U vremenu kada se suočavamo s brojnim izazovima i prijetnjama važno je Bosni i Hercegovini i regiji, posebno iz Mostara, poslati poruku saradnje i dijaloga, poručio je predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović na otvaranju međunarodne konferencije "Mostar 2024: Dijalog za budućnost", koja se održava u povodu obilježavanja 20. godišnjice obnove Starog mosta u Mostaru.
On je u video obraćanju međunarodnim i domaćim sudionicima konferencije naglasio da nas je historijsko iskustvo naučilo da dijalog nema alternativu.
BiH je most koja spaja različite civilizacije, kulture, narode i religije. Svi koji vole BiH grade i čuvaju mostove. Oni koji ne shvaćaju naše milenijsko biće, ruše mostove, kazao je Bećirović, poručivši: "Gradimo i povezujmo ljude i obale".
- Mi smo država u kojoj je sve zajedničko, i sreća i nesreća i radost i tuga, a kada je već tako potrudimo se da je uvijek više sreće, radosti i uspjeha - dodao je predsjedavajući Predsjedništva BiH.
Premijer Vlade Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić istaknuo je kako BiH ima pravo na budućnost koja joj pripada u Evropskoj uniji (EU).
- Ljudi bi iz historije vjerojatno trebali nešto naučiti, a to je i osnovni smisao historije kao nauke, pomoći da se razumije prošlost u njenoj istinskoj zamršenosti. Jasno je da u ovom trenutku ne treba bolja prošlost, nego bolja budućnost. Prošlost ne možemo promijeniti, ali možemo graditi bolju budućnost ako istinski razumijemo prošlost, ma kako ona bila teška i bolna. Danas se često govori o suočavanju s prošlošću, a to znači argumentirani dijalog o prošlosti s ciljem da se ne ponavljaju stare historijske greške koje su našoj zemlji donijele puno bola i patnje - istaknuo je Nikšić.
Dodao je kako su bh. spomenici kulture "naš podsjetnik i zalog generacija prije nas, koji nas podsjećaju na najsvjetliju stranu naše prošlosti i upućuju u budućnost kakvu trebamo graditi, a to je budućnost zajedništva, izgradnje zajedničkog društva kao društva bogatstva raznovrsnosti".
- Vjerujem da smo svi svjesni kako nam historija treba pomoći da kroz dijalog i bolje razumijevanje prošlosti gradimo bolju budućnost, a ne da prošlost kreira talačku krizu za našu svakodnevnicu zbog koje gubimo najvrednije, a to je naš ljudski kapital - naglasio je.
U dijalogu za budućnost u Bosni i Hercegovini je, kako kaže, velika odgovornost na političkim strukturama.
- Političke strukture moraju prestati zloupotrebljavati ili iskrivljivati prošlost. Naša baština je dokaz da živimo jednu sudbinu, jedno društvo i jednu bosanskohercegovačku kulturu protkanu rijetko viđenom raznovrsnošću i pluralnošću. Nije zato slučajno da je temeljem savremenog uređenja bh. društva ugrađena obaveza obnove i brige za kulturnom baštinom kao preduvjetom izgradnje mira i razvoja svijesti o integralnom razumijevanju naše kulture i historije kao jedinstvenog bosanskohercegovačkog iskustva. Mi ne želimo budućnost koja će prekinuti vezu s prošlošću, ali sam siguran da naša zemlja, koja ima i ljudske, prirodne i kulturne resurse ima pravo vjerovati u budućnost koja joj pripada u EU i na taj način potvrditi da vjeruje u ljepotu svojih snova - kazao je Nikšić.
Domaćin današnjeg skupa ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković istakao je kako "Bosna i Hercegovina danas ima veliku priliku, nakon više od deceniju apstinencije u aktivnostima".
- Nakon više od deset godina ponuda ili prostor koji se Bosna i Hercegovina otvorio od Evropske unije je konkretna, na stolu je, jedna generacija političara ima priliku za ljude u ovoj zemlji uraditi nešto što ranije generacije političara nisu radile. Ponuda koja nam garantuje plan rasta, integraciju tržišta bosanskohercegovačkog u evropsko otvara obilje prilika za domaće i strane investitore što znači kreiranje novih radnih mjesta, što znači povećanje plaća - kazao je Konaković.
Dodao je kako je potrebna hrabrost da se u Bosni i Hercegovini prave kompromisi.
- Gledajući našu historiju, postoji mnogo tačaka oko kojih se nećemo ili nikada nećemo složiti, ali gledajući u budućnost vidimo dosta zajedničkih imenitelja koji moraju biti fokus ove generacije ili ove političke ekipe koja trenutno ima priliku donositi važne političke odluke. Zato možda i upečatljiva jeste ova slika Starog mosta koji zapravo jeste simbol povezivanja, jeste simbol zajedničkog djelovanja, jeste simbol pružanja ruke i to jeste upravo ono što BiH danas neizmjerno treba - zaključio je Konaković.
Predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto istakla je kako Stari most nije samo dio kulturne baštine, nego i najveći turistički promotor cijele Bosne i Hercegovine, koji u porastu turizma kao ekonomske djelatnosti postaje planetarno poznat kao brend grada Mostara i cijele regije Hercegovine.
Kazala je kako se danas sjećaju i odaju priznanje za sve one koji su uložili napore da obnova Starog mosta postane stvarnost.
- Danas, 20 godina poslije obnove Starog mosta, našeg kulturnog i arhitektonskog bogatstva, poznatog i na svjetskoj pozornici, prisjećamo se simbolike koju je obnova Starog mosta imala tada i koju mostovi uvijek u svojoj esenciji imaju, da nas povezuju, zbližavaju, da sve ono što nam se čini nepoznato imamo priliku vidjeti i upoznati - poručila je Krišto.
Međunarodna konferencija "MOSTAR 2024: Dijalog za budućnost" predstavlja priliku za promoviranje pomirenja i suživota kroz isticanje Starog mosta i Starog grada Mostara kao simbola multikulturalizma i mirnog suživota, te poticanje dijaloga o pomirenju i saradnji.
Konferencija okuplja ugledne visoke dužnosnike i sudionike, uključujući predsjednike, premijere i ministre, zatim međunarodne i lokalne donositelje odluka, predstavnike zemalja zapadnog Balkana, dužnosnike i predstavnike EU-a i Evropske komisije, predstavnike UNESCO-a i stručnjake za kulturnu baštinu, dužnosnike i predstavnike Grupacije Svjetske banke, akademike i istraživače, lidere civilnog društva i nevladine organizacije, te predstavnike medija i druge sudionike.
U organizaciji obilježavanja 20. godišnjice obnove Starog mosta i ove konferencije, pored MVPBiH, učestvuje i Predsjedništvo BiH, Vijeće ministara BiH, Vlada Federacije BiH, Grad Mostar, uz podršku Ujedinjenih naroda u BiH, UNESCO-a, Svjetske banke, Centra za mir i multikulturni dijalog, te brojnih drugih partnera.