open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Prepuna sala
U Goraždu predstavljena knjiga Alena Muhića čiju je majku srpski vojnik silovao u Foči
Kao da se ovo ne dešava, trebalo mi je mnogo godina da skupim hrabrosti i kažem ono što nikome nisam rekao, pogotovo Muharemu i Adviji po prvi put čuju kako sam se osjećao, rekao je Muhić
AUTOR: Fena
10.07.2025. u 10:41
get url
text
Detalj sa promocije knjige
Detalj sa promocije knjige
Knjiga "Ja sam Alen" autobiografsko djelo Alena Muhića, mladića rođenog iz čina ratnog silovanja, predstavljena je sinoć u prepunoj sali Centra za kulturu Goražde
Riječ je o potresnom svjedočanstvu u kojem Muhić opisuje svoje odrastanje, traume, ali i snagu kojom je prošao kroz život te postao simbol ljubavi, ljudskosti i hrabrosti. Njegova priča, kroz filmove i javne istupe i ranije je dotakla hiljade ljudi, ali u knjizi prvi put donosi potpunu, ogoljenu priču o identitetu, traumi, porodici i svojoj borbi.
- Ova knjiga ne traži sažaljenje. Ona je čin otpora, hrabrosti i milosti. Svjedočanstvo o tome kako je moguće voljeti tamo gdje ljubav nikada nije bila zamišljena. Knjiga je o borbi za pravo da postojiš, da voliš, da pripadaš - poruka je sa promocije koja je otvorena posebnom zahvalnošću porodici Muhić, Alenovim roditeljima Adviji i Muharemu, sestrama Almiri i Jasmili i njegovoj supruzi Dženani te prijateljima koji su cijelo vrijeme Alenova podrška.

Istine koje su decenijama bile skrivene

Predsjednica Udruženja "Zaboravljena djeca rata" Ajna Jusić koja već godinama neustrašivo otvara prostor za istine koje su decenijama bile skrivene, smatra da je upravo ova knjiga veći historijski korak od svega što su do danas postigli.
- Postigli smo mnogo, knjiga je podsjetnik i priča o istini i pravdi. Iz ove knjige mi možemo naučiti puno, ali i društvo može da uvidi svoju odgovornost da nekako kreiramo razumijevanje da svaki život ima svoju težinu. Alenove riječi su ovaj put pokazale da mi kao djeca rođena zbog rata smo morali da se naviknemo na ovo društvo, ali Alen nikad nije zaboravio da se društvo moralo pomalo navići na nas, i to je za mene lično potpuno nova perspektiva. Kroz ovu knjigu puno sam naučila i ovo će biti zapis jednog vremena i jednog života koji je odlučio da progovori - poručila je Jusić.
Profesorica književnosti Senada Aleta govorila je o značaju ove knjige u obrazovnom i etičkom kontekstu, naglašavajući snagu riječi i važnost suočavanja s tabuiziranim temama kao dijela procesa ozdravljenja društva.
Psihijatrica i aktivistica dr. Amra Delić, u svojoj emotivnoj analizi, naglasila je da je ova knjiga "čipka od riječi satkana od tuge, ljubavi, istine i borbe, lijek i vodič kroz proces individualnog i kolektivnog iscjeljenja".
Posebno emotivno dočekan je izlazak autora Alena Muhića na scenu koji je pozvao prisutne da odaju poštovanje žrtvama genocida u Srebrenici, a potom zahvalio svojim roditeljima, sestrama i prijateljima za ljubav i podršku.
- Ova knjiga je trebala da završi u mojoj kućnoj biblioteci, ali sam odlučio da ipak izađe na vidjelo. Ovo je samo jedna od ispričanih priča, a ima ih na hiljade. Kad su me pitali da li sam sa ovom knjigom našao svoj mir rekao sam da nisam i vjerovatno neću još dugo, jer moj mir će nastati onda kad djeca iz Republike Srpske budu priznata kao što su priznata djeca iz FBiH i distrikta Brčko. Svjedoci smo također šta se dešava u Gazi, Ukrajini, već imamo podatke da je nekoliko stotina djece rođeno iz ratnog čina silovanja - kazao je Muhić.

Trebalo mi je mnogo godina da skupim hrabrosti

Kroz suze je poručio da je ovo poseban trenutak za njega i da mu djeluje nestvarno.
- Kao da se ovo ne dešava, trebalo mi je mnogo godina da skupim hrabrosti i kažem ono što nikome nisam rekao, pogotovo Muharemu i Adviji po prvi put čuju kako sam se osjećao. Preuzbuđen sam jer je ovo moj grad u kojem sam imao podršku i zajednice i komšiluka, svih, ali nažalost jako malo je onih koji govore o ovoj temi i u BiH trenutno govorimo samo ja i Ajna. Ali mi ne govorimo samo za sebe, govorimo za djecu koja danas žive u stigmi, puni predrasuda kako će zajednica da reaguje na to što smo nastali iz ratnog čina silovanja. Knjigu sam napisao prije svega zbog svoje djece da im pokažem kroz šta sam prolazio i čega bi se oni trebali paziti u svom odrastanju, međutim sve je otišlo mnogo dalje od Goražda, i privuklo je ogromnu pažnju ljudi koji se bore za ljudska prava - kazao je Muhić.
Knjiga "Jas am Alen" izazvala je veliko interesovanje u BiH i van njenih granica, a nakon Goražda slijedi promocija u Travniku, potom su u planu Jajce, Bihać, Bosanski Petrovac, Tuzla. U Sarajevu će biti upriličena u prvoj polovini septembra, nakon čega će predstavljanje knjige biti upriličeno i u Beogradu, Skoplju, Prizrenu te drugim gradovima. Prevodi se i na više stranih jezika, engleski, njemački, italijanski, španski, švedski, norveški, turski i arapski. 
Predstavljanje knjige u Goraždu upotpunili su članovi Amaterske pozorišne scene koji su govorili odlomke. 
Alen Muhić rođen je 1993. godine u Goraždu. Njegova majka je silovana 1992. godine u Foči. Protjerana je u Goražde gdje se i porodila, ostavila sina i otišla za Sarajevo. Dobri ljudi, Muharem i Advija Muhić, usvojili su Alena. Kada je napunio 10 godina saznao je bolnu istinu. 
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.