Počelo je ugodnim druženjima na košarkaškim utakmicama i toplim muškim zagrljajima po laktaškim destilerijama, a u posljednju godinu mandata ulazimo sa potragom Elmedina Konakovića za "balijama" koje su pomagale Miloradu Dodiku.
Do zadnjeg atoma snage će se, kaže šef vladajućeg NiP-a, boriti da raskrinka i saradnike i saveznike, a posebno ranije spomenute "balije" jer bez njih, smatra Konaković, Dodik nije mogao ishoditi ukidanje potjernice i ranije određenog pritvora, piše
Stav. Predsjednik entiteta RS Milorad Dodik se, podsjetit ćemo, u petak pojavio u zgradi Suda BiH, skoro četiri mjeseca nakon što mu je određen pritvor i raspisana centralna potjernica, gdje su mu ukinute sve ranije određene mjere. U trenutku kada je formalno bio bjegunac, Dodik se ukazao pred zgradom Suda BiH u Sarajevu. Nije došao sam. Nije došao pješke. Do zgrade Suda ga je, prema nikada demantovanim informacijama, lično dovezao direktor Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) BiH Almir Džuvo.
Džuvo je za direktora OSA-e imenovan krajem februara 2023. godine kao kadrovsko rješenje Konakovića i njegovih partnera iz Trojke. Kao takav ne samo da odgovara opisu "balije" za kojim šef NiP-a danima traga već bi se moglo reći i da je "Konakovićev balija".
Da bi imenovali Džuvu, smijenili su prethodnog direktora OSA-e Osmana Mehmedagića. Da bi opravdali Mehmedagićevu smjenu kao državotvoran potez, a ne rezultat želje Milorada Dodika i Dragana Čovića, optuživali su Mehmedagića za nezakonita prisluškivanja. Da je Konaković lagao iznoseći te tvrdnje, ustanovio je Općinski sud u Sarajevu naloživši mu da Mehmedagiću zbog klevete isplati 3.000 KM.
Ako se u subotu tokom dana pojavila informacija da je Džuvo prevozio bjegunca od pravosuđa i posredovao u njegovom amnestiranju, već navečer je trebao biti upućen zahtjev za sazivanje hitne sjednice Zajedničke komisije za nadzor nad radom OSA-e. Konakovićev prvi zamjenik Kemal Ademović član je te komisije. Za njega je ukidanje pritvora i potjernice za Dodikom "pobjeda države" pa on vjerovatno ne osjeća potrebu da skupa sa stranačkim šefom traga za "balijama". Članica Komisije je i Sabina Ćudić. Ona je trenutno posvećena uređivanju nove nekretnine u Počitelju. Član je i Albin Muslić. On nije dozvolio da mu ova situacija zasjeni festival demokratije kakav je bio posljednji kongres SDP-a.
Međutim, ima još "balija". Jedan od njih je, prenose mediji, "direktor državne agencije sa sjedištem u Banjoj Luci". Bošnjak. Nema mnogo državnih agencija sa sjedištem u tom gradu, a još je manje onih kojima rukovode Bošnjaci. Ako izbor dodatno suzimo ranije stečenim spoznajama o kadrovima sklonim posredovanju u sudskim predmetima, poput onog kolokvijalno nazvanog "Respiratori", sa gotovo 100-procentnom sigurnošću možemo ustanoviti ko je "balija" na čelu državne agencije sa sjedištem u Banjoj Luci koji je pomagao Dodiku. I tog je "baliju", kao i onog na čelu OSA-e, imenovala Konakovićeva Trojka.
Nema dileme da je bilo još "balija" koje su pomagale Dodiku u onom što se pretenciozno naziva "bježanjem od pravosuđa", a zapravo je neometano izbjegavanje sankcija za rušenje ustavnopravnog poretka države. Bilo je onih na pozicijama koji su javno zagovarali da SIPA ne pokušava hapsiti Dodika jer ovaj ima "8.000 naoružanih ljudi koje je spreman gurnuti u konflikt". Bilo je i onih na pozicijama čiji su najbliži partneri, poput Mađarske, Hrvatske ili Ujedinjenih Arapskih Emirata, imali važnu ulogu u zaštiti Milorada Dodika na međunarodnom planu.
Ima i onih koji danas saopćenjem za javnost od "prijatelja naše zemlje iz međunarodne zajednice" traže da ne poduzimaju "postupke koji za cilj imaju kompromitaciju sudstva i političku trgovinu sudskim presudama", a koji su od istih tih "prijatelja iz međunarodne zajednice" tražili i dobili postupke koji su rezultirali politički motivisanim sudskim presudama ili čak intervencijama na Ustav. Vidjeti pod slučaj Fadil Novalić. Vidjeti pod Christian Schmidt suspendovao Ustav na 24 sata.
Odgovornost za uspostavljanje modela u kojem je prihvatljivo i moguće da "prijatelji iz međunarodne zajednice" ishoduju odgovarajuće sudske presude, ili čak jednokratno mijenjaju Ustav da bi politički obespravili jedan narod, a zatim navodno oponiranje primjeni tog modela u slučaju drugostepene presude Miloradu Dodiku, nije licemjerstvo ili nedosljednost, već loš pokušaj prikrivanja odgovornosti za potpuno isporučivanje državnog suvereniteta u ruke trećerazrednih diplomata lišenih bilo kakve odgovornosti i empatije.
Kad ste jednom bili saglasni da se premijera strpa u zatvor uz pomoć "prijatelja iz međunarodne zajednice", po svoj prilici to tražili i intenzivno učestvovali, makar u medijskoj hajci (a bilo je i više od toga), onda biste morali biti svjesni da više nema povratka. Kad ste jednom bili saučesnici, podržavali "stručnjakove" laži o respiratorima na TV-u, a sve s ciljem da vam politički oponenti završe u Vojkovićima, ne možete se srditi kad taj isti stručnjak opet posluži u nekim drugom sudskom procesu. Možda vam se miješanje u pravosuđe "međunarodnih prijatelja" više ne sviđa, ali ko vas išta pita. Princip je isti, samo su "heroji mjeseca" drugi.
Da nam šef NiP-a Elmedin Konaković slučajno, ne daj Bože, ne bi gubio energiju neophodnu za rad bagera kojim će pomesti SNSD i "završavanje" Dodika "do kraja februara, najkasnije do sredine marta", pomoći ćemo mu u pronalasku "balija" koje su pomogle Dodiku. Dovoljno je da pogleda u ogledalo i jedan je već tu.