Nastavlja se drama oko izbora novog rektora Univerziteta u Sarajevu nakon što je Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Kantona Sarajevo krajem septembra naredila poništenje izbora prof. dr. Tarika Zaimovića za novog rektora UNSA.
Inspekcija je tada utvrdila da izbor Zaimovića nije bio u skladu s propisima.
Ove sedmice nastao je i problem jer uposlenici Univerziteta nisu dobili plaće. Iz Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS obavijestili su javnost da novca za isplate plaća uposlenicima ima, ali da ih nema ko potpisati, aludirajući na to da Zaimović to ne može uraditi jer je inspekcija utvrdila da je nezakonito izabran.
Sada je 13 članova Senata UNSA podnijelo zahtjev za održavanje vanredne sjednice početkom iduće sedmice na kojoj bi se moglo zatražiti i pokretanje procedure za imenovanje vršitelja dužnosti rektora.
Na pitanje, jesu li proteklog petka (13. decembar) uplaćene plaće zaposlenima na Univerzitetu u Sarajevu, u razgovoru za Faktor Zaimović kaže "da i pored kontinuiranog rada predstavnika Univerziteta sa Vladom Kantona Sarajevo u četvrtak (12. decembar) još uvijek svi zaposlenici nisu dobili svoja primanja".
- Iako je sjednica Vlade trebala biti ujutro u osam (po dogovoru i najavama), nakon zakašnjele sjednice Vlade tek kasno u popodnevnim satima i nakon zatvaranja platnog prometa između banka pušten je nalog za isplatu plaća iz Ministarstva finansija. Cijenim važnim naglasiti da je isplata plaće bila blokirana nepostupanjem resorne ministrice koja je još 6. novembra zaprimila zahtjev za preraspodjelu sredstava između članica Univerziteta neophodnu za zatvaranje novembarske plaće (odobrenu od strane i Senata i Upravnog odbora UNSA), ali je nije proslijedila Vladi KS na usvajanje, čime je neposredno blokirana isplata novembarskih plaća - pojašnjava Zaimović.
Kaže da su 13 dekana u četvrtak u 15.30 sati na Protokol dostavili zahtjev za održavanje vanredne sjednice Senata Univerziteta te da su se u samom dokumentu nalazila dva sadržajno različita zahtjeva.
- U prvom zahtjevu od strane potpisnika saziva se vanredna sjednica Senata za 16. decembra u 14 sati, dok se u drugom zahtjevu od strane potpisanih dekana zahtjeva hitno održavanje sjednice Senata kako bi se izvršio izbor vršioca dužnosti rektora. Oba zahtjeva nisu usklađeni sa odredbama važećeg Statuta Univerziteta u Sarajevu, a zahtjevi ne sadrže potrebna obrazloženja. Međutim, i pored činjenice da Statut Univerziteta ne predviđa mogućnost da dio senatora samostalno sazivaju sjednicu Senata, kao rektor Univerziteta i uz puno uvažavanje kolega senatora, odlučio sam da sazovem sjednicu i ponudio dva termina za njeno održavanje: ponedjeljak 16. decembar 2024. godine u 14 sati (kako je 13 dekana i tražilo) i srijeda 18. decembar nakon održavanja redovne sjednice, koja je prethodno zakazana za taj dan. S obzirom da Senat ima 46 članova sa pravom glasa, izjašnjavanje od strane senatora za jednu od dvije opcije traje do ponedjeljka 16. decembra 2024. godine do 9.30 sati - navodi Zaimović.
S obzirom da pojedini dekani tvrde da je upitno održavanje promocije diplomanata i magistranata, upitali smo rektora Zaimovića - da li je to istina i da li je počeo proces štampanja diploma, jer neki dekani tvrde da nije?
- Svi neophodni koraci za štampu diploma su okončani, a diplome su pripremljene za štampu. Jedini razlog zbog kojih nismo odštampali i potpisali diplome je da zaštitimo naše diplomante i magistrante, koji su vrijedno radili, od kontaminacije trenutnim političkim pritiscima koji se vrše kako bi se smijenio legalno izabrani rektor. U ovom trenutku, iako potpuno uvjereni u zakonitost izbora rektora i zakonitost potpisa, ne želimo da politički pritisci sutra prijete studentima poništenjem diploma, kao što smo doživjeli sa zaustavljanjem isplata plaća zaposlenicima. Naš cilj je uvijek da sačuvamo integritet Univerziteta i njegovih studenata, a posebno kada je ovakav sveč̣ani čin u pitanju. Svi diplomanti i magistranti imaju uvjerenja koja su važeća do promocije, a za priznanja će dobitnicima biti izdate potvrde tokom sedmice, što je čak prije planiranog termina promocije. Senat je svojom odlukom utvrdio listu dobitnika zlatnih i srebrnih znački Univerziteta - ističe Zaimović.
Da li ste zatražili pokretanje upravnog spora i zaštitne mjere jer ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS, Adna Mesihović tvrdi da niste?
- Da. Univerzitet je 13. decembra podnio tužbu Kantonalnom sudu u Sarajevu radi poništenja rješenja Ministarstva i prosvjetnog inspektora, a u ponedjeljak 16. decembra ćemo podnijeti i zahtjev za odgodu izvršenja (zaštitnu mjeru). Naime, nismo ovo mogli ranije okončati jer prema članu 17. Zakona o upravnim sporovima ulaganje tužbe prethodi zahtjevu za odgodu izvršenja, a da bi se zahtjev za odgodu izvršenja podnio neophodno je da organ koji je donio upravnu mjeru potvrdi da Univerzitet nije tražio odgodu njegovog rješenja. To su vezani procesi. Odmah nakon sjednice Senata, na kojoj je zaključeno da se ide u upravni spor, zatraženo je izdavanje ove potvrde. Ovu potvrdu Univerzitet je zaprimio početkom ove sedmice. U isto vrijeme, Ministarstvo za visoko obrazovanje, nauku i mlade kao drugostepeni organ, protiv koga se podnosi tužba u upravnom sporu, do danas nije izdalo ovu istu potvrdu. S obzirom na rokove, zahtjev za odgodu izvršenja će ipak biti podnesen u ponedjeljak 16. decembra neovisno da li će resorna ministrica izdati traženu potvrdu, a umjesto potvrde sudu ćemo dostaviti dokaz da smo tražili izdavanje potvrde, jer je protekao "razuman rok" u kome je potvrda trebala biti izdana. Po ranijem zaključku Senata oba podneska za oba postupka su priređeni, ali jednostavno iz formalnih razloga nismo ih mogli predati ranije - kaže Zaimović.
Prošlog petka stiglo je i saopćenje Centralnog odbora Sindikata Univerziteta u Sarajevu u kojem je između ostalog navedeno, da je "zbog diskriminacije uposlenika UNSA u odnosu na ostale budžetske korisnike i neprihvatljivog ponašanja Vlade KS usvojena hitna agenda i započeta organizacija protesta, štrajka upozorenja i generalnog štrajka".
Zaimović kaže da "apsolutno podržava stav Centralnog odbora Sindikata UNSA kako se ponovo ne bi desilo da više od 2.700 ljudi budu taoci nastavka do sada, kako dodaje, neviđenih političkih pritisaka na Univerzitet".
- Kao Univerzitet, a ovdje mislim na sve uposlenike, se moramo oduprijeti ovom obliku političkog nasilja gdje nam se nameću izmjene zakona bez obrazloženja i analize, uskraćuju neophodna finansijska sredstava za normalan rad a što je prvenstvena obveza resorne ministrice, protivpravno stavljaju van snage odredbe Statuta oko oslobađanja plaćanja školarine 20 posto najboljih studenta da bi se Skupštini Kanton predložio tekst istovjetan tekstu koji se nalaz i samom Statutu i općim aktima Univerziteta, te na kraju osporava izbor rektora Univerziteta. Ovdje moram naglasiti, da resorno ministarstva nastavlja da unosi pravnu nesigurnost u rad Univerziteta i sada se upušta u tumačenje federalnih propisa, te kreira narativ koji ne odgovara činjenicama a sve radnike Univerziteta koristi kao predmetom pritisaka. Zahvaljujemo se zaposlenima na strpljenju i razumijevanju i, uz izraze žaljenja što je došlo do ovakve situacije, poručujemo da ćemo nastaviti raditi na zaštiti interesa i prava zaposlenika Univerziteta u Sarajevu, kao i prava naših studenata, bez obzira na pritiske kojima smo svakodnevno izloženi - kazao je Zaimović.
Podsjetimo, kandidati za novog rektora na mandatni period 2024.2028. bili su prof. dr. Tarik Zaimović, redovni profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu i prof. dr. Almira Hadžović-Džuvo, redovna profesorica na Medicinskom fakultetu u Sarajevu.
Međutim, advokat UNSA Enver Smajkan kazao je kako je odluka inspekcije nezakonita jer inspektori nisu nadležni da kontrolišu upravne ili druge akte koje donosi Univerzitet.
- To je nezakonito potvrđeno. Znam da ako se ja budem pitao podnijet ćemo tužbu i tražiti od suda da donese odluku o odgodi tog izvršenja - kazao je Smajkan u novembru za Faktor.
Zaimović je u drugom krugu dobio 24 glasa, Hadžović-Džuvo 21 i jedan glas je bio nevažeći.
Nepravilnosti koje je Inspekcija utvrdila su upravo vezane za glasanje. Na sjednici za izbor rektora je prisustvovalo 46 članova Senata, od čega su bila tri sa ovlaštenjem. Inspekcija je utvrdila da se na biračkom spisku nalazi i Zaimović što znači da je mogao glasati sam za sebe čime bi doveo u neravnopravan položaj njegovu protukandidatkinju Almiru Hadžović-Džuvo.
Tarik Zaimović izabran je za rektora odlukom Senata UNSA 3. jula, a njegova inauguracija bila je 1. oktobra u sarajevskoj Vijećnici.