Nakon razornih poplava koje su u noći sa 3. na 4. oktobar doslovno uništile Donju Jablanicu i prema dosadašnjim informacijama ugasile 20 života, mještani smatraju da je zapravo kamenolom jedan od glavnih krivaca za apokaliptične scene kojim svjedočimo danima.
Bujične polave pokrenule su klizište u kamenolomu i sručile stotine tona kamena. Kada se voda povukla, iza sebe je ostavila tragove bijelog kamena.
Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona jučer je formiralo predmet, s ciljem da se istraže uzroci tragedije u Donoj Jablanici. Imenovan je tim tužilaca za rad, s posebnim naglaskom na poslovanje i aktivnosti kamenoloma koji se nalazi u Donjoj Jablanici.
Ana Rajić, portparol Tužilaštva HNK, ističe za Faktor da "pripadnici MUP-a HNK pod nadzorom Tužilaštva HNK poduzimaju radnje provjera navoda i informacija s ciljem utvrđivanja svih okolnosti pod kojima se dogodila ova tragedija, s posebnim naglaskom na eventualnu odgovornost i ulogu ljudskog faktora, naročito u odnosu na poslovanje i aktivnosti kamenoloma koji se nalazi na nastradalom području".
- Također, u tom cilju, naložena su određena vještačenja, te pribavljanje određene poslovne dokumentacije - kaže Rajić.
Ono što se iz medija za sad zna jest da je kamenolomom upravljala porodična kompanija Sani doo Jablanica, u vlasništvu Dženana Honđe. Njegova kompanija bavi se rezanjem, oblikovanjem i obradom kamena.
Za njegovu kompaniju entitetska federalna vlada je kazala da je osnovana 2001. godine i da je nema u evidenciji ministarstva Federacije niti Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) kojem pripada Jablanica. Ipak, kako piše portal Radio Slobodna Evropa, "u bazi podataka bonitetne agencije LRC navedeno je da ukupni prihodi kompanije iznose više od 435 hiljada maraka i da ima pet zaposlenih".
- Resorno Ministarstvo privrede HNK iz svog arhiva povuklo je čitavu dokumentaciju u vezi s preduzećem Sani d.o.o. Jablanica. Iz dokumentacije je vidljivo da je naziv pravnog lica "Društvo za eksploatisanje i obradu kamena, trgovinu i usluge Sani d.o.o. Jablanica", registrovano pod djelatnošću 23.70 (rezanje, oblikovanje i obrada kamena). Društvo je od Vlade HNK u više navrata tražilo koncesiju za eksploatisanje kamena na području Donje Jablanice, što nikada nisu dobili.
Dapače, izlazeći po zapremljenim prijavama, kantonalni inspektori su u spomenutom periodu u više navrata, počevši od 2009. godine, obavili inspekcijske nadzore nad otvorenim kamenolomom, pritom izdavši niz naloga za provođenje naloženih mjera. Među ostalim, 2009. godine predmetnom kamenolomu zabranjeno je izvođenje radova da bi iste godine bilo obavljeno i pečaćenje objekta sa svim zatečenim sredstvima gradilišta. Godine 2011. kantonalni inspektori su izdali i prekršajni nalog za Sani d.o.o. Jablanica u iznosu od 5.000 KM kao i prekršajni nalog za odgovorno lice u iznosu od 500 KM - istaknuto je u saopćenju Ministarstva privrede HNK, koje je objavljeno na internet stranici Vlade HNK.
Posljednji inspekcijski nalog je obavljen prije tri godine i tada je navedeno da nije bilo mašina ni radnika, kao ni vidljivih znakova izvođenja radova. Nakon 2021. godine nije zabilježena nijedna prijava za provođenje inspekcijskog nadzora.
- Ističemo da ovim izvještajem Vlada ne tvrdi da na terenu nije bilo nezakonitih aktivnosti, što prepuštamo istražnim organima koja će utvrditi činjenično stanje - istakli su iz ministarstva privrede HNK.
O kamenolomu je jučer govorila i premijerka HNK Marija Buhač. Nakon vanredne sjednice Vlade Hercegovačko-neretvanskog kantona, osvrnuvši se na pitanje o kamenolomu u Donjoj Jablanici, za koji mještani tvrde da je jedan od krivaca za nesreću, kazala da je "zadužila resorno ministarstvo da prikupi i dostavi joj sve potrebne podatke, dokumentaciju".
- Ova vlada nije izdala nikakvu koncesiju za kamenolom i nemamo prihoda od koncesija - kazala je.