Sindikat radnika u BH Telecomu održao je press konferenciju na kojoj su iznijeli jasne stavove u vezi s kršenjem kolektivnog ugovora, te o lošem pružanju usluga i položaju radnika.
Na početku obraćanja, predsjednik Sindikata radnika u BH Telecomu Fikret Alić istakao je kako se Sindikat i Uprava nisu uspjeli usaglasiti, te je donesena odluka o stupanju u štrajk.
Kao razloge naveli su lošu poziciju poslovanja na tržištu, ugrožavanje prava radnika koji primaju niske plaće, nemaju adekvatnu opremu za rad, a prilikom obavljanja poslova, kako su naveli, često plaćaju čak i parking iz vlastitog džepa.
- Sindikat BH Telecoma već duže vrijeme pokušava ostvariti saradnju sa Upravom u cilju poboljšanja uvjeta radnika i plaća, kao i kvaliteta usluga koje BH Telecom pruža svojim korisnicima. Nažalost, do sada nismo dobili adekvatan odgovor ni po jednom od ovih pitanja i došli smo u poziciju da od Uprave moramo tražiti prava iz kolektivnog ugovora koja su trebala biti ispoštovana početkom tekuće godine - naveo je Alić.
Dodaje kako plaće radnika nisu usklađene sa troškovima života.
- Nažalost, Uprava nije našla način da ispoštuje kolektivni ugovor, čak i na zahtjev sindikata da to uradimo koristeći Uredbu Vlade FBiH i olakšamo tu obavezu firme prema radnicima. Shodno tome, sindikat je ukazivao i na veliki broj problema u radu radnika BH Telecoma u održavanju usluga pretplatnika i zadovoljstva korisnika - ističe Alić.
Navode i da se suočavaju s nedostatkom radne snage, te kako radnici nisu zainteresirani da rade za plaće u BH Telecomu. Kao uvjet za prestanak zatražili su usklađivanje prava radnika s troškovima života, isplatu pomoći po osnovu Uredbe o pomoći Vlade FBiH, zatražili su od Vlade FBiH i smjenu uprave BH Telecoma na čelu sa aktualnim direktorom Amelom Kovačevićem.
Kao uvjet za prestanak štrajka, sindikat je postavio tri zahtjeva. Prvi zahtjev je usklađivanje plaća radnika sa troškovima života od 1.2.2024 godine u skladu sa kolektivnim ugovorom i pravilnikom o radu BH Telecoma. Drugi je jednokratna pomoć radnicima BH Telecoma na osnovu Uredbe o pomoći Vlade FBiH. Tražimo od Vlade FBiH i političkih aktera smjenu i podnošenje ostavki Uprave BH Telecoma i imenovanje nove zbog lošeg upravljanja BH Telecoma. Ova uprava po mišljenju sindikata i radnika ne zaslužuje da vodi ovu kompaniju - naveo je Alić prilikom press konferencije.
Istakli su i to kako se u BH Telecom dovode podobni stranački kadrovi, te kako prikazana dobit ne oslikava stanje u kompaniji, a spominju i da su statistički podaci podložni manipulaciji.
- Sindikat i radnici svjedoče najgoroj situaciji u kompaniji koja se može nazvati i katastrofalnom. Dolazak trenutne uprave na čelu sa Amelom Kovačevićem, radnici se suočavaju sa nizom loših i nerazumnih odluka koji ovu kompaniju urušavaju.
Dalje navode da je generalni direktor Amel Kovačević više vremena proveo na službenim putovanjima, istovremeno primajući plaću, te kako je u Albaniji na odmoru pronašao još jedan posao dok se jedan od članova Uprave i ne pojavljuje na radnom mjestu.
- Očito je nekome ko ima plaću 6.900 KM ili 6.600 KM teško da shvati probleme radnika koji imaju šest ili sedam puta manja primanja - dodaje.
Dodaju i kako nemaju dovoljno materijala za obavljanje usluga, te kako ga kupuju iz svojih džepova i kako se stranački kadrovi smjenjuju, a dovode oni koji su podobni, najčešće stranački kadrovi bez iskustva i potrebnog zananja, kako su naveli.
- Imamo situaciju da je radnika sve manje, a suma novca za plaće uvijek nepromijenjena - naglašava Alić, te dodaje kako polovica radnika prima manju plaću od prosječne.
Sindikat BH Telecoma, kako su istakli, strahuje da je sve ovo uvod u privatizaciju kompanije.