U Institutu "Yunus Emre" u Sarajevu u četvrtak je upriličena svečanost dodjele certifikata za polaznike kursa turskog jezika.
Svečanosti su prisustovali šef Ureda za obrazvoanje Instituta "Yunus Emre" Emrah Boylu, koordinator Instituta "Yunus Emre" u BiH Mehmet Akif Yaman, savjetnik za obrazovanje pri Ambasadi Turske u Bosni i Hercegovini Faruk Berak Akcesme, polaznici kursa te uposlenici instituta.
U okviru programa, osim svečane dodjele certifikata, recitovana je poezija, organizovano kratko takmičenje, prisutni su mogli probati i tradicionalne poslastice.
Boylu je u razgovoru za Anadoliju istakao kako je Bosna i Hercegovina važan centar kada je riječ o aktivnostima Instituta "Yunus Emre". Potvrda tome je, kako je rekao, činjenica da je upravo u BiH otvoren njihov prvi centar izvan granica Republike Turske.
- Kroz Institut "Yunus Emre" turski jezik su naučile hiljade učenika u Bosni i Hercegovini od 2009. godine. Turkologija je jedno od naših područja interesa u ovom trenutku. Za turkologiju su posebno zainteresirani mladi iz Bosne i Hercegovine - naglasio je Boylu.
Ističući kako posebnu važnost pridaju projektu "Moj izbor je turski" u sklopu kojeg se u javnim školama u BiH izučava turski kao drugi strani jezik, Boylu je dodao:
- Posebno nas raduje interes djece za turski jezik. Dajemo sve od sebe da ih naučimo turski na najtačniji, najljepši i najučinkovitiji način.
Boylu je prisutne polaznike kursa obradovao informacijom da će u julu 2025. godine u Turskoj biti organizovana Ljetna škola za svršenike kursa.
Koordinator Instituta "Yunus Emre" u BiH Yaman rekao je za AA kako večeras dodjeluju certifikate polaznicima kursa različitih starosnih dobi.
- Imamo više do 100 uspješnih kandidata koji su dobili certifikate. Danas je tu s nama na svečanosti 70 polaznika kojima uručujemo certifikate - rekao je Yaman.
Polaznike kursa pozdravio je i Akcesme, savjetnik za obrazovanje pri turskoj ambasadi u BiH, koji je istakao kako se pretpostavlja da danas u svijetu oko 300 miliona ljudi govori turski jezikom, te je svim svršenicima poželio "dobrodošlicu u jednu veliku porodicu".
Jedna od polaznica kursa je i Maida Grbo, studentica ekonomije iz Sarajeva.
Na pitanje odakle želja za učenjem turskog jezika, Grbo pojašnjava da je turski prvi put čula kao devetogodišnjakinja.
- Ja sam turski jezik prvi put čula kad mi je bilo devet godina na jednom TV programu. I ostao mi je u sjećanju jako dugo i javila se stvarno želja da nastavim. Željela sam da ga naučim jer mi je zvučao interesantno. Drugačiji je od jezika koje sam do tada imala priliku čuti, koji su uglavnom bili zapadnoevropski jezici, a kulturološki smo mi jako bliski Turskoj tako da nije stvarno postojao razlog za ne početi. Ja sam počela prije pet godina i završila sam ove godine C1 nivo i stvarno sam zadovoljna - kazala je Grbo.