Većina stvari je završena i pitanje je dana kada će Komisija, koja je posebno formirana da završi posao oko sastavljanja spiska lijekova, koji se u ovom trenutku mogu nabaviti, to privesti kraju, nakon čega idemo u realizaciju programa.
Odgovorio je prim. dr. Enis Hasanović, ministar zdravstva Kantona Sarajevo, na pitanje novinara Faktora - dokle se došlo sa najavom zdravstvenih vlasti u KS da će svi onkološki pacijenti sa područja KS, koji se mjesecima nalaze na listi čekanja Federalnog fonda solidarnosti, vrlo brzo dobiti propisani lijek.
- Komisija radi analizu svih potrebnih lijekova, neki su dostupni na tržištu, neki nisu. Spisak mora sadržavati svaki lijek imenom i prezimenom i kolika je njegova cijena. Mi smo jučer pozvali predstavnike udruženja onkoloških pacijenata sa kojima je u Zavodu zdravstvenog osiguranja obavljen razgovor. Faktički je pitanje dana kada će sve biti završeno, u ovom trenutku 99 posto stvari je završeno, ostalo je još nekoliko firmi koje trebaju odgovoriti - koji se lijek može nabaviti, a koji ne može, jer to je potrebno kako ne bismo na spisak stavljali lijekove koji se ne mogu nabaviti. Čekam da mi Komisija pošalje te informacije, nakon čega ću odmah tražiti elektronsku sjednicu Vlade, neću čekati redovnu - istakao je Hasanović.
Ministar kaže kako se sedmično mijenja broj onkoloških pacijenata iz KS koji čekaju propisani lijek te da ih je prvobitno bilo 390, a početkom ove sedmice 320.
- Brojka se stalno mijenja. Ja svakodnevno imam sastanke sa onkolozima koji su mi objasnili da se sedmično mijenja broj onih koji čekaju terapiju. Neki se skidaju sa liste, dok neki prestaju koristiti ranije propisanu terapiju. I do stotinu pacijenata je varijabilno od sedmice do sedmice. No ta se brojka kreće uglavnom između 300 i 400, jučer ih je bilo 320 - naglašava Hasanović.
Kako lista lijekova, koji će se kupiti, još nije privedena kraju, tako je teško govoriti i o tačnom iznosu novca koji će kantonalni zavod izdvojiti za ovu namjenu.
No prema riječima ministra, iznos bi trebao biti otprilike pet miliona KM do kraja 2024. godine.
- Moguće je da će toliko novca biti potrebno, ali Komisija upravo pravi spisak pacijenata i lijekova kako bi se znao tačan iznos - naveo je Hasanović.
Podsjetimo, iako kantoni po zakonu nisu nadležni za finansiranje listi čekanja Fonda solidarnosti, Ministarstvo zdravstva KS je početkom septembra odlučilo pomoći zdravstvenim osiguranicima iz tog kantona.
S obzirom na to da Zavod zdravstvenog osiguranja KS ima novac koji može upotrijebiti u tu namjenu, dogovoreno je, kako je ranije za Faktor kazao Hasanović, da se pod posebnim programom osiguraju sredstva za onkološke pacijente na listama čekanja.
Agonija pacijenata na listama čekanja traje godinama, ali je kulminirala posljednjih mjeseci.
Prema posljednjim podacima Zavoda zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH, a koji su dostavljeni udruženjima koja okupljaju pacijente, na listi čekanja za propisani lijek Fonda solidarnosti je 1.299 pacijenata. Od tog broja, čak 554 je oboljelih od karcinoma dojke i pluća.
Razlog listi čekanja je to što su više od 22 godine sve bivše, ali i trenutna Federalna vlada, kršili Član 82. Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH o finansiranju Fonda solidarnosti.
Naime, u članu 82. stoji da se Fond finansira iz dva izvora, jedan je putem redovnih doprinosa svih poreznih obveznika, a drugi je da se ista suma, koja se ostvari putem redovnih doprinosa, uplati i od Vlade FBiH. No samo 2002. godine, kada je Fond solidarnosti i osnovan, zakon je ispoštovan, odnosno Federalna vlada je tada u punom iznosu uplatila sredstva.
Sve naredne godine Vlada je uplaćivala manje od 20 posto od potrebnog iznosa.
U ovom trenutku enormna su dugovanja prema Fondu i ona se kreću više od milijardu i po KM.
Početkom septembra delegati Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) Belma Kapo, Vibor Handžić i Aljoša Čampara uputili inicijativu za izmjenu i dopunu Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH, koja predviđa da se onkološkim pacijentima, koji se nalaze duže od 30 dana na listi čekanja Fonda solidarnosti, omogući liječenje preko kantonalnih zavoda zdravstvenog osiguranja.
Dodajmo i to da su predstavnici pet udruženja pacijenata u BiH, nedavno pod sloganom "Glasaj za život", najavili svoju ponovnu borbu za oboljele. Cilj je da pokušaju osvijestiti građane o problemima sa kojima se susreću pacijenti u našoj zemlji u procesu svog liječenja.
Sva zainteresovana udruženja pacijenata, ljekara, građana, nevladine organizacije, resorna ministarstva te društveno odgovorne kompanije pozvani su da daju doprinos ovoj borbi.
Na web stranici
www.glasajzazivot.ba postavljen je i upitnik o zadovoljstvu pacijenata zdravstvenim uslugama i svi su pozvani da daju svoje mišljenje.