open-navfaktor-logo
search
Poljoprivrednici upozoravaju
Prijeti li BiH nestašica i poskupljenje šećera
Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača entiteta RS, kazao je da BiH nema proizvodnju šećera, te da u potpunosti zavisimo od uvoza
AUTOR: Faktor/Nezavisne novine
13.09.2024. u 07:38
get url
text
Nakon što se pojavila informacija da bi Hrvatska zbog suše mogla ostati bez šećera, zato što je uništeno više od 80 posto roda šećere repe, poljoprivrednici i u Bosni i Hercegovini ističu da će se to i te kako odraziti i na naše tržište jer je upravo ta susjedna zemlja jedna od glavnih snabdjevača bh. tržišta ovom robom, pišu Nezavisne novine.
Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača entiteta RS, kazao je da BiH nema proizvodnju šećera, te da u potpunosti zavisimo od uvoza.
- Da li će doći do poskupljenja, zavisi isključivo od cijena u okruženju, Hrvatske i Srbije, koje imaju šećerane i koje imaju proizvodnju - kazao je Marinković i dodao da su to zemlje iz kojih BiH najviše uvozi.
Ističe da je zabilježen pad proizvodnje zbog suše i da su se pojavile brojne bolesti šećerne repe, a definitivno će i prinos korijena šećerne repe biti smanjen i doći će sigurno do nedostataka sirovine.
- Na koji način će oni to nadoknaditi, vjerovatno će svaki vid nadoknade iziskivati i povećanje cijena u maloprodaji - naveo je Marinković.
Iz višegradske firme Adria, koja proizvodi brend Prefino i koja u svojoj ponudi ima i šećer u kocki, ističu da do sada nisu imali problema prilikom nabavke šećera.
- Ove godine do sada nismo imali problema u nabavci šećera zbog suše, vidjet ćemo šta će se dešavati u narednom periodu - kazali su iz firme Adria i istakli da se oni ne bave proizvodnjom, niti preradom šećera.
- U slučaju manjih količina šećerne repe, treba očekivati da dođe do povećanja cijena šećera, ali i do manjka ove robe na tržištu - dodaju iz ove firme.
Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH, za osam mjeseci ove godine uvezeno je 64,17 miliona kilograma šećera, u vrijednosti od 117,4 miliona KM, dok je godinu ranije za osam mjeseci uvezeno 69,9 miliona kilograma te robe, u vrijednosti od 119,7 miliona KM.
Kada je riječ o izvozu, on je za osam mjeseci ove godine iznosio nešto više od 4,2 miliona kilograma, u vrijednosti od 5,8 miliona maraka, dok je 2023. godine izvoz iznosio 1,3 miliona kilograma, u vrijednosti od oko 2,2 miliona KM.
Šećer je u BiH u toku ove godine stizao iz Brazila, Srbije, Hrvatske i Francuske.
Kada se govori o industriji šećera, treba podsjetiti da je šestogodišnji stečaj bijeljinske Šećerane, jedine fabrike za preradu šećerne repe u BiH, okončan 2021. godine, nakon što je ovo preduzeće kupila zvornička firma NSG Rent za tri miliona KM.
Također, iz Kozarske Dubice, tačnije Hemijske prerade kukuruza Draksenić, sva glukoza proizvedena u njihovim pogonima izvozila se ranijih godina u Italiju, dok je danas taj nekadašnji gigant u stečaju.
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.