Ministar pravde Bosne i Hercegovine Davor Bunoza izjavio je u srijedu u Sarajevu kako je sa sjednice Vijeća ministara BiH povučen Zakon o sudu BiH na traženje predstavnika RS-a.
- Danas je na dnevnom redu sjednice Vijeća ministara BiH bila tačka Zakon o sudu BiH, ali nije postojao konsenzus da se takav dnevni red usvoji iz razloga što su se predstavnici RS-a protivili da se o tome uopće raspravlja. Zakon o sudu uistinu nije usaglašen u cijelosti, međutim mi nemamo više vremena čekati. Prošle sedmice usvojena su dva važna, prioritetna zakona, a preostalo je još da na nastavku evropskog puta usvojimo cjelokupni Zakon o VSTV-u koji je u završnoj fazi, kao i Zakon o sudu BiH. Povukao sam taj zakon na doradu i nadam se da će u narednom periodu možda doći do određenog rješenja - kazao je Bunoza.
Dodao je kako se nada da će Vijeće ministara BiH, bez obzira na sukob u vrhu državne vlasti, nastaviti raditi svoj posao.
- Bez obzira na inicijative za smjene, mi i dalje radimo normalno, neslaganja ima i uvijek ih je bilo. Stav HDZ-a se zna, naša želja je da svi budemo fokusirani na evropski put, usvajamo preostale zakone, odnosno još dva bitna zakona, a ovo što se događa naravno da nije dobro. Danas je zajednička sjednica Parlamenta BiH otkazana zbog nedostatka kvoruma, a šta će biti u budućnosti doista ne znam - kazao je Bunoza.
Zamjenik predsjedavajuće Vijeća ministara i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac kazao je da danas "nisu dozvolili da se na Vijeću ministara BiH raspravlja o Zakonu o sudu BiH, jer taj zakon nije usaglašen".
- S druge strane, tragom zaključaka Narodne skupštine RS-a, naše stanovište je bilo da ne možemo razmatrati Zakon o sudu BiH bez stava NSRS-a – kazao je.
Niko od nas nije za konflikt
Podsjetio je da je zaključak NSRS-a obavezao sve srpske predstavnike u institucijama BiH, da, kada su u pitanju evropski zakoni, prije izjašnjavanja se zauzmu stavovi NSRS-a.
Svi zakoni koji su na evropskom putu, dodao je, doneseni su u skladu sa ustavnim nadležnostima, u skladu sa dogovorom i na temelju glasanja koje je vršeno ili u Vijeću ministara ili u parlamentu glasovima predstavnika RS-a, odnosno SNSD-a i drugih.
- Ne možemo prihvatiti prijedloge koji daju proširene nadležnosti nekim organima. Ne možemo dati saglasnost i verifikaciju u bilo kom zakonskom rješenju da se verifikuju i da se po krivičnom zakonu koji drugi nameću isključivo raspravlja o određenim elementima pravosudne institucije – istakao je i dodao:
- Ali ovdje niko od nas nije za konflikt, pogotovo ne nikakve oružane, niko od nas nije za bilo kakvu destabilizaciju prilika u BiH, ali jesmo itekako za političku borbu stavova kako bismo rješavali određena pitanja, bazično onako kako stoji u našim agendama.