Iako je sve više građana koji se žale na stomačne tegobe, koje su praćene mučninama, povraćanjem i prolivom, u Zavodu za javno zdravstvo Kantona Sarajevo kažu da im je prošle sedmice prijavljeno svega osam slučajeva obolijevanja od enterokolitisa - šest sa područja Novog Sarajeva te po jedan iz općina Novi Grad i Vogošća.
- Rekla bih da je to beznačajna cifra za jednu sedmicu ako uzmemo u obzir broj stanovnika u KS. Naravno, mi baratamo sa podacima koje nam dostave zdravstvene ustanove - kaže dr. Anisa Bajramović, rukovodilac Radne jedinice za epidemiologiju u Zavodu za javno zdravstvo KS.
Prim. dr. Melita Stanić, specijalista urgentne medicine u Zavodu za hitnu medicinsku pomoć KS, kaže da im dolaze pacijenti sa stomačnim tegobama, gastralgijama, koje su najčešće rezultat konzumiranja hladnih napitaka.
- Stomačne infekcije mogu biti virusne i bakterijske i česte su u ljetnim mjesecima. U ovom periodu najčešće su to virusne infekcije jer vrućine pogoduju virusima i ako se neadekvatno sprovode higijensko-dijetalne mjere. Zato uvijek apelujem na građane da peru ruke, voće i povrće koje konzumiraju, da vode računa kako skladište hranu, ali i kako je pripremaju - pojašnjava Stanić.
Dodaje da stomačne tegobe uglavnom traju dva-tri dana i spontano prolaze.
- Ako simptomi duže traju i praćeni su krvavim, sluzavim stolicama, jačim bolovima i intenzivnijim povraćanjem, obavezno se obratiti ljekaru - navela je Stanić.
U JU Dom zdravlja KS kažu da broj pacijenata sa stomačnim tegobama ne odudara od prosjeka prijavljenih građana prethodnih godina.
- Preporuka je da se obrati pažnja na ličnu higijenu, pranje ruku i namirnica koje se konzumiraju. Važno je pripaziti gdje se i šta jede - kaže Arman Šarkić, glasnogovornik JU Dom zdravlja KS.