Federalni zastupnici i delegati imaju velike zamjerke prema Vladi Federacije Bosne i Hercegovine jer zakone u parlamentarnu proceduru uglavnom šalje da se razmatraju po skraćenom ili hitnom postupku. Time se zanemaruje postupak da se zakon najprije šalje u formi nacrta o kojem se kasnije vodi javna rasprava u kojoj učestvuju i niži nivoi vlasti jer se zakoni u većini tiču kantona, odnosno, lokalnih zajednica.
Ova vlada ne radi za dobrobit građana
Tako su u posljednje vrijeme po skraćenoj proceduri usvojene Izmjene i dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osigiranju, Izmjene Zakona o materijalnoj podršci porodicama sa djecom... Na taj način usvojen je i zakon o proglašenju Novog Travnika gradom.
- Ova vlada Nermina Nikšića ne radi za dobrobit građana nego samo za sebe. Zakon da bi bio dobar za građane mora da prođe javnu raspravu, tj. da sve institucije kojih se tiče ta oblast daju svoje mišljenje. Zakon o prostornom planiranju su pokušali da na prošloj sjednici uvrste u dnevni red iako su svi sarajevski načelnici dali dosta primjedbi. Na moje reagiranje nisu ga uvrstili. Oni ne žele da čuju glas naroda, lokalnih zajednica, drugih federalnih institucija jer su svrha sami sebi. Zato i predlažu skraćeni postupak - kazala nam je federalna zastupnica Jasmina Bišćević Tokić (SDA).
Federalni zastupnik Haris Šabanović (SDA) kaže kako takvo postupanje Vlade FBiH pokazuje kako ona ima ozbiljne probleme u funkcioniranju.
Skoro godinu i po dana oni se bave sobom
- Sada, pred lokalne izbore imaju želju da dokažu da su uspjeli neke stvari, da mogu statistički upisati neke kvačice da su nešto uradili. Zato traže da se neki zakoni donesu nazor i da se kaže "evo ide to sada, odmah". To nije dobro. Ima razlog zašto je propisana procedura kod usvajanja zakona i baš da je svaki hitan, pa ne mogu da vjerujem.
Oni zamenaruju stav lokalnih zajednica, kantona. U većini kantona oni nisu vlast i onda se dogodi ovo što je u Varešu da je Ustavni sud donio odluku da je sve urađeno mimo Ustava, zakona i da sve treba vratiti na početno stanje. A kako? Šuma preorana, prekopana, investicija došla - govori Šabanović.
Kaže kako federalni ministri više vremena potroše u međusobnom prepucavanju nego pripremi zakona.
- Imate prepirku između Ministarstva rada i Ministarstva trgovine u vezi s neradnom nedjeljom. Zatim, Ministarstva rada i Ministarstva finansija, prepucavanja sa Ministartsvom zdravstva. Skoro godinu i po dana oni se bave sami sobom. Nema produktivnosti - govori Šabanović.