U moru ružnih i teških stvari za pacijente u Bosni i Hercegovini dogodila se i jedna lijepa - oboljeli od multiple skleroze u Federaciji BiH više neće biti na listi čekanja za terapiju.
Naime, na sjednici Komisije za liječenje multiple skleroze, koja je pri Fondu solidarnosti Zavoda za zdravstveno osiguranje i reosiguranje FBiH, u terapijski proces uvedeno je novih 65 pacijenata.
Prema riječima Gordana Muzurovića, predsjednika Udruženja oboljelih od multiple skleroze, nakon višegodišnje borbe, lista čekanja za imunomodulatorsku terapiju, koja je ključni oblik liječenja ove teške bolesti, više ne postoji.
- Još do prije nekoliko godina, liste čekanja brojale su stotine imena, a pacijenti su na terapiju čekali i po nekoliko godina, izloženi progresiji bolesti bez ikakvog tretmana. Zato je ova vijest i dočekana sa velikim emocijama i zahvalnošću. Naravno, ova stvar nije od jučer, mi smo sukcesivno, polako radili na njoj dugo. Lista čekanja se polako smanjivala, svaka komisija je uvodila sve veći broj pacijenata u proces terapije da bi na kraju došli u situaciju da od jučer imamo potpuno anuliranu listu čekanja. Ovim činom, svi pacijenti koji su ranije čekali svoju šansu za početak liječenja, konačno su je i dobili - ističe Muzurović.
Kaže kako je i promjena svijesti kod određenih ljudi, koji su shvatili da ulaganje u zdravstveni sistem nije trošak nego investicija za bolje društvo, pomogla da lista čekanja bude ukinuta.
- Ovo nije rezultat rada samo Udruženja, nego velikog broja ljudi koji su dali svoj doprinos da ova priča dobije sretan kraj. Kad to kažem mislim na Federalni zavod koji je iznašao mogućnost u okviru svojih limita, ali i na Komisiju za dodjelu lijekova oboljelim od multiple skleroze - prof. dr. Enri Suljić, predsjedniku i članovima komisije prof. dr. Aidi Šehanović i prof. dr. Nataši Pejanović te svim kliničkim komisijama koje su bile uključene u proces - ističe Muzurović.
Ovaj podatak ne samo da pokazuje napredak zdravstvenog sistema, već i novu nadu za osobe kojima ova terapija znači život.
- Radi se o jako skupim terapijama koje pacijenti sami sebi i nisu mogli priuštiti. Mjesečno za jednog pacijenta potrebne su hiljade maraka. Naglasio bih da su nam i farmaceutske kuće, koje proizvode lijekove, izašle ususret određenim pogodnostima. Zato sam i rekao da je ovo jedna šira priča - navodi Muzurović.
Predsjednik Udruženja dodaje da su poražavajuće brojke oboljelih od multiple skleroze.
Samo na području Federacije BiH 1.064 pacijenta je u procesu primanja moderne, ali skupe terapije, čija ukupna vrijednost iznosi 13 miliona KM.
- Multiple skleroza ima takvu progresiju da u zadnje vrijeme na dnevnoj bazi svjedočimo dijagnosticiranju bolesti. Zašto je to tako, ne znamo da li se i nauka uspjela približiti odgovoru na to pitanje. Ono što je specifično kod ove bolesti je da osoba koja jednom dobije terapiju, uzima je dok je živa - kazao je Muzurović.