open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Određen pritvor i mjere zabrane
Advokat Beglerović: Krše se prava maloljetnika osumnjičenih za lažne dojave o postavljenim bombama
AUTOR: M. M.
18.10.2024. u 14:41
get url
text
Dok svakodnevno u Sarajevu pristižu nove dojave o navodno postavljenim eksplozivnim napravama, prvenstveno u srednjim školama, policija i pravosudne institucije pokušavaju staviti situaciju pod kontrolu. Prethodnih dana posjetioci zgrade Uprave policije MUP-a Kantona Sarajevo vrlo lako su mogli pomisliti da su "pogriješili skretanje" i završili u prostorijama neke od škola jer su zgradom defilovali privedeni maloljetnici, u pratnji roditelja.
Od više privedenih maloljetnika, njih pet je nakon ispitivanja u policiji završilo u nadležnosti Tužilaštva KS, koje je potom za trojicu od njih zatražilo mjeru maloljetničkog pritvora, dok su za dvojicu tražili mjere zabrane u vidu zabrane sastajanja sa više drugih maloljetnih osoba, kao i mjeru obaveznog povremenog javljanja nadležnoj policijskoj upravi.
Kako nam je potvrđeno iz Tužilaštva, Općinski sud u Sarajevu dosad je za trojicu maloljetnika umjesto pritvora odredio obavezan smještaj u adekvatne institucije. Jedan od njih smješten je na period od mjesec u JU Zavod za vaspitanje muške djece i omladine Sarajevo, dok su druga dvojica smještena u KJU Odgojni centar Kantona Sarajevo, također na mjesec.
Općinski sud danas je, također, donio rješenje kojem se jednom od maloljetnika određuje mjera zabrane sastajanja sa većim brojem drugih maloljetnih osoba, kao i obavezno javljanje nadležnom policijskom organu, dok se za drugog kojem je predložena ista mjera još čeka odluka.
Advokat Damir Beglerović, koji zastupa jednog od ove dvojice maloljetnika, nakon danas održanog ročišta u Općinskom sudu kaže za Faktor da je Tužilaštvo KS u ovim slučajevima djelovalo pod političkim utjecajem nosilaca javnih funkcija, te da je prekršeno načelo presumpcije nevinosti maloljetnika u ovim slučajevima.
Beglerović je ukazao da je jučer u Vladi KS održan sastanak na kojem su bili prisutni kantonalni premijer Nihad Uk, ministar unutrašnjih poslova Admir Katica, ministrica za odgoj i obrazovanje Naida Hota-Muminović, ministrica pravde i uprave Darja Softić Kadenić, ministrica za rad, socijalnu politiku i raseljena lica i izbjeglice Enda Pavić Pečenković, policijski komesar Fatmir Hajdarević i šefica Odjela za maloljetnike Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo Advija Hajdo Balta. Kako su saopćili iz Vlade, na tom sastanku su razmatrali mjere zajedničkog djelovanja svih institucija u Kantonu.
FOTO: Vlada KS
- Navedenim postupkom je prekršeno osonovno načelo Zakona o sudskoj i tužilačkoj funkciji u FBiH propisano članom 3. i to da sudije i tužioci moraju biti kvalifikovani, nezavisni u radu i van dometa korupcije ili neprikladnog uticaja.
Iz navedenog saopćenja je evidentno da je tužiteljica Advija Hajdo Balta, koja je postupajući tužilac u predmetu, postupila protivno citiranim odredbama Zakona, na način da je pod političkim pritiskom nosilaca funkcija prevashodno davala saopćenje za javnost, a zatim i predložila mjere zabrane, iako je u skladu sa Zakonom o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku bila dužna postupati na način da zaštiti maloljetna lica, a naročito da zaštiti od medijskih naslova i progona - kaže Beglerović.
U tom kontekstu advokat Beglerović ukazuje da je Evropski sud u svojoj praksi ispitivao dopustivost predstavki u kojima su podnosioci predstavki tvrdili da je usljed izjava javnih zvaničnika, koje su date u toku krivičnog postupka protiv podnosioca predstavke ili prije nego što je podnosilac predstavke uhapšen i formalno optužen za krivično djelo, te koje su objavljene u medijima, došlo do kršenja njihovog prava na pretpostavku nevinosti.
- Tako je Evropski sud u presudi Peša protiv Hrvatske, prilikom ispitivanja dopustivosti predstavke u odnosu na član 6. stav 2. Evropske konvencije, kada je Vlada tvrdila da su prigovori podnositelja predstavke na temelju člana 6. stav 2. Evropske konvencije preuranjeni jer je krivični postupak protiv podnosioca predstavke još u toku i on može istaknuti iste prigovore koristeći razna pravna sredstva predviđena domaćim pravom, ukazao da se pravna sredstva, koja su dostupna podnosiocu predstavke u kontekstu krivičnog postupka protiv njega, mogu koristiti u odnosu na presude i druge odluke donesene u tom postupku, a ne u odnosu na izjave koje su dali javni zvaničnici u medijima, pa je predstavku u odnosu na član 6. stav 2. Evropske konvencije proglasio dopustivom - citirao je Belerović.
Također, dodaje advokat, "i Ustavni sud ukazuje da je Evropski sud u predmetu Ilgar Mammadov protiv Azerbejdžana zaključio da je član 6. stav 2. Evropske konvencije primjenjiv u odnosu na zajedničku izjavu za štampu Ureda Tužilaštva i Ministarstva unutrašnjih poslova koja je objavljena prije nego što je podnosilac predstavke uhapšen i formalno optužen za krivična djela, budući da je jasno da su navodi u izjavi u direktnoj vezi s krivičnom istragom pokrenutom protiv podnosioca predstavke i drugih lica u vezi s Ismayilli događajima, sve sadržano u Odluci Evropskog suda, Ilgar Mammadov protiv Azerbejdžana, predstavka broj 15172/13".
- Sve navedeno ukazuje da je Tužilaštvo postupajući protivno pobrojanim odredbama zakona, maloljetna lica izložilo naročitom pritisku i stresu, a sve pod utjecajem sastanka održanog u Vladi Kanotna Sarajevo, te ih u svojim izjavama i osudilo navodeći da "Sud prema maloljetnim počiniocima krivičnih djela, na obrazložen prijedlog tužioca, može izreći odgojnu mjeru ili kaznu maloljetničkog zatvora", iako se radi o ranoj fazi postupka u kojem lica nemaju status počinioca krivičnih djela, a čime je prekršeno i osnovno načelo ZKP FBiH iz člana 3. koje propisuje da se svako smatra nevinim za krivično djelo dok se pravomoćnom presudom suda ne utvrdi njegova krivnja - zaključio je advokat Beglerović.
S druge strane, policija i Tužilaštvo ističu kako nastoje iznaći najbolji mogući način kako bi se spriječilo bespotrebno korištenje resursa policije koji nakon svake upućene (lažne) dojave moraju izvršiti potrebne provjere. 
Stručnjaci ističu kako ovakve stvari nisu nimalo bezazlene jer to stavlja dodatni pritisak na policijske službe, čiji resursi se troše nepotrebno na provjeru prijetnji, dok bi se te iste snage mogle baviti prevencijom stvarnih sigurnosnih prijetnji.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.