Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, nakon dvomjesečne pauze, trebao bi zasjedati idući utorak, 22. oktobra, a na predloženom dnevnom redu su i dopune Izbornog zakona Bosne i Hercegovine koje je predložio Klub zastupnika SDA.
Ove dopune parlamentarna većina već šest mjeseci "uspješno razvlači" u parlamentarnoj proceduri.
Dopune Izbornog zakona odnose se na omogućavanje osobama koje su protjerane iz svojih domova tokom agresije u periodu 1992 - 1995. godine da glasaju u općinama iz kojih su protjerani. Klub SDA ih je uputio u proceduru početkom aprila, prije nego što je donesena odluka o raspisivanju Lokalnih izbora 2024. Međutim, lokalni izbori su održani u nedjelju, 6. oktobra, a Parlament BiH je šest mjeseci od slanja zakona stigao tek do prvog kruga glasanja.
No najvjerovatnije ove predložene dopune zakona neće dočekati ni iduće izbore jer će ih HDZ i SNSD drugi put oboriti u Ustavnopravnoj komisiji Zastupničkog doma, čime se automatski povlače iz parlamentarne procedure.
- Zakon koji ima dva člana, kojim se mijenja tek nekoliko odredbi, nalazi se šest mjeseci u proceduri zbog razvlačenja od strane parlamentarne većine, posebno HDZ-a i SNSD-a. Pa ovo je već četvrta sjednica na čijem se dnevnom redu nalazi ovaj zakon. Ne mogu otvoreno odbiti zakon nego ovako, a zakon odbijaju jer omogućava ljudima koji su protjerani da glasaju u općinama iz kojih su protjerani.
Nisu dali nikakvo obrazloženje zašto su protiv, protiv su HDZ i stranke iz entiteta RS. To je indirektan dokaz da hoće etnički čiste teritorije, što je bio cilj u ratu – stava je Šerif Špago, predsjedavajući Kluba zastupnika SDA.
Dodao je da je Trojka (SDP, NiP i Naša stranka) u startu, prilikom formiranja Zastupničkog doma, podlegla pritisku HDZ-a i SNSD-a i dala im utjecaj u najznačajnijoj komisiji - Ustavnopravnoj, gdje HDZ i SNSD sa "satelitima" ima pet od devet članova. Dva člana su iz Trojke, a dva iz opozicije, odnosno SDA.
- I došlo se do toga da stranke sa 30 posto zastupnika imaju više od 50 posto članova u komisiji – rekao je Špago.
Upravo je Ustavnopravna komisija nadležna za predložene dopune Izbornog zakona BiH. Ova komisija je dala negativno mišljenje na prijedlog zakona, ali joj je zakon vraćen na ponovno davanje mišljenja. U slučaju da opet da negativno mišljenje, procedura je takva da se zakon povlači.
Iako još nije zakazana sjednica Ustavnopravne komisije, što se očekuje dan prije ili tik uoči same sjednice Zastupničkog doma, Špago vjeruje da će njeno mišljenje opet biti negativno s obzirom na to ko je čini.
Špago je kazao i da na komisiji prilikom davanja prvog negativnog mišljenja nije posebno obrazloženo zbog čega je to tako.
- Ovaj zakon samo koriste da imaju bar nešto na dnevnom redu 22. oktobra jer nema zakona od Vijeća ministara BiH. To je vjerovatno taj novi aktivni rad Parlamentarne skupštine BiH sa postojećom parlamentarnom većinom – prokomentirao je Špago.
Klub SDA je u aprilu, kada su u proceduru upućene dopune Izbornog zakona BiH, predložio usvajanje po hitnom postupku. Međutim, za to nije bilo podrške na sjednici Zastupničkog doma. Potom je ovo pitanje otišlo na usaglašavanje kolegiju Zastupničkog doma. Ni za skraćeni postupak nije bilo potrebne većine pa je opet sve otišlo kolegiju doma na usaglašavanje. I tako je trebalo skoro šest mjeseci da se dođe do prvog kruga glasanja u redovnoj proceduri usvajanja.