Iako nam kalendarski ljeto tek dolazi, atmosfera se već ponaša prilično živahno. Prema najnovijim dugoročnim prognozama, kraj maja će obilježiti snažan prodor niskog pritiska koji će zahvatiti veći dio Evrope.
Ova promjena donosi svježije vrijeme, više padavina i veći rizik od nestabilnih vremenskih prilika, kažu meteorolozi, a piše
Severe Weather Europe.
U ovom periodu očekuju se niže temperature od prosjeka u mnogim dijelovima kontinenta, što je direktna posljedica sjevernog strujanja i prisustva ciklone.
Kiše će biti više nego uobičajeno, posebno u sjevernim i centralnim dijelovima Evrope, dok će jugozapadni i krajnji jugoistočni dijelovi ostati relativno suhi zahvaljujući pritiscima s juga.
Šta nas čeka u junu?
Početak klimatološkog ljeta donosi nešto mirniju atmosferu. Prognoze za juni govore o slabijim padavinama širom zapadne, južne i centralne Evrope. Očekuje se jačanje visokog pritiska nad sjeverozapadnim dijelovima kontinenta, što znači stabilnije i toplije vrijeme za veći dio regije.
Temperature će u većem dijelu Evrope biti iznad prosjeka, naročito na sjeverozapadu i jugu. Međutim, centralne i istočne oblasti bi mogle imati temperature u granicama normale, pa čak i nešto niže, zbog utjecaja sjevernih strujanja.
Dugoročna prognoza za ljeto, više toplote i manje kiše
Jedan od najpouzdanijih evropskih meteoroloških modela, Evropski centar za srednjoročne evropske prognoze (ECMWF), predviđa toplo i sušno ljeto za većinu Evrope. Visoki pritisak nad Atlantikom i dijelovima centralne Evrope gura ciklone prema sjeveru, čime se smanjuje količina padavina i povećava rizik od suša i toplotnih valova.
Temperature će najizraženije rasti u centralnoj i zapadnoj Evropi, gdje se očekuju jača odstupanja od prosjeka. Sjeverni dijelovi kontinenta mogli bi povremeno biti pogođeni kišama i olujama, dok će srednji i južni dijelovi imati više suhog i sunčanog vremena.
Sjeverne oluje, ali toplije sredinom ljeta
Meteorološka služba Ujedinjenog kraljevstva (UKMO) model također predviđa toplo ljeto, ali ukazuje i na češće pojave nestabilnog vremena nad sjeverozapadnom Evropom. To znači da bi, pored visokih temperatura, povremeni prodori hladnijeg i vlažnog zraka mogli donositi oluje i kratkotrajnije zahlađenje.
Najtoplije će biti u centralnoj i istočnoj Evropi, a padavine iznad prosjeka moguće su u dijelovima sjevera i zapada, uključujući UK i Skandinaviju. Južne regije će ostati pod utjecajem visokog pritiska, pa se tamo očekuje nastavak sušnog i sunčanog trenda.
Iz Kanade potvrđuju sušno ljeto
I Kanadski sistem za sezonske i među-godišnje vremenske prognoze (CANSIPS) model potvrđuje trend toplog i sušnog ljeta. Visoki pritisak koji se zadržava nad sjevernom i centralnom Evropom blokira dolazak svježijih i vlažnijih zračnih masa, pa se očekuje manje padavina i više sunčanih dana.
Zanimljivo, model ne prikazuje jasno izražene ciklone, ali zato predviđa moguće nestabilnosti nad južnim dijelovima Evrope, posebno Sredozemljem, gdje se može očekivati nešto više padavina nego drugdje.
Sve tri prognoze (ECMWF, UKMO i CANSIPS) slažu se u jednom – ljeto 2025. donosi natprosječne temperature i smanjene padavine za veći dio Evrope. Ipak, prijelaz iz proljeća u ljeto bit će burniji, s olujama i nestabilnostima koje će obilježiti kraj maja.
Za one koji planiraju putovanja ili odmore – računajte na tople dane, ali ne zaboravite da će i oluje imati svojih pet minuta, posebno u ranoj fazi ljeta. A za poljoprivrednike i one koji zavise od padavina – možda je pravo vrijeme da razmotre mjere protiv suše.