open-navfaktor-logo
Prijava
search iconJavi Faktoru
search
Oboljeli od dijabetesa
Federalni zavod objavio "sporni" tender, hoće li djeca i u iduće tri godine šećer mjeriti neispravnim uređajima
Neispravni glukometri, koji su izuzetno štetni za oboljelu djecu, u upotrebi su od septembra 2022. Proizvođač je Kina, a uređaj sa trakama za mjerenje glukoze u krvi "Medisign GH82" nabavio je Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH
AUTOR: A. S.
10.03.2025. u 07:40
get url
text
Članovi Udruženja oboljelih od dijabetesa tip 1
Članovi Udruženja oboljelih od dijabetesa tip 1
Dvije i po godine djeca sa dijabetesom tip 1 u Federaciji BiH šećer u krvi mjere opasnim, neispravnim uređajima.
Iako im je još 2023. godine na sastanku na kojem su bili premijer Nermin Nikšić i federalni ministar zdravstva dr. Nediljko Rimac obećano da će problem neispravnih glukometara biti riješen za mjesec dana, to se nikada nije desilo, kažu iz Udruženja oboljelih od dijabetesa tip 1.
Udruženja i roditelji mjesecima vode borbu
Da stvar bude gora Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja FBiH prošlog mjeseca, tačnije 20. februara, raspisao je novi tender za nabavku glukometara sa još, kako nam je kazala Alma Mulaosmanović, predsjednica Udruženja, nepovoljnijim uvjetima.
Alma Mulaosmanović
- Mjesecima vodimo borbu da se nabave ispravni glukometri i da se ista greška više ne ponovi, i umjesto da se obrati pažnja, direktorica Federalnog zavoda, nakon svih obećanja da će se problem riješiti, na brzinu prošli mjesec raspisuje novi tender sa još nepovoljnijim uvjetima u odnosnu na prethodni iz 2022. Količina trakica za mjerenje šećera u krvi se povećala, a cijena je ostala ista. To znači da će cijena po kutijici biti još niža. Osim toga, kvalitet proizvoda ničim nije specificiran niti određen. Znači da će naša djeca i naredne tri godine imati problem, odnosno šećer u krvi mjeriti neispravnim uređajima - ističe Mulaosmanović i navodi da u objavljenom tenderu stoji "ne zahtijeva se dostava garancije za uredno izvršenje ugovora".
Iz Udruženja dodaju "kako ovo više ne može biti slučajnost jer se moglo pogriješiti jednom".
- Sa prošlim tenderom mogla je biti napravljena greška, ali ovog puta odgovorni organ nije pokazao spremnost da uvaži naše primjedbe, čime se potencijalno dovodimo u sličnu situaciju kao ranije - naglašava Mulaosmanović. 
O svemu je, kaže naša sagovornica, upoznat i ministar Rimac sa kojim su ovih dana predstavnici Saveza udruženja / udruga dijabetičara u FBiH održali sastanak na kojem su bili i nadležni iz Federalnog zavoda.
- Nisam prisustvovala sastanku, ali su mi kolege iz Saveza prenijele da su se svi složili da je cijena mjerača niska, jer je prije šest godina bila znatno veća. Ministar je upoznat, ali ne znam da li će on po tom pitanju išta učiniti, jer smo i ranije dobijali obećanja koja nisu ispunjena - navodi Mulaosmanović.
Posjetimo, neispravni glukometri, koji su izuzetno štetni za oboljelu djecu, u upotrebi su od septembra 2022.
Proizvođač je Kina, a uređaj sa trakama za mjerenje glukoze u krvi "Medisign GH82" nabavio je Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja Federacije BiH.
Iznimno opasne uređaje oboljeloj djeci dijelili su domovi zdravlja, a u upotrebu ih je pustila Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH.
- Svako bi učinio sve da popravi stanje kad se ljudi žale. Sada je stvar dodatno pogoršana. Čak i tekućinu, koju smo tražili i koja bi morala biti uz svaki proizvod, jer tako u uputstvu piše, nije stavljena u specifikaciju. To znači da glukometar koji sada dođe nećemo moći testirati iako u uputstvu svake kutije trakica i aparata piše da se u određenim slučajevima uređaj mora testirati. Mi više ne želimo da se sa našom djecom eksperimentiše - naglašava Mulaosmanović.
U većini slučajeva ne registruju hipoglikemiju
Kaže da trakice, koje su nabavljene 2022, u većini slučajeva ne registruju hipoglikemiju i da su se, prema navodima roditelja oboljele djece, u 80 posto slučajeva pokazale nepouzdanim.
Zbog toga roditelji u apotekama kupuju ispravne trakice.
- Kutija u kojoj je 50 trakica u apoteci košta 35 KM, a djeci koji su u posljednjih godinu dana dobili dijabetes tip 1 mjesečno trebaju dvije-tri kutije, što iznosi više od 100 KM - navodi Mulaosmanović.
Dodaje da se broj djece koja ne koriste opasne aparate i trakice stalno povećava.
- I oni roditelji koji su u domovima zdravlja podizali aparate i trakice ne znači da ih koriste, jer su im govorili da će ih skinuti sa spiska, tako da su mnogi pod ucjenama to radili. Još je veći problem što Zavod ne priznaje da je bilo žalbi. Domovi zdravlja su zaprimili žalbe roditelja, a onda je Zavod rekao da nije ispoštovana neka formalna procedura iz zapisnika koju nikada niko roditeljima nije ni objasnio. Situacija je takva da je samo formalno nešto uređeno, dok u stvarnosti nikoga ništa ne zanima - zaključuje Mulaosmanović.
comment
prikaži komentare (0)
POVEZANO
2024 faktor. Sva prava zadržana. Zabranjeno preuzimanje bez dozvole izdavača.