Iz Vlade je saopćeno da se kazna može platiti kod ovlaštenog službenika u policijskoj stanici ili kancelariji nadležnog organa, a dokaz o uplati se odmah izdaje. Mogućnost plaćanja će imati i okrivljeni koji nemaju prebivalište, odnosno boravište u Bosni i Hercegovini.
Predloženim zakonskim rješenjem produžava se i rok zastarjelosti za izvršenje zaštitnih mjera, a između ostalih, jedna od njih je zabrana upravljanja motornim vozilom.
- Rok će, umjesto trenutno propisanih godinu dana, sada iznositi dvije godine od dana pravosnažnosti rješenja, odnosno prekršajnog naloga. Pored zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom i zaštitne mjere oduzimanja predmeta, te kaznenih bodova, prema novom zakonskom rješenju, prekršajnim nalogom će se uz kaznu moći izreći i zaštitne mjere prisustvovanja određenim sportskim priredbama u najkraćem propisanom trajanju - istaknuto je iz Vlade RS-a.
Također, definisana je i mogućnost da osoba koja je zaprimila prekršajni nalog i podnijela zahtjev za sudsko odlučivanje, ne dolazi na sud i iskoristi mogućnost da dâ pismeno izjašnjenje da prihvata odgovornost i tako dobije blažu sankciju.
Nadalje, propisana je i mogućnost zadržavanja osobe koje odbije da se podvrgne testiranju na opojne droge i sredstva, a što je učinjeno kako bi MUP RS-a mogao jednoobrazno postupati. Prema trenutnom zakonskom rješenju, prema osobi koje odbije da se podvrgne alkotestiranju može se izvršiti mjera zadržavanja lišenjem slobode, dok se ista mjera nije mogla izreći onima koji odbiju da se podvrgnu testiranju na droge.