Ured za razmatranje žalbi Bosne i Hercegovine (URŽBiH) odbio je žalbu koja je dovela do toga da se obustavi nabavka reagensa, a time i dijagnostičkih procedura na PET/CT aparatu u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS), potvrdio je za Faktor prim. dr. Enis Hasanović, ministar zdravstva Kantona Sarajevo.
- Od menadžmenta KCUS-a dobio sam informaciju da je zaključen ugovor sa dobavljačem reagensa te da se još čeka dozvola, koju izdaje Državna regulatorna agencija za radijacijsku i nuklearnu sigurnost BiH, nakon čega bi u narednih nekoliko dana PET/CT aparat u KCUS-u ponovo trebao biti u funkciji - pojasnio je Hasanović.
Ministar kaže kako mu je iz KCUS-a rečeno da će pregledi na PET/CT aparatu, nakon što u narednim danima proradi, biti ubrzani na način da će se duplirati smjene medicinskog osoblja kako bi u što kraćem vremenskom periodu što više pacijenata bilo pregledano.
Osvrnuo se i na tzv. "profesionalne žalitelje" koji su prethodnih mjeseci i godina, kako kaže, uzrokovali ogromne probleme u zdravstvenom sistemu FBiH".
- Sjetit ćete se šta su u protekle dvije godine izazvale žalbe u postupcima nabavke linearnog akceleratora u Univerzitetskom kliničkom centru Tuzla. Upravo završavam satrategiju razvoja zdravstva i želja mi je da nabavku opreme u medicinskim ustanovama centraliziramo u smislu da oformimo dobar ured koji bi to radio, čime bismo izbjegli ovakve i slične probleme u procesu nabavki u smislu da bi sve bilo brže, jeftinije, efikasnije i transparentnije. Primjera radi, ako trebamo u ovoj godini nabaviti 20 ultrazvučnih aparata za bolnice, domove zdravlja, zavode, bolje je kupiti odjednom svih tih 20 aparata kroz jedan proces koji bi bio javan i transparentan i gdje bi bilo manje mogućnosti za korupciju, gdje bismo sa većom potražnjom dobili i bolju ponudu u smislu jeftinije cijene i kvalitetnijih aparata. Možda bismo u tom smislu trebali sa Uredom za zakonodavstvo i Ministarstvom pravde napraviti da Vlada KS, Ministarstvo zdravstva ili Zavod zdravstvenog osiguranja oformi centralni ured za javne nabavke koji bi zdravstvenim ustanovama olakšao proces nabavki. Ovo je strateška ideja, nije operativni plan, jer sve trebamo zajedno razraditi sa ostatkom ministara u Vladi i menadžmentima javnih zdravstvenih ustanova - naglašava Hasanović.
Kaže "da je upoznat i sa postupcima zastupnika u Parlamentu BiH Saše Magazinovića, koji je pokrenuo amandmane na Zakon o javnim nabavkama BiH, a koji bi, dodaje Hasanović, onemogućili tzv. 'profesionalne žalitelje' da se žale bez ikakvih razloga".
- Prije nego što sam postao ministar, bio sam direktor u jednoj javnoj zdravstvenoj ustanovi i deševalo mi se da neka firma, koja uopće ne učestvuje u postupku i nije registrovana za te stvari, uputi žalbu, sve ospori čime se cjelokupan proces nabavki zaustavi, a oni koji ispaštaju su građani, odnosno pacijenti. Krajnje je vrijeme da se tome stane ukraj - dodaje Hasanović.
Ministar je istaknuo "da je nemoguće napraviti zalihe reagensa za PET/CT aparat koji se po tačno utvrđenom protokolu dostavljaju avionom".
- Radi se o radioaktivnim elementima koji se ne mogu skladištiti, dakle, tu nema zaliha - zaključio je Hasanović.