Povećanje cijene električne energije i rast troškova za plaće razlog je zbog kojeg će pekari u Semberiji povećati cijenu hljeba i to najvjerovatnije od februara.
Za sada su jedino pekari bijeljinske regije naumili to da urade, dok ostali neće mijenjati cijenu ili još kalkulišu. U Bijeljini i ostalim općinama Semberije cijena hljeba je najniža u cijelom RS-u, a u odnosu na Banju Luku, vekna polubijelog hljeba od 600 grama je jeftinija za čak 25 posto. Jeftiniji su i ostali pekarski proizvodi.
- Sigurno ćemo ići sa korekcijiom cijena, samo čekamo kako će se rast električne energije i povećanja troškova za plaće odraziti na cijene našeg repromaterijala, poput ulja i margarina. Onda ćemo napraviti kalukulaciju i odredit ćemo cijenu - objašnjava za Fenu Radenko Pelemiš, predsjednik Udruženja pekara i mlinara regije Bijeljina.
On kaže da u ovom momentu ne može govoriti za koliko će cijena biti promijenjena, ali obećava da će rast biti srazmjeran povećanju troškova u poslovanju.
Njegov kolega iz Banje Luke Saša Trivić za Fenu kaže da najvjerovatnije u banjalučkoj regiji cijene hljeba i pekarskih proizvoda neće biti promijenjene.
- Cijene u Banjoj Luci su velike, smanjenja je kupovna moć i to gledamo svaki dan. Prošle godine smo imali pad prodaje za 10 posto i to svakako ima veze sa rastom cijena, ne samo hljeba, već sa povećanjem svih ostalih troškova života u Banjoj Luci - objašnjava Trivić.
Vekna polubijelog hljeba u Banjoj Luci je i do 2,20 KM.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS-a, godišnji rast cijene polubijelog hljeba u RS-u je 8,43 posto. Mjeru koju uzimaju jeste u kilogramima, pa je tako prosječna cijena kilograma polubijelog hljeba na nivou RS-a u novembru prošle godine iznosila 3,86 KM, a u novembru 2023. godine 3,56 KM.
Kada je u pitanju bijeli hljeb, Ministarstvo trgovine i turizma RS-a je u februaru prošle godine propisalo maksimalnu cijenu od 1,90 KM na veknu od 600 grama. Ta odluka je, kako kažu u Ministarstvu trgovine RS-a, i dalje na snazi.
Međutim, pekari kažu da se taj hljeb najmanje prodaje.
- Ljudi jedu sve manje hljeba, dok se istovremeno povećao broj onih koji sami prave hljeb - tvrdi Saša Trivić.
Podsjećamo, od 1. januara u RS-u je skuplja električna energija za 15 posto za privredu. Osim toga, očekuje se da Vlada RS-a do kraja mjeseca odredi iznos najniže plaće. To će, kako kažu privrednici, utjecati na povećanje troškova u poslovanju zbog čega najavljuju prebacivanje tereta na krajne korisnike, odnosno potrošače.