open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Potresno svjedočanstvo
Zaboravljena djeca rata: Životnu borbu Alen Muhić pretočio u knjigu
Alen Muhić je rođen 1993. godine u goraždanskoj Ratnoj bolnici, njegova biološka majka je silovana i prognana iz Foče
AUTOR: Anadolija
09.07.2025. u 11:24
get url
text
Alen Muhić
Alen Muhić
FOTO: AA
Agresivni rat na Bosnu i Hercegovinu početkom 1990-ih uništio je mnoge porodice i ljudske živote. Ubijani su djeca, očevi, sinovi, kćerke, majke... Silovane su hiljade žena i djevojčica. Kao posljedica tih dešavanja danas su mnoga djeca bez roditelja, mnogi roditelji bez djece, ali i veliki broj djece rođene nakon što su njihove majke silovane tokom rata u BiH.
Nazivaju ih "nevidljiva djeca ratova". Mnogi od njih i ne znaju pravu istinu o svom porijeklu, oni koji znaju o tome uglavnom ne govore u javnosti iz straha od stigme.
Alen Muhić je rođen 1993. godine u goraždanskoj Ratnoj bolnici. Alenova biološka majka je silovana i prognana iz Foče. Rodila ga je, a da ga nije ni nahranila niti mu je dala ime. Pobjegla je, jer je u tom trenutku to dijete za nju predstavljalo plod užasa kojeg je preživjela u Miljevini na području Foče, u istočnoj Bosni.
Alen danas živi u Goraždu, sretno je oženjen i ima troje djece.
- Moja životna priča je općepoznata, dijete koje je rođeno iz čina ratnog silovanja. Borim se za ljudska prava i ljudska prava djece, žena i muškaraca koji su silovani tokom rata - ispričao je.
Najteži trenutak mu je bilo saznanje za biološke roditelje.
- Kada sam saznao imena bioloških roditelja, a posebno saznanje da biološki otac, koji je silovao moju biološku majku, slobodno šeta ulicama Foče gdje se desilo silovanje, a kao da se ništa nije desilo. U tom periodu je postojala želja da ga upoznam i otkrijem istinu - rekao je, podsjećajući da je kao dijete saznao da je usvojen.
- Nekoliko mjeseci nakon toga se počeo snimati dokumentarni film Šemsudina Gegića i tada sam prvi put progovorio o ovoj temi, ne znajući da otvaram "Pandorinu kutiju", jer je to i dalje tabu tema u Bosni i Hercegovini - ispričao je Alen u razgovoru za AA.
Svoju životnu priču pretočio je u knjigu "Ja sam Alen", autobiografsko djelo. Riječ je o potresnom svjedočanstvu u kojem opisuje odrastanje, traume, ali i snagu kojom je prošao kroz život.
- Uvijek sam želio da napišem knjigu. Inspirisalo me to što većina djece šuti iz te stigme i straha da će biti osuđivani i da će zajednica da upire prst u njih. Tada sam odlučio da pišem - kazao je, navodeći da je želio tu borbu, koja traje i danas, da prenese na papir.
Trebalo mu je puno vremena da nauči iskazati emocije, pretočiti ih u riječi na papiru i da razgraniči šta treba da zna javnost od onog kako se on osjeća.
- To je bilo najteže, posebno onaj dio oko biološke majke, kojeg sam morao detaljno napisati. Mislim da će ova knjiga dobro doći psiholozima koji se bave traumama, ljudima koji su preživjeli ratno silovanje, ustanovama, njihovim majkama i djeci. Ova knjiga je jedan vid svjedočenja, ispovijesti - poručio je Muhić.
Govoreći o biološkoj majci, rekao je da je imao želju da vidi ženu koja ga je donijela na svijet, da vidi lice žene koja ga je ostavila.
- Ali sam samo vidio lice žene koja se napatila, koja je propatila, koja je živjela za taj trenutak da me vidi. Međutim, tu se sve i završilo. Kako smo se rastali prije 32 godine, tako smo rastavljeni i danas - kazao je.
Ispričala mu je sve, zbog čega se sve dogodilo. U traganju za istinom, želio je da upozna i biološkog oca i otišao mu je na vrata. Upoznali su se.
Promocija knjige u Goraždu u srijedu prva je u nizu. Promotori knjige bit će predsjednica Udruženja "Zaboravljena djeca rata" Ajna Jusić, te Amra Delić i Senada Aleta.
- Ljudi svih nacionalnosti traže knjigu, jer ona nije knjiga osude, mržnje, nacionalističkih ili vjerskih uvjerenja. Šutiti ne možemo i ne smijemo, ne zbog sebe nego zbog budućih generacija. O ovome treba da pričamo i stvaramo generacije koje ne znaju za stigmu - dodao je Alen.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.