U zgradi Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine danas u 15 sati treba biti potpisana Platforma za mir, stabilizaciju, evropsku budućnost i ekonomski napredak Bosne i Hercegovine koju su svim parlamentarnim strankama, osim SNSD-u i Ujedinjenoj srpskoj, poslale stranke
opozicije iz RS-a (PDP, SDS i Za pravdu i red).
Iz opozicije RS-a, koja ima pet zastupnika u Zastupničkom domu Parlamenta BiH i dva delegata u Domu naroda, istakli su da im je za novu parlamentarnu većinu potrebno još 17 zastupnika i šest delegata.
Platformu će, naravno uz predlagače, potpisati stranke Trojke (SDP, NiP i Naša stranka), a najavljena je i podrška zastupnika NES-a i Šemsudina Mehmedovića. To bi bilo okupljenih 13 ruku u Zastupničkom domu. Ako se računa i Aida Baručija iz Bh. inicijative Kasumović Fuad, to je 14.
Dakle, nedostaju barem tri zastupnika.
Iz Demokratske fronte, koja ima tri zastupnika, su rekli da će potpisati ponuđenu Platformu uz uvjet da u nju bude uvrštena tačka koja govori o izglasavanju nepovjerenja aktuelnom sazivu Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.
Članovi Vijeća ministara BiH su iz HDZ-a, Trojke i SNSD-a. Teško je očekivati da bi Trojka pristala smijeniti sebe iz Vijeća ministara BiH tako da je potpis DF-a u najmanju ruku upitan.
Iz SDA, koja ima osam zastupnika, su više puta ponovili raniji stav, a to je da neće učestvovati u formiranju nove većine, ali hoće podržati smjene.
Ostaje još HDZ sa svoja četiri zastupnika. I njihovu podršku teško je očekivati.
Kada je u pitanju potrebnih šest ruku iz Doma naroda, i ovdje je većina vrlo upitna. Iz Stranke za BiH su "izrazili podršku" Platformi, što daje jednu ruku od potrebnih šest.
Sve i da ponuđenoj Platformi pristupi DF, HDZ 1990 i Za nove generacije, koji imaju po jednog delegata u Domu naroda, opet će nedostajati dvije ruke, one iz SDA ili HDZ-a.
A kada bi se slučajno i formirala nekad nova većina, SNSD u Domu naroda ima tri delegata i time mogućnost blokada sjednica.
Razgovori Trojke i opozicije iz RS-a o formiranju nove koalicije traju nekoliko mjeseci. Opozicija iz RS-a je održala i sastanak s HDZ-om u Kupresu krajem marta, potom je održan zajednički sastanak opozicije iz RS-a, HDZ-a i Trojke početkom aprila, a nakon toga je stalo i uslijedile su međusobne optužbe.