Saturnovi kultni ledeni prstenovi u budućnosti vjerojatno neće biti vidljivi ljudima koji ih promatraju teleskopima, pokazalo je novo istraživanje koje je prenio CNN.
Nova analiza podataka prikupljenih u NASA-inoj misiji Cassini, koja je kružila oko planeta između 2004. i 2017., dala je novi uvid u to koliko dugo prstenovi postoje i kada bi mogli nestati iz vida.
Zaključci su objavljeni u tri studije u maju.
Naš sunčev sistem i njegovi planeti nastali su prije oko 4,6 milijardi godina, a naučnici su dugo raspravljali o starosti i porijeklu Saturnovih prstenova.
Neki astronomi tvrde da svijetli, ledeni prstenovi moraju biti mlađi od očekivanog jer nisu erodirani i potamnjeli interakcijama s meteoroidima tijekom milijardi godina, prenosi CNN.
Cassinijevi podaci doveli su do otkrića objavljenog 15. maja u časopisu Icarus koje podupire tu teoriju o prstenovima koji su se pojavili dugo nakon početne formacije Saturna. Dodatne studije objavljene 12. maja u Science Advances i 15. maja u Icarusu došle su do sličnih zaključaka.
VEZANI TEKST - Ponovo nakon četiri stoljeća: Očekuje se veliko poravnanje Jupitera i Saturna
- Naš je neizbježan zaključak da Saturnovi prstenovi moraju biti relativno mladi po astronomskim standardima, stari samo nekoliko stotina miliona godina, rekao je Richard Durisen, profesor astronomije na Univerzitetu Indiana Bloomington i glavni autor dvije studije.
- Ako pogledate Saturnov satelitski sistem, postoje i druge naznake da se tamo dogodilo nešto dramatično u posljednjih nekoliko stotina miliona godina. Ako Saturnovi prstenovi nisu stari kao i planet, to znači da se nešto dogodilo kako bi se formirala njihova nevjerojatna struktura, a to je vrlo uzbudljivo proučavati, dodao je.
Istraživači vjeruju da se sedam prstenova formiralo dok su još dinosaurusi hodali Zemljom.
Saturnovi prstenovi uglavnom se sastoje od leda, a samo mali postotak pripada kamenoj prašini koju u svemiru stvaraju razbijeni fragmenti asteroida i mikrometeoroidi.
Može se nagađati da su relativno maleni prstenovi oko drugih ledenih i plinovitih divova u našem sunčevu sustavu preostali ostaci prstenova koji su nekad bili masivni poput Saturnovih.
Možda će u nekom trenutku, u ne tako dalekoj budućnosti, astronomski govoreći, nakon što se Saturnovi prstenovi izbruse, izgledati više poput rijetkih prstenova Urana.
Saturn’s iconic rings are disappearing https://t.co/3BNb0QFHDW pic.twitter.com/RjJci4GPx4
— CNN International (@cnni) May 25, 2023