Direktori institucija kulture od državnog značaja - Zemaljskog muzeja BiH, Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH, Historijskog muzeja BiH, Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Umjetničke galerije BiH, Kinoteke BiH i Biblioteke za slijepa i slabovidna lica BiH, ne vjeruju da će Vijeće ministara riješiti njihov probleme koji traju tri decenije.
Nadu im nije ulio ni nalog koji je visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt uputio Vijeću ministara BiH i Parlamentarnoj skupštini BiH u kojem, između ostalog, zahtijeva da u roku 60 dana donesu zakon koji će riješiti njihovo pravno i finansijsko pitanje.
Konkretnije, kako je istaknuto u nalogu koji je objavljen na stranici OHR-a, Vijeće ministara dužno je podnijeti prijedlog(e) zakona Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, kojim će se, između ostalog, urediti upravljanje i finansiranje ustanova kulture od značaja za Bosnu i Hercegovinu.
- U kontaktu sam s kolegama iz drugih institucija, dijelimo mišljenje da se ne čini realno da će ga Vijeće ministara poslušati. Zasad je najvažnije da je Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH odblokirana - kaže Elma Hašimbegović, direktorica Historijskog muzeja BiH.
Direktorica Kinoteke BiH Devleta Filipović ističe da je povod za nalog tužna situacija u NUB-u.
- Dobro je da je visoki predstavnik napravio korak ka rješavanju statusa, a time i finansiranja institucija iz oblasti kulture od značaja za BiH. Nadamo se da će uskoro biti konačno donesen. Nedostaje zadnja najvažnija riječ - zakon - kaže Filipović.
Kako smo ranije pisali, a o čemu su govorili i uposlenici Nacionalne i univerzitetske biblioteke, u Vijeću ministara da se riješi njihovo pitanje koče ministri koji dolaze iz Republike Srpske jer, kako su istakli, "njih ne zanima ništa što je državno".
Podsjetimo, visoki predstavni Schmidt odblokirao je Nacionalnu i univerzitetsku biblioteku BiH tako što je uposlenicu Adisu Žero ovlastio da potpisuje sve dokumente koji su potrebni da bi biblioteka funkcionisala, dok se ne izabere direktor i upravni odbor. Međutim, iako su uposlenici ponovo otvorili vrata za javnost, plaće još nisu dobili. Čekaju da Vlada Federacije BiH sprovede odluku da se za njih povuku sredstva iz rezerve.
No s obzirom na to da Schmidt može donijeti zakon bez da čeka Vijeće ministara ili Parlamentarnu skupštinu BiH postavlja se pitanje zašto to već nije učinio, nego je ovim nalogom samo produbio agoniju kulturnih institucija od državnog značaja i ponovo ih ostavio u ruke onih koji ih neće. A možda nas i iznenadi za 60 dana i nametne zakon. Nada posljednja umire!