Na tematskoj sjednici Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH koja je održana danas u Sarajevu, a čija tema je bila posljedice uvođenja minimalne plaće od 1.000 KM u FBiH i fiskalne reforme, priliku da se obrate u Parlamentu FBiH dobili su i privrednici. Među njima je bio mladi privrednik Benjamin Hekić iz Kaknja koji nije krio ogorčenje zbog poteza koji vuče vlast u FBiH.
- Ja sa svojih 27 godina tvrdim da sam veći patriota od većine zastupnika koji su ovdje došli, pogotovo onih koji nazivaju mene predatorskim kapitalistom. Ja sam za prvu godinu svoga poslovanja uplatio u budžet FBiH više od 30.000 KM. Mislim da sam ja patriota, a ne taj isti čovjek koji je za godinu dana nekih 100.000 KM uzeo iz budžeta. Druga stvar, pričamo sve vrijeme o popunjavanju budžeta, a niko ne govori gdje su te pare koje su trebale biti u budžetu. Može li mi iko objasniti logiku Željeznica FBiH koja je dužna 170 miliona KM za doprinose, a prije mjesec dana zaposle 100 radnika - pita Hekić.
Kaže kako je moguće da su državne firme dužne više od dvije milijarde KM za doprinose.
- Sa tim novcem popunite rupe u budžetu, zašto morate od mene uzimati? Ali vi nećete da uzmete od koga treba. Koliko inspekcija je obišlo ove poludržavne firme? Ko ih kažnjava? Onda dobijemo vijest šta je vlada uspjela, a uspjela je da "uveže" staž za 100 rudara. U prijevodu uplatila je doprinose koje je morala uplatiti. Mi za mjesec dana neplaćanja dobijemo kaznu, a oni dužni stotine miliona KM za doprinose. O čemu pričamo? I sada treba još više da opterete privredu , da mi zatvaramo firme i otpuštamo radnike da bi se neko busao u prsa i rekao: "Ja sam ovo uradio u ime radnika i građana". Ako ste to uradili radi građana kako to da je vama plaća skočila u prosjeku za 350 KM, a penzije za 15 KM . Je li to u službi građana - govori Hekić.
Pita zašto se nisu odrekli tih povećanja i povećali penzije.
- Imamo i drugi problem, od prvih 10 firmi u BiH po broju uposlenih, samo je jedna iz privatnog sektora. Ostalih devet su ili javno vlasništvo ili miješano i od tih pet ne plaća doprinose, ali Vlada kaže: "hajmo uzeti od ovih koji plaćaju još ćemo uzeti para i namiriti njima naše rupe u budžetima".
Uveli su rigorozne inspekcije za privatni sektor. Zašto bi mi iz realnog sektora koji svakako radimo za državu bili kažnjeni jer ćemo pozatvarati, otpustiti radnike. U realnom sektoru morate zaraditi svoju plaću. Nama su sutra protesti zabranjeni ispred Parlamenta FBiH u Sarajevu . Platili smo 1.200 KM za vozila hitne pomoći da bi nam komandir Policijske uprave Centar rekao da nam zabranjuje okupljanje ispred parlamenta FBiH. Toliko o našoj demokratiji.