Kantonalni sud u Sarajevu potvrdio je optužnicu Tužilaštva Kantona Sarajevo protiv Senaida Memića, Tihomira Brajkovića i firme Bulevar iz Kiseljaka zbog krivičnog djela zloupotreba položaja ili ovlaštenja.
Senaid Memić se tereti da je od 2019. do 2020. godine iskoristio ovlaštenja općinskog načelnika Ilidže i investitoru Bulevar iz Kiseljaka, čiji je direktor Tihomir Brajković, omogućio "formalnu legalizaciju" prethodno započetih građevinskih radova iznad osmog sprata na devet lamela u ulici Stupska.
Ko je Tihomir Brajković, poznat kao vlasnik firme Tibra i jedan je od najvećih graditelja stanova u Sarajevu u poslijeratnom periodu?
Rođen je 1972. godine u selu Oglavku kod Brestovskog, na granici Fojnice i Kiseljaka. Prije rata njegova porodica uspješno se bavila poljoprivredom.
U ratu je Brajković bio vojnik HVO-a, a poljoprivredu su zamijenili trgovinom. Brajkovići su dobro zarađivali od tog posla.
On je u biznis ušao sa dvadeset godina. Poslovanje je započeo kao trgovac, zatim se bavio uvozom mesa, izgradnjom te trgovinom nekretninama, kasnije je počeo i sa proizvodnjom i prodajom električne energije.
Brajkovići su osnovali firmu Meso-Impex, koja je među najpoznatijim kada su u pitanju njihovi biznisi. Dok je posao s mesom cvjetao, pisali su ranije mediji, Brajkovići su u samom Kiseljaku podignuli velebni poslovni centar. Ipak je odskakala diskoteka Pacific, koja je mogla primiti nekoliko hiljada ljudi. Bila je na dobrom glasu i u nju se dolazilo u noćni provod iz cijele Bosne i Hercegovine, pa čak i Dalmacije.
Vlasnik je desetak firmi u Bosni i Hercegovini, a većinu je osnovao ili kupovao dok je državi dugovao milione maraka za poreze i carine.
Prvu veću stambenu zgradu izgradili su u Kiseljaku, prije nego što su se proširili na Sarajevo, gdje su izgradili hiljade stanova na različitim lokacijama. Nakon uspjeha u glavnom gradu BiH, Brajković je krenuo i prema susjednoj Hrvatskoj, tačnije Dubrovniku kako bi nastavio svoje poslovne aktivnosti. Brajkovićeve firme izgradile su između ostalog stambene komplekse u Sarajevu - Tibra i Bulevar na Stupu, naselje Nova Otoka i među posljednjima veliki kompleks Avenija u blizini GRAS-a.
Pravomoćnom presudom Suda BiH sredinom aprila 2019. godine Brajković je osuđen za utaju poreza u razdoblju 2007-2010. godina u iznosu 2.390.014,25 KM na kaznu zatvora u trajanju od jedne godine i sniženu novčanu kaznu u iznosu od 350.000 KM.
Međutim, Brajković nije otišao u zatvor. Prema zakonu, kazna zatvora do godinu dana može se zamijeniti novčanom, a što je Brajković i učinio plativši 36.500 KM.
Iako je po presudi odmah morao platiti u budžet iznos od 2,39 miliona KM preko Jedinstvenog računa trezora BiH, a na ime novčane kazne koju mu je izrekao Sud BiH zbog utaje poreza, Brajković je taj iznos uplatio tek tri godine kasnije. Mediji su ranije spekulirali da su iz vlasti pogodovali Brajkoviću da vrati novac u budžet sa ovom odgodom od tri godine.