Cvijanović je poručila da se ne može tražiti da se ispune određene stvari, a onda će se za 20 godina reći da BiH nisu potrebne strane sudije i OHR.
- Pa, na šta liči ova zemlja? Јel' treba da se mrcvarimo 20 godina na ovaj način. Mislim da trebamo kao odgovorni ljudi za sudbinu zemlje i procese da se dogovaramo ovdje - rekla je Cvijanović sinoć novinarima u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Upitala je kakve su to više megalomanske i nacionalističke agende u kojima neko nekome treba da kaže da ne može postojati mehanizam kooordinacije ili nešto drugo.
Osvrnula se i na ratne zločine i procesuiranje, navodeći da je u BiH normalno da neki bošnjački oficir ili general dobije presudu i pobjegne i nikome ništa.
- Јe li normalno postalo da imate evidenciju i dokaze, a da niko nije presuđen? - upitala je Cvijanović.
Ona smatra da se stvari moraju uvesti i mirnije vode a da se to se može jedino ako se zna da BiH ima svoje nadležnosti, kao što ih imaju i entiteti.
Navodi da je svjedočila tome da su postignute sporazume pokvarili stranci, kao i da je 2012. godine postignut sporazum o imovini i da je svjedočila pozivu da se izađe iz toga.
- Dakle, rade protiv nas i kako ja da vjerujem da je to za dobrobit BiH i svih njenih naroda i građana i entiteta? Nije dobrobit dok god nam prave razdor ovdje - poručila je.
Ona je naglasila da dok god član Predsjedništva BiH Denis Bećirović svaki drugi dan priziva sankcije neće biti mira i reda.
- Onog dana kada počnem da zovem strance da sankcionišu nekog mog kolegu Bošnjaka - to je vrijeme da odem iz politike jer nisam u stanju da ništa dam toj politici i zemlji, ako mi treba Amerikanac da uvede sankcije Bećiroviću ili mi treba neki briselaš da uvede sankcije nekome drugom. Tog dana nisam za politiku, jer nisam kadra da pričam, da delegiram pitanja i razgovaram sa svojim kolegama - poručila je Cvijanović te navela da je to okruženje u kojem svakodnevno svi radimo i živimo.
Govoreći o takozvanom izvođenju vojske, ona je naglasila da se to neće desiti, jer o tome odlučuje Predsjedništvo BiH i da je potrebno tri glasa i konsenzus.
Prema njenim riječima, Narodna skupština RS-a je dejtonska institucija u kojoj su demokratski izabrani predstavnici RS-a, iza njih stoje građani RS-a i niko ne može reći da rade nešto što je neustavno i zbog čega treba da idu da odgovaraju pred nekim Sudom i Tužilaštvom, jer imaju svoj politički stav, prenosi RTRS.
- Došli smo do svijesti da nećemo ovo da trpimo. Niko nije rekao nijednu ružnu riječ, niti uradio ništa bilo kome na osnovu njegove nacionalne pripadnosti, na osnovu toga što pripada drugom entitetu, vjeri. Ovo je sve civilizovano i u duhu traženja rješenja - istakla je Cvijanović.