Ovo je ujedno i četvrti dan bez novozaraženih u ovom Kantonu.
Dr. Jurica Arapović, infektolog u SKB Mostar, je istaknuo kako se u covid bolnici u Mostaru, trenutno liječi sedam bolesnika, od kojih su dva na respiratoru, tri na oksigenoj terapiji, dok su ostali stabilno.Jučer su otpuštena dva bolesnika na kućno liječenje. Dr. Arapović je napravio presjek proteklih 50 dana, te naglasio, da je do sada bilo 388 covid bolesnika iz tri kantona, od 5.203 testiranih.
{$galerijaFotografija}
- Nažalost, imali smo 17 smrtnih ishoda, od kojih je 10 muškaraca, a sedam žena. Prosječna dob je 73 godine. Najmlađa osoba koja je preminula je imala 53 godine, a najstarija 98 osoba. Od ukupnog broja bolesnih 63 ih se liječilo u SKB Mostar i svi su imali teške i srednje teške kliničke slike. Do sada je izliječeno 205 pacijenata. Raduje me i da je tokom ove pandemije zadnjih 15 dana stagnacija obolijevanja – istaknuo je dr. Arapović, naglasivši da se krajem ovoga mjeseca može očekivati normaliziranje stanje.
Također je uputio apel građanima da se pridržavaju svih epidemioloških mjera.
Direktor Zavoda za javno zdravstvo HNK Nermin Avdić kazao je kako su izvršili analizu dosadašnje pandemije u HNK. U Konjicu je bilo 124 zaraženih na 100.000 stanovnika, u Jablanici 123 na 100.000, dok je u Mostaru bilo 93 na 100.000.
- Konjic je bio prvi na udaru i oni su imali veliki broj oboljelih, ali porodične i poslovne veze su dovele da se taj virus prelije u Jablanicu. U Čitluku je broj oboljelih pet puta veći od Mostara i on iznosi 512 na 100.000. Tu nam je klaster i bio je najveći broj oboljelih. Tu smo imali najviše problema. Najmanje je bilo u Stocu - 1 na 100.000- istaknuo je.
Mjere su naglo uvođene, ali su dodaje, bile opravdane jer su pripremane.
- Kada je virus došao do nas, bili smo relativno pripremljeni, a neke mjere su nam u odnosu na Federaciju BiH bile rigoroznije, poput zabrane kretanja između općina, a zbog čega nam se prijetilo tužbama - naglasio je dr. Avdić.
Najteža mjera za njega je bila ne dozvoliti starijim od 65 godina izlazak.
- Da smo ih pustili imali bi znatno veće probleme – poručio je.
Govoreći o ublažavanju mjera i vraćanju života u normalu, kazao je kako moramo naučiti živjeti s virusom i vratiti djelatnosti u funkciju. Kada je riječ o putovanjima, kazao je kako je potrebno osloboditi barem regiju virusa kako bi se moglo putovati i ponašati slobodnije.
- Mjere ćemo popuštati polako i za svaku djelatnost izdavati šta da rade, kako da zaštite sebe i klijente. Moramo živjeti s virusom. Broj zaraženih će se sigurno smanjivati ljeti i nadam se da će se region iščistiti jer tada možemo reći da smo sigurni. Ali, očekujemo da će se ponovo javiti zimi. On dolazi kao gripa i mi već sada razmišljamo o zimi, nabavci vakcina itd. Naše je da ga očekujemo, ali se nadamo da neće doći ovom snagom – rekao je Avdić.
"Korona zakon" u HNK nije još donesen jer su se morale iskoordinirati strane koje su u vlasti, moglo se čuti.
Ministar Donko Jović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede HNK je rekao kako komisija Vlade radi na "korona zakonu" te kako se nada da će ga imati vrlo brzo jer je to od općeg interesa'. Jović je naveo je kako je poljoprivreda prioritet pa će se u rebalansu tražiti povećanje sredstava za poljoprivredu, a računa se i na novac stranih izvora. Ministar saobraćaja HNK Stjepan Krasić kazao je kako je usvojen Plan i program rada ovog ministarstvaa, te da nastavljaju rad na planiranim projektima.
- Život se ne smije zaustaviti. Obuhvaćeno je sve što je ranije započeto i nastavlja se u ovoj godini, a planirani su i novi projekti na održavanju. Ovim povećavamo i sigurnost na cestama i pomažemo u održavanju realnog sektora- rekao je Krasić.
Darko Juka, savjetnik premijera, je rekao kako resori očekuju i prijedloge struke za dalje postupanje kad su u pitanju ugostiteljski objekti.Također, prema navodima Kriznog štaba HNK, radi se i na razmatranju mjera za rad predškolskog odgoja i prijedlog se očekuje vrlo brzo.