Zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo Faruk Selmanović uputio je pitanje Vladi, Ministarstvu zdravstva Kantona Sarajevo i Zavodu zdravstvenog osiguranja KS, zašto svi lijekovi sa pozitivne liste nisu dostupni u KS, zbog čega su pacijenti prisiljeni kupovati ih u drugim kantonima, a onda im Zavod ne dozvoljava refundaciju?
- Da li iko vrši reviziju dostupnosti lijekova u apotekama u Kantonu Sarajevo? Šta ako lijek nije dostupan u Kantonu Sarajevo, a na pozitivnoj je listi - upitao je Selmanović.
Shodno Pravilniku o bližim kriterijima za izbor lijekova, postupku i načinu izrade Listi lijekova u Federaciji Bosne i Hercegovine, načinu stavljanja i skidanja lijekova sa listi lijekova, obavezama Ministarstva zdravstva, Zavoda zdravstvenog osiguranja, te proizvođača i prometnika lijekova uvršenih na liste lijekova, kao i korištenje lijekova, prilikom uvrštavanja bilo kojeg lijeka na pozitivnu listu lijekova postoji obaveza podnosioca zahtjeva da dostavi izjavu koju potpisuje ovlaštena osoba kojom se obavezuje da će kontinuirano snabdijevati tržište lijekom najmanje narednih 12 mjeseci od dana njegovog stavljanja na liste lijekova - kaže Bilsena Šahman, pomoćnica ministra zdravstva KS u sektoru za zdravstvenu zaštitu.
U slučaju povlačenja lijeka sa tržišta ili u slučaju da postoje kontinuirani problemi u snabdijevanju lijekom koji se nalazi na Listi lijekova, prema riječima Šahman, utvrđena je mogućnost da se navedeni lijek skine sa liste lijekova.
- Prema informacijama sa kojima trenutno raspolažemo, imali smo prijavljene defekture od nosioca dozvola za stavljanje u prometa za lijekove: Nakom (karbidopa, levodopa) 25mg/250mg, 100 tableta, te lijeka Imuran (azatiopirin), 50 mg, 100 film tableta. Dopis o prestanku proizvodnje i povlačenju sa tržišta dobili smo za lijekove: Amaryl (glimepirid) 1 mg, 30 tableta, te lijeka Lyxumia (liksisenatid), rastvor za injekciju u napunjenom penu, 20mcg/0,2ml - pojasnila je Šahman.
IZ Zavoda zdravstvenog osiguranja kažu "da u skladu sa važećim pozitivnim zakonskim propisima, prilikom uvrštavanja bilo kojeg lijeka na pozitivnu listu lijekova postoji obaveza podnosioca zahtjeva (ovlašteni predstavnik za zastupanje), da dostavi izjavu koju potpisuje ovlaštena osoba kojom se obavezuje da će kontinuirano snadbjevati lijekom na tržištu najmanje slijedećih 12 mjeseci od dana stavljanja lijeka na liste lijekova".
- U slučaju povlačenja lijeka iz prometa, ili u slučaju da postoji kontinuirani problemi u snadbjevanju tržišta lijekom, koji se nalazi na Listi lijekova, utvrđena je mogućnost da se navedeni lijek skine sa liste lijekova - navode u svom odgovoru iz Zavoda zdravstvenog osiguranja KS.