Ako ste se pitali da li građani Sarajeva i Bosne i Hercegovine još uvijek čitaju i kupuju knjige, odgovor je DA. Ekipa portala Faktor danas u popodnevnim satima zatekla je gužvu u Centru Skenderija na 36. Sarajevskom sajmu knjige, i s pravom možemo reći da se pisana riječ "zatočena" u koricama na velika vrata vratila u modu.
Na sajam pod motom "Čitaj me – Knjiga, Memorija, Mediji" koji je okupio više od 200 izlagača i suizlagača iz zemlje i inostranstva ući ćete uz ulaznicu čija je cijena simboličnih 2 KM. A tamo vas čeka pravi "knjiški raj" - ljubavni romani, fantastika, autobiografije, religiozna literatura, dječije knjige i još mnogo toga.
Lista dostupnih žanrova na sajmu je duga i raznolika domaćih i svjetskih autora. A cijene? Svi nude popuste od 20 pa čak i do 80 posto. Za naučnu literaturu izdvojit ćete najveću sumu, knjige su od 50 do 100 pa i nekoliko stotina KM, a romani, popularna beletristika od pet do 20 KM.
Nakon dužeg perioda, ove godine, sajmu u Skenderiji pridružila se izdavačka kuća Buybook poznata po bogatoj ponudi knjiga. Zapravo, kako je za Faktor pojasnila urednica Ida Hamidović imaju objavljenih više od 1.000 naslova, pa šanse da neko neće pronaći nešto za sebe su vrlo male.
- Mi smo nakon duže pauze odlučili da dođemo i da se pridružimo sajmu da bi našoj publici naše naslove učinili što dostupnijim. Posebno za ovaj sajam izašli smo sa nekoliko novih naslova za koje primjećujemo da su prepoznati. Ono što smatramo da je relevantno i novo, to imamo na sajmu. U pitanju je knjiga "Gole godine", "Žuto lice", pojavilo se nekoliko reprinta izdanja koja su nam bila rasprodana, među prodavanije naslove moram istaći Elif Šafak "Nebom teku rijeke". Ona je najprepoznatljivija i najčitanija autorica po našem iskustvu.
Tu je i kniga "Ja sam" Damira Uzunovića. Drugi je dan, u toku dana ima publike, dolaze škole i djeca iz vrtića i važno nam je da im se knjiga svidi i da je usvoje, prisvoje kao predmet za dalje u životu. Očekujemo da će najbolja posjeta biti za vikend - kazala je Hamidović.
Državne institucije kulture
Na Sajmu, tradicionalno, svoje štandove imaju i institucije kulture od državnog značaja - Zemaljski muzej BiH, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH, Biblioteka za slijepa i slabovidna lica BiH.
Nude mnogo interesantnih, specijaliziranih izdanja namijenjena za one koji žele učiti o svojoj prošlosti. Kustosica Đana Kukić iz Muzeja književnosti i pozorišne umjetnosti publiku je pozvala da im se pridruže 11. aprila u 14.30 sati na promociju zbirke "Šukrija Pandžo" čiji pripovijedni opus za djecu i njegove privatne stvari ponosno čuva ova kulturno-historijska institucija.
I brojne ambasade tradicionalno su se predstavile na sajmu, a posebno je interesantan štand ambasade Kraljevine Saudijske Arabije gdje posjetiocima besplatno nude da obuku tradicionalnu mušku i žensku arapsku odjeću i naprave fotografiju za uspomenu. Pred kamerom Faktorovog fotoreportera tako obučene, rado su pozirale dvije gospođe.
Čarolija štandova za djecu
No prava magija odvija se na štandovima posvećenim djeci, a ima ih nekoliko. Ove godine, po prvi put na sajmu učestvuje Festival dječije umjetnosti FEDU, koji osim predstava za djecu tokom festivala, u relizaciji Udruženja "Fani" nudi i dječiju literaturu. Na štandu će vas dočekati omiljeno lice male i velike publike - pisac Fahrudin Kučuk.
- Ovo je po prvi put da festival FEDU i Udruženje "Fani" izlažu na sajmu. Mi smo jedno malo Udruženje, iako FEDU, kako drugi kažu, radi velike stvari. Potrudili smo se da sve što smo objavili u proteklih deset godina, bude vrhunski urađeno, kao knjiga upakovano, a prije svega naravno da je sadržajno. Ono što svake godine radimo po završetku festivala, nagrađene priče djece autora objavimo u ediciji knjiga što niko u regionu ne radi. Festival je nastao sa idejom da prepoznamo takve talente. I mnogo ih je.
Tu su i moje četiri knjige, koje su u proteklom periodu objavljene, i nova koju ćemo promovirati u subotu "Avanture mačka B. i djeda H." (BiH) zapravo su asocijacija na Bosnu i Hercegovinu, jer je priča o bh. Djeda Mrazu s Bjelašnice koji po završetku sezone ostaje sam sa mačkom. Knjiga je avanturistička, a osim za djecu, namijenjena je i za odrasle, jer govori o samoći i potrebi da razgovaraš sa nekim. Prevashodno ona jeste za djecu jer ima sve što treba - od didaktike, pouke, pjesme, razigranosti, ilustracija. Ali svaki čovjek ako želi da ostane dobar mora zadržati dijete u sebi. Zato pozivam sve da dođu na promociju u subotu, 12. aprila od 10.35 do 11 sati na Sajam da kupe knjigu za sebe, ili nekome, jer poklanjati je najbolje - poručio je Kučuk.
Udruženje književnica i ljubitelja umjetnosti "Žena sa knjigom" posebna je priča sa sajma jer okuplja 73 članice od kojih najmlađa ima 11, a najstarija 76 godina, i sve pišu knjige - za odrasle i djecu.
Edhija Mahić, predsjednica udruženja koje je osnovano u Mostaru ispričala nam je da je njihova priča započela festivalom knjige koji se održava u nekoliko bh. gradova.
- Sve knjige su napisale članice našeg udruženja. Ima tu knjiga za djecu ali i odrasle. Dosta nas članica živi u dijaspori i ovo nam je sjajna prilika da upoznamo druge autore, izdavače. Ja sam autorica četiri knjige, a dvije su posvećene mojim unukama, ali i svoj djeci. U svim knjigama povezujem BiH i Norvešku gdje živim - kaže Mahić.
Sanja Seferović Drnovšek, spisateljica i članica udruženja ističe da je nekada bila novinarka i da je nekada pisala knjige za odrasle, a tema kojom se bavila je sučeljavanje sa predrasudama, negativno osjećanje prema drugima.
- To me uvijek kopkalo kako se protiv toga boriti. Onda sam svo to iskustvo prenijela u dječije knjige. Knjige sam prevela na engleski jezik. Živim u Americi i tamo ima dopunska škola gdje djeca uče bosanski, a primarni im je engleski. Zbog toga mi je važno.
Ilustracije su tu da omoguće djeci da uživaju. Nova knjiga "Istinite čarolije" postaknuta je mojim razmišljanjem o mladim ljudima koji imaju talenat, a nemaju dovoljno podrške, pogotovo kada je djevojčica u pitanju. Vratila sam se u svoju mladost kada sam sa osam godina počela da pišem ozbiljne teme, ja sam tada pisala o sirotištu bez igračaka gdje su se djeca pisala 52, 53...
Otac koji je također književnik, čuvao je te moje priče. Mama je bila strastveni čitalac i tako je našla mog tatu. Nisam puno daleko otišla od one djevojčice. Ova moja knjiga posvećena je djeci koja budna maštaju, da im se obistine želje, jer meni jesu. Dječija književnost je moja kulminacija, to je najozbiljnija i najodgovornija književnost. Unuci su moja inspiracija, oni su me ponovo u tu maštu uvukli - pojasnila je Sanja.
Na sajmu, ako ste se "umorili" od pisane riječi, "spas" možete naći među likovnim djelima studenata sa Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu.
- Ovdje predstavljamo ALU s ciljem da izložimo radove. Možete kupiti radove - grafike, ima slika, crteža, također možete da sjednete i za nekih 10 minuta dobijete sliku ili karikaturu za 15 KM - kazao je za Faktor student druge godine slikarstva Erdoan Morankić.
Sajam traje do 14. aprila, i toplo vam preporučujemo da se otisnete u ovaj čarobni svijet pisane riječi.