open-navfaktor-logo
search
Zbog hidroelektrane Ulog
Neretva je zavijena u crno: Mrtve ribe i rakovi, prijeti li ekološka katastrofa?
AUTOR: M. Ču.
14.08.2024. u 17:12
get url
text
FOTO: Fondacija ACT
Robert Oroz iz Fondacije "Atelje za društvene promjene - ACT" upozorava da su rijeka Neretva i njen eko sistem ozbiljno ugroženi.
Obišao je Ulog kod Kalinovika, gdje su u toku završni radovi na hidroelektrani Ulog, čiji je investitor EFT Group Vuka Hamovića, a posebno su, ističe Oroz za Faktor, "užasavajući prizori desetaka mrtvih riba i rakova na koje su naišli u dijelu ispod brane visine 53 metra".
- Neretva je zavijena u crno. Da li su mrtvi rakovi i ribe najava početka kraja Božanske rijeke kakvu poznajemo? - pita se Oroz.
Pojašnjava da je planirana akumulacija hidroelektrane oko 6,64 miliona kubika.
- Problem je što je velika suša, da su vodostaji općenito na svim rijekama jako mali, neki su najniži ikada zabilježeni. A oni su tu akumulaciju počeli puniti u vrijeme najnižeg vodostaja. Dakle, iako se nalazimo u izuzetno sušnom periodu, što za posljedicu ima niske vodostaje svih rijeka, probno punjenje akumulacije HE Ulog traje već 20-ak dana, zbog čega je Neretva nizvodno neprepoznatljiva. Po svim etičkim i moralnim normama se ne bi smjelo puniti u ovo vrijeme kada je jako nizak vodostaj. U ekološkoj dozvoli piše da bi oni morali propuštatati minimalno 0,42 metra kubna u sekundi. To je 520 litara u sekundi.
neretva1
FOTO:
Fondacija ACT
1 od 8
left-arrowright-arrow
Mislim da cijela Neretva sada nema toliko trenutno. Došlo je do toga da je sada Neretva gore jako topla. Akumulacija je gotovo potpuno crna, ona je poprimila skroz tamnu boju jer je voda već poprilično ustajala, a druga stvar je što taj prostor gdje je planirana akumulacija nije adekvatno očišćen. Dakle, oni su posjekli šumu i sa jedne i sa druge strane rijeke, izvukli samo kvalitetnije drvo, sve ostalo je ostalo. Sve bilje i rastinje što je ostalo, to se polako raspada.
To je potpuno mrtvo. Riba, rakova više uopće nema. Tu je sada blato, žabokrečina, užas. Vidio sam desetke uginulih rakova i riba. Ta voda je jako topla. Da li su uginule zbog tople vode ili mulja, ne znam, ali vjerovatno i zbog jednog i drugog. Sve je to u fazi raspadanja. Tu više nema žive pastrmke. Od brane pa do mašinske zgrade - ističe Oroz.
Predstavnici investitora su u više navrata isticali da će HE Ulog poštovati sve relevantne direktive Evropske unije o zaštiti životne sredine, ali užasavajući prizori, o kojim govori Oroz, ozbiljno potkopavaju ove navode.
- Neretva više nikada neće biti ista. Već jedan dobar dio nje je uništen - potcrtava Oroz.
Planirana akumulacija pojašnjava on, potopila bi dio Velje strane, koja predstavlja jednu od najnestabilnijih padina u regionu, a koja je podložna urušavanju, klizanju i spiranju.
- Prije svega treba spomenuti da je to jako nestabilno područje, dakle to su obronci planine Treskavice, a znamo zašto je ona dobila to ime. U kombinaciji s jačim zemljotresom i vodenom akumulacijom može da izazove katastrofalnu situaciju nizvodno, prvenstveno u Konjicu i ostalim naseljenim mjestima. HE Ulog je ekološka bomba i sigurnosna prijetnja te ovaj projekat nije smio biti niti ozbiljnije razmatran, a kamoli realizovan. Posljedice bi mogle biti fatalne - zaključio je Oroz i pozvao nadležne na hitnu reakciju.
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.