open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Stupio na snagu
Zatražena ocjena ustavnosti Zakona o geološkim istraživanjima RS-a: Zaštititi prava građana i životnu sredinu
AUTOR: B. S.
26.07.2024. u 13:09
get url
text
Ustavni sud RS-a
Ustavni sud RS-a
Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima RS-a stupio je na snagu prije dva dana, a zbog brojnih spornih odredbi, ne prestaju reakcije nevladinog sektora koji se bavi zaštitom životne sredine.
Najspornije je što više nije potrebna saglasnost lokalne zajednice da bi se na njenoj teritoriji radila geološka istraživanja i iskopavala ruda.
Narodna skupština RS-a je na sjednici 4. jula usvojila prijedlog izmjena i dopuna ovog zakona, bitno drugačijeg u odnosu na tekst nacrta, i bez amandmana organizacija civilnog društva, a koji su bili podneseni radi zaštite demokratskih principa i ljudskih prava u vezi sa životnom sredinom.
Sporni zakon je objavljen u Službenom glasniku RS-a 16. jula i na snazi je od 24. jula 2024. godine.
Centar za životnu sredinu podnio je Ustavnom sudu RS-a inicijativu za ocjenu ustavnosti ovog zakona i traže da utvrdi da sporne odredbe, koje je izradilo Ministarstvo energetike i rudarstva, nisu u skladu sa osnovnim principima i pravima zajamčenim Ustavom i da ih stavi van snage.
- Protivustavnim odredbama se dozvoljavaju geološka istraživanja bez poštovanja osnovnih principa lokalne demokratije, bez prethodne procjene utjecaja za skoro sva geološka istraživanja i bez jasno utvrđenih ukupno dozvoljenih količina za metalične mineralne sirovine koje se mogu izuzeti u toku istraživanja – naveli su iz Centra za životnu sredinu.
Redžib Skomorac, pravni savjetnik u Centru za životnu sredinu, ocjenuje da se zakonskim izmjenama, pitanja koja su suštinski lokalnog karaktera sada centralizuju u jednom ministarstvu.
- Problem je još veći, jer konačnu odluku o odobravanju geoloških istraživanja ovo ministarstvo može da donese uprkos preprekama koje postoje u propisima iz oblasti zaštite životne sredine, a za čije tumačenje i primjenu je nadležno drugo ministarstvo - izjavio je.
Skomorac je podvukao neophodnost intervencije Ustavnog suda RS-a iz nekoliko razloga.
- Zbog potpune marginalizacije uloge organa jedinice lokalne samouprave, faktičkog preuzimanja ovlaštenja drugih entitetskih organa, odnosno izmjena i dopuna koje u potpunosti mijenjanju najbitnije dijelove zakona, uključujući i generalno povećanje količina sirovina koje se mogu uzimati u toku – objasnio je Skomorac.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.