Institucije Bosne i Hercegovine za sudske sporove godišnje daju prosječno 3,4 miliona KM iz budžeta, s trendom rasta troškova. U posljednjih pet godina platile su dodatnih 100.000 KM zbog kašnjenja u plaćanjima po sudskim presudama.
Razlog ovome je što institucije BiH, po svemu sudeći, nisu zainteresirane da otklanjanju uzroke koji dovode do sporova.
Tako Ured za reviziju institucija Bosne i Hercegovine u izvještaju objavljenom u ponedjeljak "Izdaci za sudske sporove" navodi da bh. institucije ne analiziraju sporove čak ni kako bi mogle isplanirati svoj budžet.
Štaviše, većina institucija nema ni ažurne evidencije sudskih sporova.
Iz revizorskog izvještaja bi se moglo zaključiti i da su, osim što su trome, institucije BiH sujetne.
- Kod pokrenutih sudskih sporova angažman institucija je usmjeren na dostavu dokumentacije potrebne za provođenje sudskog postupka i pravdanje svog postupanja.
Izostao je kritički osvrt na vlastita postupanja koja su možda i dovela do tog spora. Bez analize vlastitih postupanja nemoguće je utvrditi da li je uzrok spora u pogrešnom postupanju same institucije. I kod već izgubljenih sudskih sporova, institucije teško prihvataju činjenicu da pogrešno postupaju, da trebaju analizirati svoje postupanje, utvrđivati odgovornosti za isto i poduzeti mjere kojima bi se spriječilo novo pogrešno postupanje. Posljedica prethodnog je ponavljanje grešaka, novi sudski sporovi i dodatni izdaci – ukazali su državni revizori.
Ono što je poznato iz podataka Pravobranilaštva Bosne i Hercegovine jeste da je u proteklih pet godina BiH dobila manje sporova nego što ih je izgubila.
- Iako je vrijednost dobijenih veća od vrijednosti izgubljenih sudskih sporova, Bosna i Hercegovina još izdvaja milione KM za sporove, što predstavlja značajan odliv budžetskih sredstava. U posljednjih pet godina, prosječni izdaci institucija BiH za sudske sporove na godišnjem nivou iznose otprilike 3,4 miliona KM, s trendom rasta istih – piše u izvještaju.
Revizori su analizirali šest institucija koje su imale najviše izgubljenih parničnih predmeta i to su Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine, Granična policija Bosne i Hercegovine, Uprava za indirektno oporezivanje Bosne i Hercegovine, Sud Bosne i Hercegovine i Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine.
Više od 95 posto parničnih predmeta koje su ove institucije izgubile odnose se na radne sporove, naknade štete i dug.
Samo UIO i Ministarstvo odbrane su radile analize sporova i na osnovu njih poduzimale neke mjere.
Revizori su ukazali da se rijetko koristi mirno rješavanje sporova, što bi značajno umanjilo troškove.
Zabilježeno je kašnjenje Pravobranilaštva BiH da dostavi tužbe na izjašnjenje kao i kašnjenje tuženih institucija da dostave svoje izjašnjenje, ali je zabilježeno i da Pravobranilaštvo nije u svim slučajevima informisalo tuženu instituciju o donesenim sudskim odlukama.
- Neefikasnost nadležnih institucija BiH u pripremi i donošenju propisa kojima bi se otklonili uzroci pokretanja određenih sudskih sporova direktno proizvodi nove sudske sporove sa istom pravnom osnovom. Ponovljeni sudski sporovi stvaraju nove izdatke iz budžeta – upozorili su iz Ureda za reviziju.
Tako navode da je šest godina trajalo donošenje izmjena Zakona o plaćama i naknadama pravosudnog i stručnog osoblja kojim su otklonjeni uzroci velikog broja izgubljenih sudskih sporova pravosudnih institucija BiH po pitanju toplog obroka, prijevoza, odvojenog života i smještaja.
Nadalje, već skoro godinu traju aktivnosti donošenja izmjena Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudskim i tužilačkim institucijama BiH po pitanju naknada na ime dežurstva, troškova smještaja i odvojenog života za stručno osoblje. Rok za donošenje bio je šest mjeseci, a izmjenama ovog zakona bili bi otklonjeni uzroci dijela sudskih sporova.
Također, duže od četiri godine se pokušava urediti postupak rješavanja po pitanju zahtjeva za naknadu štete zbog neosnovanog boravka u pritvoru kako bi bio smanjen broj sporova i po ovom pitanju. A po ovom osnovu je tokom pet godina bilo 107 tužbi i sve su riješene u korist tužioca.