Na Lokalnim izborima održanim u nedjelju bh. građani su birali predstavnike lokalnih vlasti. Pravo na glas imalo je 3.269.464 birača, a glasalo je ukupno 1.560.446, što je 47,73 posto, podaci su Centralne izborne komisije (CiK).
Ono što je zanimljivo jeste da su građani izabrali samo četiri žene na načelničke / gradonačelničke pozicije i to: tri u Federaciji Bosne i Hercegovine i jednu u RS-u.
Izabrane su: Benjamina Karić (SDP) u općini Novo Sarajevo. Rođena je 8. aprila 1991. godine, a dosad je obnašala funkciju gradonačelnice Sarajeva. Izborna utrka Karić bila je poprilično tijesna s obzirom na to da je za samo 458 glasova razlika pobijedila protivkandidata Muamera Bandića (SBiH).
Erna Merdić-Smailhodžić (SDA) u Zavidovićima, rođena je 28. februara 1992. godine i najmlađa je žena izabrana na ovu poziciju na Lokalnim izborima. U utrci za ovu poziciju bio je i Hašim Mujanović, aktuelni gradonačelnik koji je na ovu funkciju došao iz NES-a, a potom prešao su stranku Rame Isaka Snaga naroda
Iva Raguž (HDZ) je izabrana u Čapljini, a rođena je 29. augusta 1981. godine, te je prva žena na čelu Čapljine u historiji ovog grada. Raguž je osvojila nešto više od 4300 glasova, dok je sljedeći kandidat na listi osvojio nešto više od 2600 glasova.
Snežana Ružičić (SNS) ponovo je zadržala mandat u općini Jezero. Rođena je 6. aprila 1976. godine. Na ovu poziciju je prvi put izabrana na Lokalnim izborima u oktobru 2016. godine, gdje je ubjedljivo pobijedila sve protivkandidate sa osvojenim glasovima u ukupnom procentu od 54,52 posto.
Na ovaj podatak pažnju je skrenula i Agencija za ravnopravnost spolova BiH koji su naveli kako BiH po broju žena na čelu lokalnih zajednica nalazi neuporedivo ispod evropskog prosjeka od 18 posto.
- Naime, dok je broj načelnica općina u EU u stalnom porastu i samo u posljednjih 10 godina procenat je porastao za 13 posto, dotle je procenat izabranih načelnica u Bosni i Hercegovini, u poređenju sa rezultatima Lokalnih izbora 2020. godine opao za čak 30 posto - saopćila je Agencija.
Istakli su i da je na ovaj podatak utjecala i činjenica da je od 385 osoba koje su se kandidovale za čelno mjesto u općinama, svega njih 29 (ili 7,5 posto) bile žene.
- Opisano stanje udjela izabranih načelnica u Bosni i Hercegovini je utoliko više poražavajuće imajući u vidu višegodišnje napore koje institucionalni mehanizmi za ravnopravnost spolova i nevladin sektor u našoj zemlji ulažu u povećanje učešća žena u javnom i političkom životu, osnaživanje kandidatkinja, rad s političkim strankama i medijima, kao i realizaciju brojnih javnih kampanja. Uprkos tome, moramo konstatovati da su svijest političkih stranaka da ulažu u kandidatkinje i spremnost biračkog tijela da povjerenje daju ženama političarkama još na niskom nivou - naveli su iz Agencije.