Preduge su liste čekanja pacijenata na radiološku i ultrazvučnu dijagnostiku u Javnoj ustanovi Dom zdravlja Kantona Sarajevo.
Redakciji Faktor javilo se nekoliko
sugrađana koji trebaju ove vrste medicinskih pretraga navodeći kako se pacijenti u aprilu i maju naručuju za decembar.
- Prije nekoliko dana otišao sam u
Dom zdravlja Saraj Polje. Trebam uraditi ultrazvuk bubrega. Naručili su me da dođem u decembru. Bolestan sam čovjek, osim problema sa bubrezima, imam još nekoliko bolesti. Ovo je sramota šta se radi sa pacijentima, nisam zdrav pa da mogu čekati mjesecima. Do decembra ko živ, ko mrtav - kaže razočarani sugrađanin.
Pacijentica, koja također živi na području Općine Novi Grad, kaže da je na ultrazvuk abdomena naručena za kraj novembra.
- Zbog tegoba koje imam, u aprilu sam dobila uputnicu da snimam abdomen. Otišla sam u dom zdravlja i rekli su mi da ništa slobodno nemaju do kraja novembra. To je sedam mjeseci neizvjesnosti. Kad im to kažem, slegnu ramenima. Ako nemate novac da odete kod privatnika, jedino vam preostaje da molite Boga da dočekate termin za pregled - ispričala je sugrađanka.
Jasmin Avdović, predsjednik Osnovne sindikalne organizacije (OSO) JU Dom zdravlja KS, napominje da ova ustanova ima upola manje radiologa i pedijatara od broja koji je propisan sistematizacijom radnih mjesta.
- I propisani broj je manji nego što je to zakonom definisana potreba zajednice ako uzmemo prosjek zemalja u Evropi, ne u Evropskoj uniji. Kod nas je nepoznato koliko neko smije raditi, a ne koliko može stići. Ne može pedijatar u jednoj smjeni pregledati 70 djece, ako znamo da u, primjera radi Švedskoj, taj broj iznosi 13 ili 14 pregledanih mališana i da tamošnji ljekar po zakonu me smije primiti 15. dijete jer ne može garantovati kvalitet i sigurnost zdravstvene usluge koju je pružio - ističe Avdović.
Prema njegovim riječima, u bh. zdravstvu ne postoje normativi koji bi odredili koliki broj usluga ljekar može pružiti u toku jedne smjene i koliko ona treba trajati kako bi se mogao planirati broj kadra i opreme.
- Domu zdravlja KS fali više od 200 medicinskih sestara i tehničara, a trenutni normativi, što je apsurd, za neke od ovih stavki tvrde da nas čak ima viška. Razlog je što su nestručno pravljeni i donošeni bez savjetovanja struke i uvida u smjernice Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za ta pitanja. Sve to rezultat je dugih listi čekanja pacijenata na određene preglede jer šest litara vode nikako ne može stati u posudu od pet litara - navodi Avdović.
Napominje da se nedostatak medicinskog kadra ne može riješiti na nivou kantona te da se u ovu važnu priču treba uključiti i federalni nivo.
- Mi smo do sada predali nekoliko inicijativa u Federalno ministarstvo zdravstva da se uradi nova naredba o standardima i normativima u zdravstvu. Nažalost, nikakav pomak po tom pitanju nije napravljen jer smo od Federalnog ministarstva zdravstva više od godinu dana bukvalno izignorisani - kazao je Avdović.