica "Zlatnog ljiljana"
Infografika o 13 dobitnica "Zlatnog ljiljana"
U holu Gimnazije "Ismet Mujezinović" u Tuzli danas su predstavljene infografike o 13 žena dobitnica priznanja "Zlatnih ljiljan" i devet heroja odbrambeno oslobodilačkog rata.
- Ministarstvo za boračka pitanja Tuzlanskog kantona zajedno s Memorijalnim centrom Sarajevo pokrenulo je ovaj projekat, a u saradnji sa Ministarstvom obrazovanja i nauke i Vladom TK, ove infografike će biti postavljene u svim osnovnim i srednjim školama u našem kantonu. Pored škola infografike će biti postavljene u zgradi Vlade i Skupštine TK, kao i u zgradama drugih institucija - kaže Senada Dizdarević, ministrica za boračka pitanja TK.
Premijer TK Irfan Halilagić da ovaj kanton mnogo radi na baštinjenju kulture sjećanja kada je u pitanju odbrambeno-oslobodilački rat 1992-1995. godine.
- Donijeli smo zakon o najvažnijim ličnostima i događajima, kroz nastavni program smo omogućili da učenici uče o tom periodu i možemo reći da smo napravili iskorake, a i ovaj današnji korak je veoma važan - kaže Halilagić.
Ministar obrazovanja i nauke TK Ahmed Omerović istakao je da ne smijemo dopustiti da mladi stiču znanje o odbrambeno-oslobodilačkom ratu preko internet platformi, društvenih mreža, YouTubea, jer na taj način mogu steći pogrešan narativ.
- Mi mlade moramu kroz sistem učiti o našoj prošlosti, naučiti ih da razmišljaju kroz činjenice i ovo je jedan od načina da do toga dođemo - rekao je Omerović.
Direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić rekao je da su iste infografike ranije postavljene u Sarajevskom i Bosansko-podrinjskom kantonu.
- Naša osnovna misija je da prenosimo znanja i informacije mlađim generacijama o časnoj borbi Armije i MUP-a Republike Bosne i Hercegovine. Mi svoj obrazovni sistem trebamo bazirati na činjenicama i istini, presudama međunarodnih sudova, heroje nazivati herojima, a ratne zločince ratnim zločincima. Necivilizirano je što se dešava na području manjeg bh. entiteta, da ljudi koji su činili zločine i genocid budu glorifikovani. Mi istinom moramo izmijeniti svijest mlađih generacija, da sami naprave distinkciju ko je zločinac, a ko istinski heroj - kaže Kulanić.
Prof. dr. Sead Selimović, s Odsjeka historije Filozoskog fakulteta u Tuzli, kaže da je historija pogodna za manipulacije, što se dešava u velikim dijelovima BiH, ali i u susjednim zemljama, gdje se poistovjećuju sve strane u ratu, antifašizam i fašizam.
- Treba posebno istaći da je Armije RBiH bila na putu antifašizma te je 1995. godine na Dan pobjede nad fašizmom u Evropi, pozvana u Pariz na vojnu paradu. Armija RBiH je predstavljala državu BiH, jer je svijet želio kazati da je tadašnje rukovodstvo BiH bilo u borbi protiv fašizma, protiv agresije i rata. Platforma Predsjedništva, u kojoj su istaknuti ciljevi, pokazuje da je vlast RBiH bila za zajednički život, ravnopravnost svih građana, protiv etnoteritorijalizacije i da je Armija RBiH ta koja je omogućila pregovore i ono što se danas zove Dejtonski mirovni sporazum - kaže prof. Selimović.
infografike-heroji (2)
FOTO:
J. Bojić
1 od 4
left-arrowright-arrow
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.