Zastupnici Narodne skupštine bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpskla podržali su danas budžet ovog za narednu godinu u iznosu od 6,070 milijardi KM, što je za 260 miliona KM više od rebalansa za ovu godinu.
Najviše polemike tokom skupštinske rasprave izazvalo je povećanje potrošačke jedinice - budžet predsjednika RS-a Milorada Dodika koji je za 2025. godinu povećan na 77,7 miliona KM, sa ovogodišnjih 56,4 miliona KM.
Šef Kluba zastupnika SNSD-a Srđan Mazalica pravdao je to humanitarnim akcijama i gradnjom vrtića koje će se finansirati iz budžeta predsjednika RS-a.
- Ovo povećanje za izgradnju vrtića, to je jako važna stvar. Svako ko ima djecu zna koliko je to važno... – rekao je Mazalica.
Komentarisao je da je predsjednik RS-a "institucija koja ima veliki legitmitet", a koji je u nesrazmjeru sa njegovim ovlaštenjima.
- On na ovaj način ne samo da pokazuje brigu za inkluziju, ugrožene kategorije, nego i šalje jednu dobru i simboličnu poruku - rekao je jučer Mazalica.
Što se tiče budžeta RS-a, ukupni budžetski prihodi i primici za nefinansijsku imovinu projektovani su u iznosu od 5,086 milijardi KM od čega se na poreske prihode odnosi 4,731 milijardi KM, indirektne poreze 2,2 milijarde KM, a neporeske prihode 354 miliona KM.
Tekući rashodi planirani su u iznosu od 4,5 milijardi KM.Za povećanu isplatu penzija u narednoj godini predviđeno je 1,95 milijardi KM, za zdravstveni sektor 445 miliona KM, socijalnu zaštitu 154 miliona KM...
Usvojen je Program ekonomskih reformi 2025-2027. godine, te odluka o kratkoročnom zaduživanju emisijom trezorskih zapisa za 2025. godinu, kao i odluka o dugoročnom zaduživanju do 862 miliona KM.
- Na domaćem tržištu 358 miliona KM i na međunarodnom tržištu 504 miliona dugoročno zaduženje - rekla je ministrica finansija RS-a Zora Vidović.
Narodna skupština usvojila je i odluku kojom se odobrava izdavanje garancija za zaduženja do iznosa od 800 miliona KM.
U ovom momentu RS ima izdatih 1,284 milijardi KM garancija, a Vidović tvrdi da se sve obaveze po pitanju garancija isplaćuju se redovno.
Zatsupnici NSRS-a usvojili su i zaključke o posjeti premijera Kosova Albina Kurtija Bosni i Hercegovini, a u kojima se, između ostalog, to označava kao akt provokacije usmjeren protiv RS-a i srpskog naroda.
- Osuđujemo političko djelovanje Kurtija koje je usmjereno na izazivanje sukoba u Srbiji i u BiH sa nesagledivim posljedicama i pozivamo Predsjedništvo BiH da ga proglasi nepoželjnom osobom na teritoriji BiH zbog kršenja ljudskih prava srpskog naroda i uništavanja srpske kulturne baštine na Kosovu - ističe se, između ostalog, u zaključcima.
Skupština je pozvala Predsjedništvo BiH da u formi zvaničnog saopćenja naglasi da održani sastanak sa Kurtijem ni na koji način ne predstavlja akt priznanja Kosova kao nezavisne države, te da ne postoje nikakvi bilateralni sporazumi ili odnosi između BiH i Kosova.