Na današnjoj sjednici Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine usvojene su izmjene i dopune Zakona o materijalnoj podršci porodicama s djecom. Osnovna izmjena je da se više neće koristiti termin domaćinstvo već porodica čime se prema riječima federalnog ministra rada i socijalne politike Adnana Delića, sprečavaju zloupotrebe.
Pojedini delegati iz opozicije se nisu složili sa izmjenama ovih termina smatrajući da će se na taj način izbaciti iz prava mnogi. Osudili su i razmatranje zakona po skraćenoj proceduri.
- Zakon je u skraćenoj proceduri jer nam dolazi revizija na kraju godine što je bio i motiv za izmjene i dopune zakona s obzirom na to da dječiji dodaci na nivou Federacije BiH kasne po nekoliko mjeseci iz razloga što u jednom trenutku dođe do zagušenja u centrima za socijalni rad koji nisu u mogućnosti da obrade veliki broj prispjelh zahtjeva i to je bio osnovni motiv izmjene i dopunu ovog zakona uz dopunu koja je reguilisala reviziju.
Odnosno, centri za socijalni rad imaju obavezu da po službenoj dužnosti pribavljau sve dokumente koji su potrebni od krajnjih korisnika, kada je riječ o isplati dječijeg dodatka. Uradili smo i druge izmjene koje se prije svega odnose na kategoriju djece oboljelih od malignih bolesti i koje smo uveli u pravo bez ikakvih uvjeta. Ukinuli smo prihodovni cenzus za osobe sa invaliditetom - naveo je Delić i dodao:
- Sada nam dolazi revizija i ako ne uradimo ovo, ponovo ćemo imati priliku da za više od 70.000 porodica, domaćinstava kasni isplata dječijeg dodatka od šest mjeseci do godinu dana a što je apsolutno neprihvatljivo. Osigurali smo neophodna budžetska sredstva u 2024. godine. Zloupotreba je bilo kod termina domaćinstva, mnogi su to koristili da na kućnu listu prijave više članova domaćinstva kako bi ostvarili pravo na ovo primanje. U izmjenama i dopunama je definisana isključivo porodica, roditelji i njihova djeca, tako da smo smanjili mogućnost zloupotreba.
Delegat Haris Zahiragić je predložio da se zakon vrati u redovnu proceduru.
Iz ovog ministarstva često dolaze zakoni po skraćenoj proceduri. Radi se o zloupotrebi Poslovnika - rekao je Zahiragić.
Za riječ se javio i Damir Džeba.
- Nikako ne bi smjeli biti u skraćenoj proceduri zakoni koji imaju podijeljenu nadležnost između kantona i FBiH. Iz kantonalnih skupština mora doći mišljenje. Vas ministre i ostale ministre molim da podijeljena nadležnost bude u redovnoj proceduri - rekao je Džeba.
Delegatkinja Aida Obuća je kazala kako ne postoji podijeljena nadležnost.
- Ustav prepoznaje zajedničku nadležnost a FBiH utvrđuje socijalnu politiku. Resorni ministar je imao 1,5 godinu da predloži izmjene ovog zakona - rekla je Obuća.
Ponovo se za riječ javio Zahiragić koji je rekao da zamjena termina porodica umjesto domaćinstvo će mnogima uskratiti pravo da dječiji dodatak.
- Članovi domaćinstva pored roditelja sa djecom jesu i nane, bake, odnosno, penzioneri. To je puno više od roditelja i djece i cenzus nana, baka treba da uđe u ukupni zbir primanja. Ova izmjena nije samo jezička već suštnska, smanjit će se broj korisnika. Ovo nije dobra mjera i rješenje. To je skriveno u ovom zakonu. Ovo je suštinska izmjena i nije se smjela raspravljati u skraćenoj proceduri. Ovo je korak nazad, smanjeno pravo - kazao je Zahiragić.
Po završetku rasprave zakon je usvojen.